MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TRASA II: OKOLICE OLKUSZA

Redakcja
Twarze Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Poliptyk olkuski – bazylika kolegiacka pw. św. Andrzeja      w Olkuszu i Jan Wielki

Obrazy sprzed ponad pół tysiąca lat - święta historia ukazana po mistrzowsku aż po najdrobniejszy szczegół: miękkość brokatów, lśnienie pereł i układ płatków mniszka lekarskiego

Fot.: Marcin Łukaszewicz / Graphia

XIV-wieczna bazylika św. Andrzeja, a w niej poliptyk olkuski Jana Wielkiego – dzieło na miarę ołtarza Wita Stwosza z Bazyliki Mariackiej. Zachwycające detale, perły, brokaty, faktury kreślone starannym pociągnięciem pędzla, które będzie można zobaczyć z bliska w kolejnych odsłonach i multimedialnych prezentacjach.

Jakie szczegóły z życia codziennego tamtego czasu Jan Wielki wpisał w swoje dzieło? Czy na skrzydłach ołtarza znajdują się wyłącznie obrazy z kart Ewangelii? Czy można je czytać jak zielnik? Wizyta w Olkuszu to okazja, by przyjrzeć się jednemu z najcenniejszych przykładów malarstwa późnogotyckiego w Małopolsce, a także poznać historie o trzypiętrowych piwnicach olkuskich kamienic, o ludziach i pojazdach zapadających się pod ziemię, znikających w czeluściach rynku.

Więcej informacji o miejscu i program

Pustynia Błędowska i Pan Twardowski

Czarodziejska pustynia, która pustynią nie jest.

Fot.: Marcin Łukaszewicz / Graphia

Na czym polega fenomen pustyni, na której deszcz pada niemal równie często jak na Brackiej? Czy w nazwie najbliżej położonej miejscowości kryją się klucze do tej zagadki?

Podczas majowego weekendu plac przed kluczańskim domem kultury przemieni się w alchemiczne laboratorium z serią niesamowitych zjawisk – dziełem mistrza Twardowskiego i jego pomocników, krakowskich chemików. Smak wydarzeniom nadadzą specjały kuchni Pani Twardowskiej.

Więcej informacji o miejscu i program

Rezerwat przyrody Dolina Racławki i Stanisław Pagaczewski

Dolina rzeki - miejsce, w którym ziemia odsłania swe skarby.

Fot. Michał Demel / www.jurapolska.pl

To jeden z najbardziej malowniczych terenów Małopolski: wapienne skały, piętra zieleni, rzadkie gatunki storczyków, ciekawi mieszkańcy. Co kryją zakamarki jaskiń? Jak wygląda stara pstrągarnia i czy żaby latają? Dolina Racławki to raj dla miłośników przyrody, miejsce wytchnienia i odpoczynku. Po ścieżkach doliny wędrować będziemy, uważnie przyglądając się skałom, drzewom i ptakom, jak to miał w zwyczaju Stanisław Pagaczewski, znawca podkrakowskich dolinek, autor przygód Baltazara Gąbki.

Więcej informacji o miejscu i program

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski