MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Bezpieczniej na skrzyżowaniu z DK 94. Niezbędna jest jeszcze przebudowa ulicy Reformackiej

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Przebudowa skrzyżowania DK 94 z ul. Reformacką poprawiła bezpieczeństwo w tej części Wieliczki. Inwestycja zrealizowana w partnerstwie publiczno-prywatnym kosztowała 3 mln zł
Przebudowa skrzyżowania DK 94 z ul. Reformacką poprawiła bezpieczeństwo w tej części Wieliczki. Inwestycja zrealizowana w partnerstwie publiczno-prywatnym kosztowała 3 mln zł zdjęcia: Jolanta Białek
Skrzyżowanie drogi krajowej 94 z ul. Reformacką przestało być wreszcie koszmarem kierowców i pieszych. Modernizacja newralgicznej wielickiej „krzyżówki” kosztowała 3 mln zł. Więcej, bo ok. 4 mln zł potrzeba natomiast na przebudowę ulicy Reformackiej. Ta inwestycja jest konieczna, by w pełni uporządkować drogową sytuację w tej części miasta.

FLESZ - Tak wygląda polski samochód elektryczny

Przebudowa jednej z najgroźniejszych „krzyżówek” w Wieliczce trwała od jesieni 2019 roku. Na trasie szybkiego ruchu powstały prawoskręt (dla aut jadących od Krakowa) i lewoskręt (od strony Tarnowa) oraz nowe sygnalizacja świetlna i oświetlenie uliczne.

Zmodernizowano także stumetrowy odcinek ulicy Reformackiej. Powstał tam chodnik (po jednej stronie), a jezdnia została poszerzona. By mówić o zakończeniu tu całości prac trzeba jeszcze wykonać nową nawierzchnię na ul. Łąkowej. Ten trakt zyskał już chodnik i kanalizację deszczową, a finału jego remontu można spodziewać się w ciągu miesiąca.

Krajowe skrzyżowanie jest wreszcie bezpieczne, ale na przebudowę czeka jeszcze prawie 500 m odcinek ulicy Reformackiej, od skrzyżowania z ulicą Łąkową rejonu przy klasztorze franciszkanów.

Strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą pod Gdowem jest jednym z największych w Małopolsce. Na terenie Kuter Portu są także m.in. łowiska, domki noclegowa i oryginalna restauracja, gdzie między stolikami płynie "rzeka"

Plaża pod Krakowem jak nad Bałtykiem. Otwarto jedno z najwię...

Bardzo ruchliwa droga, stanowiąca łącznik centrum Wieliczki (ulice Narutowicza/Piłsudskiego/Kosiby) z trasą 94, jest wąska - w najszerszych miejscach ma najwyżej 3,5 m, – kręta, pozbawiona chodnika i w fatalnym stanie (w niektórych miejscach asfalt zaczyna się zapadać), a ponadto bardzo gęsto zabudowana.

Renowację głównego odcinka ul. Reformackiej (kolejne ok. 400 m tej ulicy prowadzi w głęb osiedla Bogucice, do ul. Długiej) planowano w latach 2019-2020. Inwestycję prolongowano jednak o rok, ponieważ opóźniło się przygotowanie dla niej dokumentacji.

Projekt, który przygotowano od kilkunastu miesięcy został złożony w ostatnich dniach do Funduszu Dróg Samorządowych. Wieliczka bardzo liczy na dofinansowanie, bo inwestycja obejmująca m.in. poszerzenie jezdni i budowę chodnika, jest kosztowna. Jej wartość wyliczono na 3,914 mln zł, natomiast czas trwania – na około 12 miesięcy, co oznacza że finału prac można spodziewać się w ostatnim kwartale przyszłego roku.

- Na ulicy Reformackiej ma zostać wykonana nawierzchnia bitumiczna o szerokości 5,5 m, z prawostronnym chodnikiem – szerokim na dwa metry - z betonowej kostki brukowej. W ramach inwestycji zaprojektowano budowę kanalizacji deszczowej i kanału technologicznego oraz rozbudowę oświetlenia ulicznego. Konieczna jest tam także przebudowa zjazdów oraz infrastruktury podziemnej – podaje burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

300 tys. zł – taką kwotę przekazała na opracowanie projektu dla modernizacji ulicy Reformackiej prywatna firma, która wybudowała w tym rejonie restaurację McDonald’s oraz centrum handlowo-usługowe. Natomiast pieniądze na renowację „łącznika” drogi 94 z centrum miasta, musi znaleźć Wieliczka.

Inne było finansowanie przebudowy „krzyżówki” DK 94 z ul. Reformacką. Koszty tej inwestycji pokryła w całości firma, która wzniosła tam kompleks handlowo-gastronomiczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski