Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poszukiwaniu rozwiązań dla przestrzeni miejskiej

(JM)
Projekt nowej dzielnicy Siewierz Jeziorna
Projekt nowej dzielnicy Siewierz Jeziorna Wizualizacja: MAU
Konferencja INTBAU. Patronem sieci tej organizacji, która łączy firmy i osoby zajmujące się budownictwem, jest książę Karol

Eksperci z całego świata dyskutować będą w Krakowie o sposobach projektowania miast przyjaznych dla mieszkańców oraz o sposobach projektowania w oparciu o tradycję i dziedzictwo. Konferencję, która rozpocznie się 5 maja – organizują INTBAU Polska oraz Międzynarodowe Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej. Przypomnijmy, że INTBAU to Międzynarodowe Zrzeszenie na Rzecz Tradycyjnego Budownictwa, Architektury i Urbanistyki.

Odpowiedź na rozlewanie się miast
Wśród zaproszonych gości znajdują się czołowi architekci i urbaniści, którzy zaprojektowali istniejące już nowe miasta i dzielnice w takich krajach jak Polska, Wielka Brytania, Belgia czy USA. W trakcie dwudniowych obrad architekci i urbaniści z całego świata będę dyskutować nad zastosowaniem zasad zrównoważonej urbanistyki w procesie projektowania miast i dzielnic.

Co to oznacza w praktyce? Zrównoważona urbanistyka wykorzystuje sprawdzone od wieków zasady i wzorce planowania miast. Promuje m.in. niską zabudowę i łączenie różnych funkcji, co pozwala na ograniczenie ruchu samochodowego, tworzenie przyjaznych przestrzeni publicznych i półpublicznych, które ułatwiają budowanie sąsiedzkich relacji.

– Pierwsze nowe dzielnice i miasta, odchodzące od dwudziestowiecznego funkcjonalizmu i konsekwentnie stosujące założenia zrównoważonej urbanistyki w praktyce, powstały w __Stanach Zjednoczonych – mówi dr Tomasz Jeleński, przewodniczący INTBAU Polska. – Była to odpowiedź na postępujące „rozlewanie” się miast, tworzenie enklaw pełniących oderwane funkcje – mieszkalne, handlowe, albo biurowe. Jednym z głównych założeń zrównoważonej urbanistyki jest tradycyjna wielofunkcyjność przestrzeni, która umożliwia mieszkańcom zaspokojenie codzien- nych potrzeb takich jak praca, zakupy, odpoczynek i rozrywka w bliskim sąsiedztwie miejsc zamieszkania.

W konferencji weźmie udział między innymi prof. Elizabeth Plater-Zyberk ze słynnej pracowni Duany Plater Zyberk (DPZ), której projekty zostały zrealizowane w Ameryce, Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. W Europie najgłośniejszym przykładem tego typu realizacji jest brytyjskie Poundbury, którego pomysłodawcą jest następca tronu, książę Karol, zarazem patron sieci INTBAU. Prace nad realizacją całkowicie nowego miasta rozpoczęły się tam ponad 20 lat temu. Obecnie mieszka w nim około 6 tys. osób. Jednym z gości zaproszonych na krakowską konferencję jest twórca projektu urbanistycznego Poundbury – Leon Krier.

Polski wkład w zrównoważony rozwój
W Polsce nurt projektowania w zgodzie z zasadami zrównoważonej urbanistyki staje się coraz popularniejszy. Pierwszym, obecnie realizowanym projektem tego typu, jest budowa dzielnicy Siewierz Jeziorna w województwie śląskim.

Projekt urbanistyczny i architektoniczny przygotował zespół pod kierownictwem Macieja Mycielskiego z pracowni Mycielski Architecture & Urbanism (MAU). Maciej Mycielski również będzie jednym z prelegentów koferencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski