Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga grasują złodzieje. W powiecie krakowskim coraz więcej zgłoszeń o włamaniach do domów i kradzieżach

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Policja potwierdza, że w północnej części powiatu nasilają się zgłoszenia o włamaniach do domów (zdjęcie ilustracyjne)
Policja potwierdza, że w północnej części powiatu nasilają się zgłoszenia o włamaniach do domów (zdjęcie ilustracyjne) Fot. KPP Kraków
Na mieszkańców północnej części powiatu krakowskiego padł strach. W gminach Zielonki, Wielka Wieś, Jerzmanowice-Przeginia ostrzegają się o kradzieżach i samochodach jeżdżących po okolicy i obserwujących domy. Jest także sporo zgłoszeń o włamaniach. Policja wydaje komunikaty, przestrzega, prosi o zabezpieczanie się przed włamaniami. Sąsiedzi proszą się nawzajem o obserwowanie swoich domów, czy nie "kręci" się ktoś obcy.

FLESZ - Pijani wciąż prowadzą - jest raport NIK!

od 16 lat

W Modlnicy i okolicy była już serią włamań. Sama padłam ofiarą w piątek, a w sobotę okradziono dom 200 metrów od mojego. Złodzieje napadli również na klub sportowy oraz studio urody oraz inne domy. Mieszkańcy od kilku dni żyją w strachu, a policja w gminie to kpina patrząc na to, ilu mają ludzi i radiowozów - skarży się nam jedna z mieszkanek Modlnicy w gminie Wielka Wieś.

Mówi, że mieszkańcy okolicy ostrzegają się na portalach społecznościowych. Wskazują jakich pojazdów się wystrzegać i kiedy, kto obserwował podejrzane zachowania obcych, przyjezdnych osób. W podkrakowskich miejscowościach włamania to nie nowość, co roku w różnych miejscowościach, często w pobliżu Krakowa, pojawiają się złodzieje i włamywacze.

Ludzie jednoczą się na facebooku, przekazują istotne informacje. Przykładowo mamy zdjęcia i numer rejestracyjny auta, które jeździło i obserwowało domy. Informacji zostały przekazane do Komisariatu Policji w Zielonkach - mówi nasza rozmówczyni.

Na gminnych stronach internetowych i społecznościowych pojawiają się informacje o tym, że na lokalnych forach jest wskazywany tajemniczy srebrny samochód, którego pasażerowie pod osłona nocy obserwują okoliczne domy.

Bądźcie czujni, zabezpieczcie się przed kradzieżą i włamaniem - informują w gminach Zielonki, Wielka Wieś i Jerzmanowice-Przeginia.

Ludzie denerwują się, że trudno wydobyć i zabezpieczyć nagranie z monitoringu, który jest np. na publicznych budynkach, placówkach. Mieszkańcom skarżą się, że trudno doprosić się zabezpieczenia nagrania z konkretnego dnia, czy wskazanych godzin. Mówią, że reakcje są dopiero wówczas jak interweniuje w tej sprawie policja, ale to przeciąga się w czasie i nagrania ulegają nadpisaniu, czyli na starsze zapisy monitoringu nagrywają się już nowe. Wówczas poprzednie są skasowane i zastąpione nowym zapisanym obrazem.

Policja otrzymuje zgłoszenia o włamaniach. Podkom. Justyna Fil, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie potwierdza, że interwencje były w gminie Wielka Wieś. - Każdą informację od mieszkańców weryfikujemy, organizujemy wzmożone patrole w tym rejonie i prowadzimy czynności zmierzające do zatrzymania złodziei, włamywaczy - mówi podkom. Justyna Fil.
Podkreśla, że policjanci w tym miesiącu zatrzymali już dwóch włamywaczy grasujących na terenie powiatu krakowskiego. Czynności są w toku, dlatego o szczegółach na ten moment nie informuje.

Profilaktycznie komunikaty o konieczności zabezpieczania się i swoich nieruchomości zostały rozesłane do wiadomości mieszkańców tej gminy i sąsiednich.

Policjanci apelują do mieszkańców powiatu krakowskiego: - Zabezpiecz się przed kradzieżą z włamaniem do domu! W związku z wcześniej zapadającym zmierzchem możliwa jest zwiększona aktywność przestępców - informują policjanci. Bądźcie czujni, zabezpieczcie się przed kradzieżą i włamaniem - informują w gminach Zielonki, Wielka Wieś i Jerzmanowice-Przeginia.

Policja apeluje

W przypadku domu jednorodzinnego:

  • zabezpiecz go poprzez okratowanie okien piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku,
  • nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu,
  • zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących. Złodziej nie lubi światła.
  • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera, spawarka, silnik, wiertarka, szlifierka, inne urządzenia elektryczne itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.
  • wyposaż drzwi do domu w odpowiednie zamki patentowe.
  • doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy,
  • w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe,
  • doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również swoim domownikom.

Wychodząc z domu:

  • zamknij wszystkie okna i drzwi nie zostawiaj kluczy w „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) złodziej przeszukuje najpierw te miejsca zanim dokona włamania.
  • pamiętaj o zamykaniu okienek piwnicznych i innych pomieszczeń gospodarczych,
  • wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje. Możesz pozostawić w pokoju włączone światło, stworzysz w ten sposób pozory obecności domowników,
  • nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek informujących o wyjściu z domu, dajesz w ten sposób włamywaczowi informacje, że mieszkanie jest puste,
  • wychodząc, nawet na krótko, po listy do skrzynki czy wyrzucić śmieci zamykaj drzwi na klucz.

Złodziej nie potrzebuje wiele czasu aby wtargnąć do Twojego mieszkania.

  • unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii;
  • nie opowiadaj o swoim majątku w miejscu, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;
  • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania lub zdeponuj je w banku.
  • naucz swoje dzieci dyskrecji;
  • powierzaj klucze od mieszkania tylko zaufanym osobom
  • równolegle z zabezpieczeniem mieszkania/domu w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu. Staraj się jak najlepiej poznać otoczenie, w którym mieszkasz.
  • kiedy wyjeżdżamy na dłużej, nigdy nie rozpowiadajmy na prawo i lewo o naszym wyjeździe.

Włamywacze z niecierpliwością czekają na okresy letnie i świąteczne, kiedy ludzie masowo wyjeżdżają z domów.
- opuszczając na dłuższy czas mieszkanie, zostaw znajomemu sąsiadowi lub zaufanej osobie klucze do mieszkania i poproś o włączenie światła każdego dnia na kilka minut w różnych pomieszczeniach, otwieranie na kilka minut okna, drzwi balkonowych, wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji, usuwanie spod drzwi materiałów reklamowych i ulotek.

Poznaj swojego sąsiada:

Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwdziałać włamaniom, i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”.

Poinformuj policję gdy:

  • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,
  • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
  • zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
  • zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu.

GDY DOJDZIE DO WŁAMANIA NALEŻY:

- niezwłocznie powiadomić policję; w miarę możliwości nie poruszać się po obrabowanym pomieszczeniu; nie dotykać, nie przenosić żadnych przedmiotów, chyba że w sytuacjach zagrożenia np. odłączyć dopływ prądu, gazu itp.; jeżeli widziałeś sprawcę, zapamiętaj jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, samochodu, którym się poruszał czy też jego drogi ucieczki; zastanów się kto (np. z sąsiadów) mógłby pomóc policji w ustaleniu szczegółów zajścia; zabezpiecz nagranie z monitoringu i przekaż je niezwłocznie policjantom; stosuj się do poleceń policjanta kierującego grupą dochodzeniową na miejscu zdarzenia.

APELUJEMY!

O obserwowanie i informowanie policji, nawet anonimowo, w przypadku zauważenia osób, które po zmroku zaglądają lub "kręcą się" w pobliżu domów jednorodzinnych lub zauważenia podejrzanych samochodów stojących na uboczu. Większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza rozpoznanie terenu przez złodzieja czy też włamywacza.
Wasza czujność oraz współpraca z organami ścigania może doprowadzić do zmniejszenia tego typu przestępstw. Każda osoba posiadająca wiedzę na temat osób trudniących się kradzieżami, może zgłaszać anonimowo takie informacje na policję.

Jeżeli zauważycie coś niepokojącego REAGUJCIE I POWIADOMCIE o tym fakcie Policję dzwoniąc na numer KPP w Krakowie 47 83 57 600 lub na nr alarmowy 112.

Uroczystość rozpoczęcia przebudowy Ośrodka Rehabilitacji Narządu Ruchu Krzeszowice

Krzeszowice. Ruszyła przebudowa szpitala rehabilitacyjnego. ...

Podkrakowskie dolinki w kolorach jesieni. Drzewa gubiące liś...

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Szkole Podstawowej w Kryspinowie w gminie Liszki

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Szkołę Podstawową w Kryspinowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski