MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielickie Towarzystwo Śpiewacze Lutnia ma już 150 lat. Jubileusz z czterema medalami Gloria Artis. Tłumy na koncercie ZDJĘCIA

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Na koncert z okazji 150-lecia wielickiego Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia przybyły prawdziwe tłumy. Wyróżnienia i gratulacje dla choru oraz Jadwigi Szado, dyrygentki "Lutni" od 45 lat, płynęły ze wszystkich stron
Na koncert z okazji 150-lecia wielickiego Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia przybyły prawdziwe tłumy. Wyróżnienia i gratulacje dla choru oraz Jadwigi Szado, dyrygentki "Lutni" od 45 lat, płynęły ze wszystkich stron zdjęcia: UMiG Wieliczka/Starostwo Powiatowe w Wieliczce
Wieliczka ma chór amatorski najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych w Europie. Towarzystwo Śpiewacze Lutnia działa nieprzerwanie od 1872 roku. Obchody 150-lecia słynnego zespołu odbyły się w Kampusie Wielickim. Uroczysty koncert zgromadził ogromną publiczność. Były prestiżowe wyróżnienia i owacje na stojąco.

Podczas spotkania wręczono aż cztery medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Srebrne medale otrzymali „Lutnia” oraz Jadwigi Szado, która jest dyrygentką chóru od 45 lat, a brązowe – wieloletni prezes zespołu i chórzysta Jerzy Markowski oraz Jan Gonciarczyk.

To nie koniec wyróżnień dla chórzystów. Odznaczenia honorowe „Zasłużony dla Kultury Polski” trafiły do: Haliny Gawron, Katarzyny Jędral, Piotra Jasińskiego, Michała Roehlicha.

Natomiast władze Małopolski uhonorowały specjalnymi podziękowaniami członkom „Lutni” z najdłuższym stażem – Józefę Turchan, która należy do chóru już 60 lat oraz Stanisława Krawczyka (50 lat) i Józefę Jaglarz (49 lat). A na ręce Jadwigi Szado przekazano nagrodę województwa małopolskiego – Medal Polonia Minor.

Gratulacje, podziękowania i jubileuszowe upominki przekazali Towarzystwu Śpiewaczemu „Lutnia” m.in. także: posłowie Ziemi Wielickiej, władze powiatu wielickiego oraz Wieliczki, przedstawiciele różnych instytucji i stowarzyszeń.

Podczas jubileuszowego koncertu zabrzmiały utwory pokazujące dorobek artystyczny „Lutni”: od pieśni patriotycznych, poprzez religijne i ludowe, po popularne piosenki. 150-lecie chóru uświetniły występy gości - zaprzyjaźnionych muzyków i zespołów. Publiczność, która wypełniła aulę Kampusu Wielickiego do ostatniego miejsca, podziękowała „Lutni” owacją na stojąco.

Towarzystwo Śpiewacze „Muza” – wkrótce przemianowane na „Lutnię” - założono w Wieliczce w 1872 roku i od tego czasu ani razu nie zawiesiło działalności. Od pierwszych lat istnienia zespół działał nie tylko na niwie kultury, ale integrował także lokalną społeczność. Tak jest do dzisiaj.

„Lutnia” to zespół wielopokoleniowy, w którym śpiewają całe rodziny. Zespół mający w repertuarze utwory dosłownie na każdą okoliczność - od kolęd, poprzez pieśni patriotyczne, religijne i rozrywkowe, po unikatowe pieśni górnicze – koncertuje bardzo często (nie tylko w Wieliczce, powiecie wielickim i różnych rejonach kraju, ale również za granicą, m.in. we Francji i Niemczech), a jego koncerty gromadzą zawsze wielką publiczność.

Chór ma na koncie także wiele sukcesów podczas różnych festiwalu i przeglądów (m.in. nagrody zdobyte w różnych edycjach Małopolskiego Konkursu Chórów „O złotą strunę”).

Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski