Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczymy o prawa uchodźców

Redakcja
Małgorzata Olasińska-Chart Fot. Andrzej Banaś
Małgorzata Olasińska-Chart Fot. Andrzej Banaś
ROZMOWA. MAŁGORZATA OLASIŃSKA-CHART, koordynator Programu Pomocy Repatriantom w krakowskim oddziale Polskiej Akcji Humanitarnej.

Małgorzata Olasińska-Chart Fot. Andrzej Banaś

- Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Dlaczego ludzie uciekają ze swoich krajów?

- Uciekają przed prześladowaniem, więzieniem, śmiercią. W Polsce 90 procent z nich to Czeczeni, dokładnie matki z dziećmi, których mężowie nie żyją albo walczą, lub nie wiadomo, co się z nimi stało. Zgodnie z polskim prawem ucieknierzy muszą wystąpić o status uchodźcy z chwilą przekroczenia granicy.

- Co się dalej z nimi dzieje?

- Między innymi trafiają do ośrodków zamkniętych, które nadzoruje Straż Graniczna. Są to miejsca o zaostrzonym rygorze, przypominające więzienia. Monitorowane 24 godziny na dobę, otoczone trzymetrowym ogrodzeniem z siatki. Trafiają tam także dzieci, często bez rodziców, nie mają żadnego wsparcia ani pomocy psychologicznej. Przez ten czas nie uczą się, poza kilkoma godzinami z języka polskiego. Mają prawo tylko do dwóch godzin spaceru dziennie. Detencja (przymusowe zatrzymanie) ma bardzo negatywny wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Jest łamaniem praw dziecka.

- Ile trwa pobyt w ośrodku?

- Maksymalnie powinien trwać 30 dni, ale procedura przyznania statusu uchodźcy trwa dłużej. Niektóre dzieci żyją tak przez rok.

- Jaka jest skala problemu?

- W 2011 r. w ośrodkach zamkniętych w Polsce przetrzymywanych było 506 dzieci, a w 2010 - 694. Unia Europejska odchodzi już od takich praktyk.

- Jak można pomóc?

- Polska Akcja Humanitarna wraz z innymi organizacjami pozarządowymi stworzyła koalicję, aby wpłynąć na polskie władze, żeby zastosowały alternatywne środki zapobiegawcze.

Są to na przykład: dozór elektroniczny, poręczenie majątkowe, zatrzymanie dokumentu podróży, konieczność meldowania się w określonym miejscu i czasie.

- Jakie wydarzenia w związku z tym problemem odbędą się w Krakowie?

- Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej - Refugee Review odbędzie się między 22 a 25 czerwca w kinie Agrafka przy ul. Krowoderskiej 8.

Już dziś warto obejrzeć wystawę zdjęć, które będą eksponowane do 19 lipca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej i także ilustrują problem uchodzców. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.pah.org.pl lub pod numerem telefonu 12 422 08 19.

Rozmawiała

Paulina Polak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski