Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy mocne fundamenty

SZEL
- Są wśród nas osoby, które mieszkają tutaj od kilkunastu lat i mówią, że za żadne skarby nie przeniosłyby się w inne miej sce - mówi Ewa Pacak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Klimkówce (gmina Ropa) obchodzącego 15-lecie istnienia.

KLIMKÓWKA. 15 lat Domu Pomocy Społecznej

Z tej okazji w kaplicy na terenie DPS ks. bp Władysław Bobowski odprawił mszę św., którą uświetnił występ gorlickiego chóru Belfersingers. Uroczystość poprzedziła spotkanie mieszkańców domu i przyjaciół placówki. Powstała ona w obiektach hotelu robotniczego budowniczych zapory wodnej. Po przebudowie i gruntownej modernizacji trzy budynki zaadaptowano dla potrzeb mieszkańców. W 2004 r., wraz z ustawową o zmianie warunków finansowania pobytu w domach pomocy społecznej, spadło obłożenie miejsc w tej placówce, a personelowi groziła utrata pracy. Wtedy pojawiła się propozycja przekwalifikowania placówki na dom dla osób psychicznie chorych. Rok później władze powiatu gorlickiego podjęły stosowną decyzję.
- To było wspólne zwycięstwo - mówi Ewa Pacak. - Mamy zgodę na bezterminowe funkcjonowanie. Jest pełne obłożenie miejsc i znacznie więcej chętnych. Dla mieszkańców tego Domu warto się starać i to dla nich potrzebne jest serce innych, którego ciągle doświadczamy.
- Praca w Domu Pomocy Społecznej to służba dla drugiego człowieka - przekonywał podczas jubileuszowej uroczystości starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz. - Jan Paweł II podkreślał, że mi łość i służba powinny wypełniać treść życia każdego człowieka. W połączeniu z pokorą są to trzy fundamenty, na których stoi DPS w Klimkówce. Tworzycie wspólnie wzorcowy dom ze wspaniałym klimatem.
Dodajmy, że obecnie w dwóch pawilonach mieszka 77 osób, a opiekę nad nimi sprawuje blisko 50-osobowy personel. Architektura domu i jego najbliższe otoczenie umożliwiają swobodne poruszanie się osób niepełnosprawnych. Na działce o powierzchni 2,6 ha są dwa boiska sportowe, szałas grillowy i place do rekreacji na świeżym powietrzu. Mieszkańcy korzystają z terapii zajęciowej, uczestniczą też w wycieczkach i imprezach kulturalno-rozrywkowych i integracyjnych. (SZEL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski