Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W podkrakowskiej Igołomi pamiętają o powstańcach styczniowych, wojennej roli lotniska w Pobiedniku i znakomitych malarzach

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Koncert pieśni patriotycznych
Koncert pieśni patriotycznych Ewa Tyrpa
W zabytkowym Pałacu Wodzickich w Igołomi w gminie Igołomia-Wawrzńczyce, można było posłuchać o historycznych wydarzeniach w tym rejonie. Prelegenci przypomnieli o Powstaniu Styczniowym i działaniach na lotnisku w Pobiedniku Wielkim w pierwszych dniach II wojny światowej. Igołomia może poszczyci się wielkimi ludźmi. Tu urodzili się znamienici malarze Adam Chmielowski późniejszy brat Albert oraz Wincenty Wodzianowski (galeria).

W Igołomi powstańcy styczniowi dzielnie walczyli z rosyjskim zaborcą o niepodległość Polski. Mówił o tym Krzysztof Tunia, kierownik Pracowni Archeologicznej Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie z siedzibą w Pałacu Wodzickich w Igołomi. Jest archeologiem i miłośnikiem historii, świetnie znającym dzieje gminy. Dwa lata temu został Honorowym Obywatelem Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce.

W tym rejonie czas zrywów wolnościowych podczas zaborów odcisnął swoje piętno. Ludziom żyło się bardzo źle dodatkowo przez odcięcie tego obszaru od Krakowa, który wcześniej zaopatrywali w rolne płody.
Największym wydarzeniem było Powstanie Styczniowe.

- Powstańcy styczniowi z rosyjskim zaborcą stoczyli trzy bitwy w: marcu, maju, sierpniu, jednak w każdej ponieśli klęskę. Wielu walczących zginęło. Groby poległych powstańców znajdują się w Igołomi oraz w Pobiedniku Wielkim – mówił Krzysztof Tunia.

Z Pobiednika samoloty w obronie Polski

O roli lotniska w Pobiedniku Wielkim dowiedzieliśmy się od także archeologa, Piotra Włodarczaka, kierującego Ośrodkiem Archeologii Gór i Wyżyn w PAN-ie, również pasjonata historii.

- Przez pierwsze cztery dni drugiej wojny światowej z lotniska w Pobiedniku Wielkim samoloty drugiego Pułku Lotniczego w Krakowie startowały do różnych akcji – powiedział nam Piotr Włodarczak.

Teraz lotnisko należy do Aeroklubu Krakowskiego.

O wyzwolenie Polski spod jarzma zaborców walczyli też znani malarze urodzeni w Igołomi. Adam Chmielowski, późniejszy św. Brat Albert angażował się w różnych miejscach w Powstanie Styczniowe.
Natomiast młodszy od niego o 19 lat Wincenty Wodzianowski, podczas I wojny światowej służył w Legionach Polskich.

O ich malarskiej twórczości mówiła Iwona Brandys z Muzeum Miasta Jaworzna, specjalizująca się m.in. w dziedzictwie artystycznym pogranicza śląsko-małopolskiego.
Obrazy malarzy można było obejrzeć nie tylko podczas jej ciekawej prezentacji, ale także w powiększeniu wyświetlane były na budynku Pałacu Wodzickich. To mapping tworzący niezwykłe wrażenie.

Także w powiększeniu prezentowany był napis z tytułem projektu „Mała ojczyzna-wielka historia”, w ramach którego zostało zorganizowane to historyczne spotkanie. Było ono współfinansowane z Programu Dotacyjnego Biura Programu Niepodległa „Niepodległa 2023”.

Również wielki podziw wzbudził koncert patriotyczny „Rozdziobią nas kruki i wrony”. Ten tytuł także podczas koncertu pojawiał się na budynku.

Koncert patriotyczny

Pieśni powstańców, niektóre zapomniane, wykonały grupy regionalne z gminy Igołomia-Wawrzeńczyce: Igołomskie Alebabki, Kopiénioki, Zofipolanki oraz Mogilanki z Mogilan i Solny Gościniec z Trąbek.

Rysowali lotnisko w Pobiedniku

W spotkaniu wzięli też udział uczestnicy konkursu plastycznego „Lotnisko Pobiednik 1939”.
Wszystkim wójt Józef Rysak i dyrektorka CKIP Agnieszka Wawrzeń wręczyli upominki, a specjalne nagrody jury przyznało trzem uczennicom i wyróżnienia trzem uczniom.

Laureaci konkursu:

- I m. - Oliwia Morsztyn
- II m. - Gabriela Skalska
- III m. - Kinga Marszałek

Wyróżnienia:

- Bartosz Dziurzyński
- Kacper Marzec
- Grzegorz Tretko

Młodzież uzależniona od smartfona - szokujący raport! o nastolatkach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski