Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczcili niepodległość wspominając walki powstańców pod Krakowem. Widowisko teatralne w Skale

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wideo
od 16 lat
Obóz powstańczy w Ojcowie, zaciągający się młodzi ludzie do walk z Moskalami, a także życie w zaborach: rosyjskim i austriackim, bitwy i potyczki ochotników w czasie powstania styczniowego. To sceny z widowiska teatralnego przedstawionego przez młodzież i ich nauczycieli z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Wydarzenie było okazją do świętowania niepodległości, a jednocześnie 160. rocznicy powstania styczniowego w Dolinie Prądnika.

Widowisko historyczne „Gloria victis - ku chwale powstańcom styczniowym” przygotowywano od kilku miesięcy w skalskim zespole szkół prowadzonym przez powiat krakowski. Celem było przypomnienie historii i przywoływanie ważnych dla Polski wydarzeń, walk o niepodległość, które rozgrywały się właśnie w gminie Skała w Ojcowie i innych miejscach w Dolinie Prądnika.

Uczcili pamięć o powstaniu styczniowym

- Pomysł upamiętnienia wydarzeń sprzed 160 lat, rozpoczęcia w Ojcowie powstania styczniowego, szczególnego dla tutejszej okolicy poddał starosta krakowski Wojciech Pałka. Miało to miejsce podczas tegorocznego świętowania rocznicy wybuchu powstania i rozmów z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Uznaliśmy, że upamiętnimy te historyczne momenty poprzez szkolną grupę teatralną zbierająca się przy okazji świętowania różnych wydarzeń, rocznic i jubileuszy. Nazywamy tę grupę "Teatrem od święta", który pod kierunkiem naszej nauczycielki języka polskiego Anny Kowalik realizuje to historyczne przedsięwzięcie - mówi Karol Papisz, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale.

Widowisko "Gloria victis" jest niezwykłą lekcja historii nie tylko dla uczniów, jest też przypominaniem mieszkańcom okolicy dziejów Polski, w których tutejsze tereny mają swój mocny akcent.

Jak mówi polonistka ze skalskiego zespołu szkół Anna Kowalik tworząc ten projekt i scenariusz widowiska współpracowała z nauczycielami swojej szkoły, angażowała uczniów, korzystała z pomocy i życzliwości ich rodziców, przedstawicieli miejscowych instytucji i organizacji.

W broszurce wydanej z tej okazji napisano, że pamięć o powstaniu szkoła kultywuje wspólnie ze Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Skale i Stowarzyszeniem Przyjaciół Skały we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Starostwem Powiatowym w Krakowie, Fundacja Polskie Grupy Zbrojeniowej, Polskimi Kolejami Państwowymi CARGO.

Rekonstrukcja powstańczych wydarzeń

- W ramach tego projektu organizowaliśmy lekcje historii o powstaniu styczniowym i jego znaczeniu dla naszego regionu, uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na Zamku Pieskowa Skała, była sesja naukowa na temat powstania w Dolinie Prądnika. Stworzyliśmy rekonstrukcje historycznych mundurów i ubrań uczestników powstania, a zwieńczeniem jest wykorzystanie tego wszystkiego w widowisku historycznym "Gloria victis" - mówi scenarzystka i reżyserka tego widowiska Anna Kowalik.

Przez kilka miesięcy pracowała nad gromadzeniem informacji na temat powstania. Analizowała dokumenty, pamiętniki powstańców, korzystała z wykładów z konferencji naukowych w Ojcowie i Pieskowej Skale. W projekt oprócz uczniów zaangażowało się wielu nauczycieli skalskiego zespołu szkół, osób zajmujących się tworzeniem muzyki, nagłośnienia, efektów specjalnych i ścieżki dźwiękowej, do współpracy włączyło się też centrum kultury w Skale.

- Celem była jak najwierniejsza rekonstrukcja wydarzeń, przypomnienie osób uczestniczących w powstaniu, tych, którzy mieli na nie wielki wpływ i tych, którzy walczyli oddając życie. Zależało nam na pokazaniu wydarzeń, które rozegrały się podczas tworzenia obozu Apolinarego Kurowskiego w Ojcowie w styczniu i lutym 1863 roku oraz bitew pod Miechowem, Pieskową Skałą i pod Skałą. Wiele dialogów w spektaklu to cytaty i ich parafrazy zaczerpnięte wprost ze wspomnień. Natomiast część dialogów to improwizacje naszych uczniów, którzy doskonale odnajdowali się w tych scenach z powstania - mówi Anna Kowalik.

Dzięki temu widowisku, na które szkoła pozyskała grant, wzbogaciła się o stroje historyczne odtworzone z wielką precyzją, eksponaty, które będą długo służyły do celów edukacyjnych oraz wykorzystywane podczas świętowania historycznych jubileuszy.

Niepodległościowa Jedenastka. Bieg po najpiękniejszej trasie...

b]Elektrośmieci na wagę złota?[/b]

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski