MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiatraki

Grzegorz Tabasz
Przyszłość ludzkości leży w zielonej energii. Wiatraki rosną jak na drożdżach, i gdyby Don Kichot żył w XXI stuleciu, miałby problem z wyborem celu. Wbrew nadziejom walczących o klimat, energetyka wiatrowa lada chwila uderzy w przysłowiowy szklany sufit.

Bynajmniej nie chodzi o niskie dotacje czy obrońców krajobrazu. Wszystko przez neodym i dysproz. Pierwiastki ziem rzadkich, z których zbudowane są magnesy, czyli najważniejsza część urządzenia. Jedna turbina o łopatach czterdziestometrowej średnicy zawiera około trzystu kilogramów neodymu z domieszką dysprozu. B

ez pierwiastków ziem rzadkich siłownia wiatrowa nie wyprodukuje ani kilowata energii. Tymczasem roczna produkcja neodymu wynosi około siedmiu tysięcy ton, a dysprozu trzy razy mniej. Z ołówkiem w ręku można policzyć, na ile wiatraków nas stać. Na dodatek spore ilości rzadkich pierwiastków konsumuje nowoczesna elektronika.

Jest jeszcze coś: złoża strategicznych surowców posiadają tylko niektóre nacje. Mają monopol i będą chciały z niego wycisnąć, ile się da. Zanim surowce się wyczerpią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski