MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To będzie hit Krakowa. Jako pierwsi zwiedziliśmy Cogiteon. Oto, co jest w środku. Ekspozycja Małopolskiego Centrum Nauki gotowa na otwarcie

Piotr Rąpalski
Wideo
od 12 lat
Miał zostać otwarty w zeszłym roku, ale sporo trzeba było w Cogiteonie w Krakowie doszlifować i poprawić. Wielkie otwarcie Małopolskiego Centrum Nauki dla mieszkańców i turystów już 21 czerwca, ale grupie dziennikarzy pokazano wnętrza i ekspozycję wcześniej. Zobaczcie zdjęcia z wystawy i przestrzeni w wielkim gmachu przy Bora-Komorowskiego w Krakowie. To ten z parkiem na... dachu! Zaplanowano też już huczne otwarcie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon - zobaczcie jego program. A zwiedzanie dla wszystkich od niedzieli 23 czerwca. Bilety są już do nabycia przez internet.

Otwarcie Cogiteonu

Wielkie otwarcie ma nastąpić w piątek 21 czerwca o godz. 18. Będzie transmitowane przed budynkiem Cogiteonu. Wykład na temat "Muzyka Sfer" wygłosi Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i popularyzator wiedzy. Odbędzie się debata naukowa, która zgłębi ideę zmiany postrzegania wszechświata i naszego miejsca w nim. Omówione zostaną filozoficzne przewroty i technologiczne przełomy, które wpłynęły na naszą wiedzę o kosmosie. A wszystko uświetni koncert Leszka Możdżera.

Leszek Możdżer zaprezentuje koncert na dwa fortepiany, wkomponowując sygnały pozaziemskie i dźwięki odbierane przez radioteleskopy. Premierowe wykonanie utworu inspirowanego muzyką kosmosu przy akompaniamencie pulsarów. Dlaczego ten koncert będzie taki wyjątkowy i kosmiczny? Leszek Możdżer zagra zarówno na klasycznym fortepianie dwunastotonowym jak i na zupełnie niepowtarzalnym, jedynym na świecie, fortepianie dekafonicznym!

Drugi koncert, Józefa Skrzeka"Kosmiczne Brzmienie Syntezatorów", odbędzie się na scenie przed budynkiem, będzie też pokaz mappingu: "Kosmogonie" Wojciecha Siudmaka.

Z kolei w sobotę 22 czerwca przy Małopolskim Centrum Nauki o godz. 12 rozpocznie się kiermasz naukowy, będą też pokazy dla dzieci. O godz. 15 spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, który opowie m.in. o nowej książce z serii „Apetyt na wiem” z przepisami kulinarnymi, ciekawostkami naukowymi oraz wierszami. A o godz. 18 koncert Majki Jeżowskiej, która zaśpiewa swoje największe przeboje. To niepowtarzalna okazja, aby przeżyć magiczne chwile przy muzyce, która łączy pokolenia. Wstęp wolny.

Program:

 • 12:00 - show „Nauka – lekko ekstremalnie”
 • 12:30 - gra „Jak działa świat?”
 • 13:20 - naukowe show z dziećmi
 • 14:00 - show „Nauka – lekko ekstremalnie”
 • 14:30 - gra „Jak działa świat?”
 • 15:00 - spotkanie z Michałem Rusinkiem
 • 16:00 - 17:00 - naukowe show z dziećmi

Bilety do Cogiteonu

Można zarezerwować bilet on-line już dziś. Jest to możliwe pod adresem: bilety.cogiteon.pl. Pierwsi zwiedzający będą mogli skorzystać z atrakcji od niedzieli 23 czerwca. Tego dnia po raz pierwszy otwarta będzie najważniejsza ekspozycja: „Człowiek i jego marzenia”. Składa się ona z ponad stu eksponatów, podejmujących tematy związane m.in. z biologią, funkcjonowaniem w społeczeństwie, odkrywaniem świata, przyrodą czy technologią.

Cennik biletów Cogiteon:
Bilet normalny - 42 zł
Bilet ulgowy - 37 zł
Przysługuje dzieciom w wieku 3-6 lat, uczniom, studentom do 26. r.ż., seniorom powyżej 65. r.ż., osobom z niepełnosprawnościami. Bilet ważny jest tylko po okazaniu dokumentu uprawniającego do ulgi.
Wejście bezpłatne dla opiekuna osoby z niepełnosprawnością
Przysługuje opiekunowi osoby z niepełnosprawnością, dla której zakupiono bilet ulgowy.
Bilet 2+2 - 130 zł
Dla dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci do 18 r.ż. Bilet ważny jest po okazaniu dokumentów potwierdzających wiek dzieci.

W Cogiteonie jest aż 6 laboratoriów i pracowni edukacyjnych. One także ruszą pod koniec czerwca. Mikroskopowanie w Laboratorium Przyrody, tworzenie obrazów w Pracowni Techniki, doświadczenia z powietrzem w Laboratorium Reakcji to pierwsze propozycje. Będą dostępne od 25 czerwca. Podobnie jak osobna wystawa o polskiej przyrodzie, która powstała z myślą o przedszkolakach w Akademii Dzieci.

Otwarty jest już teren wokół instytucji. Jest tam park obejmujący prawie 300 drzew, naukowy plac zabaw, ogród na zielonym dachu oraz zabezpieczony lotniczy schron paliwowy – pamiątka z okresu II wojny światowej, odkryta podczas budowy.

Małopolskie Centrum Nauki - w skrócie

Siedziba Cogiteonu od 2021 roku powstawała w Krakowie przy al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego w sąsiedztwie pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.

"Człowiek i jego marzenia" to tytuł głównej wystawy stałej. Całość będzie obejmować ponad sto eksponatów interaktywnych, podzielonych na pięć sekcji tematycznych. Poszczególne urządzenia będą rozwijać zagadnienia związane m.in. z budową organizmu człowieka, funkcjonowaniem społeczeństw, odkrywaniem świata, przyrodą, technologią i kreatywnością.

Wystawa stała „Człowiek i jego marzenia” w Cogiteon

To główna przestrzeń ekspozycyjna Cogiteonu. Obejmuje 2,2 tys. m2 powierzchni, podzielonej na 5 sal w której znajduje się około 100 eksponatów interaktywnych. Urządzenia zostały zaprojektowane specjalnie dla instytucji przez naukowców, ekspertów i artystów. Oznacza to, że Cogiteon nie powiela narracji istniejących już centrów nauki.

W marcu 2019 roku konkurs na scenografię wystawy wygrało studio Koza Nostra z Krakowa, a w grudniu 2020 roku Cogiteon ogłosił 6 przetargów na realizację poszczególnych grup eksponatów. Do połowy kolejnego roku podpisano umowy z wykonawcami.
Ekspozycja „Człowiek i jego marzenia” podzielona jest na 5 obszarów tematycznych, zatytułowanych kolejno:

 • •Jak się czujesz?
 • •Co nas łączy?
 • •Jak działa świat?
 • •Jak zmieniamy Ziemię?
 • •Jak to sobie wyobrażasz?

Dzięki poszczególnym instalacjom można m.in. poznać wnętrze układu pokarmowego człowieka, wkręcić się w kolejne warstwy Ziemi czy wyprawić w kosmos. Łączny koszt wyposażenia przestrzeni wystawienniczych i edukacyjnych wyniósł prawie 27 mln zł.

6 laboratoriów i pracowni edukacyjnych

Cogiteon dysponuje również szerokim zapleczem do prowadzenia warsztatów edukacyjnych. Małopolskie Centrum Nauki uruchomi:

 • •Laboratorium Smaków (z dostępem do zaplecza kuchennego)
 • •Laboratorium Cząstek (fizyka)
 • •Laboratorium Reakcji (chemia)
 • •Laboratorium Przyrody
 • •Pracownię Techniki
 • •Pracownię Innowacji

Przestrzenie te są wyposażone w profesjonalne instalacje i urządzenia. Dygestoria pokazowe pozwalają w bezpieczny sposób prześledzić przebieg reakcji chemicznych. Spektakularna makieta doliny rzecznej oraz tor wodny z miniaturowymi stawami rybnymi, urządzeniami hydrotechnicznymi oraz nadrzecznym miastem wprowadza narrację o zasobach wody, jej obiegu w przyrodzie oraz zagrożeniach powodziowych. W Laboratorium Przyrody zainstalowane są wiwaria i akwaria. Wkrótce też zacznie działać szklarnia. Przestrzenie w Cogiteonie są zróżnicowane i dostosowane do potrzeb nowoczesnej edukacji. Ich specjalistyczne wyposażenie kosztowało 8,7 mln zł.

Oprócz wystawy stałej elementami projektu są:

laboratoria i pracownie tematyczne (Laboratoria: Przyrody, Cząstek, Reakcji, Smaków oraz Pracownie: Techniki, Innowacji),
przestrzeń wystaw czasowych, sale konferencyjne, strefy pokazów popularnonaukowych, restauracja, kawiarnia,
pierwszy w Krakowie ogólnodostępny ogród na dachu, park w którym będzie 296 drzew oraz naukowy plac zabaw z eksponatami plenerowymi.

W Cogiteonie będzie też restauracja działająca pod opieką wybitnego szefa kuchni, znanego z TVN-owych poranków, Andrzeja Polana.

Ponadto działać będzie sklep Cekwadrat, butik naukowm Małpolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Oferować będzie szeroki wybór produktów, które nie tylko bawią, ale również uczą oraz wspierają zrównoważony rozwój, m.in. kolekcja zestawów do samodzielnego wykonywania eksperymentów - idealnych dla małych naukowców pragnących zgłębić tajniki nauki poprzez praktyczne doświadczenia. Drewniane zabawki edukacyjne rozwiną kreatywność i umiejętności poznawcze, stając się fascynującą formą nauki przez zabawę.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 284 mln zł, z czego prawie 3/4 stanowi koszt prac budowlanych wraz z zagospodarowaniem terenu parkowego. Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Unijne wsparcie wyniosło 196 mln złotych.

Polski Fiat sprzed 51 lat!

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To będzie hit Krakowa. Jako pierwsi zwiedziliśmy Cogiteon. Oto, co jest w środku. Ekspozycja Małopolskiego Centrum Nauki gotowa na otwarcie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski