Wieliczka. Kanalizacja z Funduszu Spójności może objąć kolejne sołectwa

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Największa w historii gminy Wieliczka inwestycja nabiera rozpędu. Do czerwca 2023 roku w ramach Funduszu Spójności powstanie infrastruktura sanitarna i wodociągowa o wartości ok. 160 mln zł. Jest szansa, że do unijnego projektu zostaną dopisane kolejne miejscowości.

FLESZ - Afera hejterska w Ministerstwie Sprawiedliwości

Umowa z budowniczym kanalizacji w kolejnym rejonie gminy Wieliczka jest już podpisana. Sanitarna infrastruktura o wartości 41,3 mln zł powstanie w pięciu wioskach: w Sierczy, Grabówkach, Sygneczowie, Podstolicach i Koźmicach Wielkich (do rzeki Wilgi).

Prace rozpoczną się w najbliższych tygodniach. W ciągu trzech lat powstanie tam: prawie 28 km kanalizacji grawitacyjnej, 10,3 km kanalizacji tłocznej, siedem pompowni ścieków, 1537 studni rewizyjnych.

W pierwszej kolejności robotnicy pojawią się w Sierczy, gdzie przewidziano m. in. główny kolektor sanitarny w drodze przy szkole podstawowej. Ta infrastruktura musi powstać szybko, ponieważ trwa już przebudowa tej trasy na długości 1,5 km i trzeba „pogodzić” roboty kanalizacyjne z drogowymi. Potem - w pierwszym kwartale przyszłego roku - ruszy budowa kanalizacji w rejonie od ul. Podgórskiej, po zbiorniki wody w Sierczy.

- Następnie kanalizacja będzie budowana w Koźmicach Wielkich, a potem w Sygneczowie i Grabówkach. W tych miejscowościach prace mają zostać wykonane w latach 2020-2021. Kanalizowany będzie także fragment Podstolic (w rejonie drogi powiatowej - red.), ale to już w późniejszym terminie - wylicza Marek Kolary, szef Jednostki Realizującej Projekt z Funduszu Spójności.

Na budowę infrastruktury sanitarnej i wodociągowej Wieliczka pozyskała w sumie 110 mln zł dotacji z Funduszu Spójności. Gros tych funduszy, bo 82 mln zł to dofinansowanie na wykonanie sieci odprowadzającej ścieki. Pozostałe unijne pieniądze przeznaczono m.in. na budowę stacji uzdatniania wody, zbiorników i studni głębinowych na osiedlu Bogucice w Wieliczce.

Sanitarna część przedsięwzięcia ruszyła tego lata. Unijny projekt zainaugurowano w Lednicy Górnej i Sułkowie, gdzie zaplanowano wykonanie: 19 km kanalizacji grawitacyjnej, 7,8 km kanalizacji tłocznej, 11 pompowni ścieków i 1200 studni rewizyjnych.

Przedsięwzięcie o łącznej wartości 16,6 mln zł trwa w Lednicy, a w pierwszym kwartale 2020 r. robotnicy pojawią się w Sułkowie. Wiadomo już, że w tej miejscowości sieć sanitarna będzie dłuższa o 1000 m niż zakładano (trwa projektowanie jej nowych odcinków).

W kolejce do budowy ”sieci” z FS czekają jeszcze Golkowice oraz Mietniów i Pawlikowice. - W Golkowicach powstanie 20 km kanalizacji, a w Mietniowie i Pawlikowicach w sumie 12 km. Przetarg dla Golkowic ogłosimy na dniach, a dla dwóch pozostałych wiosek niebawem, bo trwa już opracowanie specyfikacji do tego przetargu - mówi Marek Kolary.

Wielicki Fundusz Spójności to także trzy niewielkie projekty. Dwa z nich są już realizowane. Budowa 1,6 km infrastruktury do odprowadzania ścieków w rejonie ul. Wygoda w Czarnochowicach zmierza do finału, natomiast kanalizacja sanitarna i opadowa w mieście, w rejonie ul. Mickiewicza i stacji kolejowej „Wieliczka - Rynek - Kopalnia” ma być gotowa w maju przyszłego roku. Trzecia inwestycja - dobudowa 600-700 m kanalizacji w Rożnowej - powinna być wykonana do 2022 roku.

Pod szyldem unijnego projektu do czerwca 2023 roku ma powstać w gminie Wieliczka sanitarna infrastruktura warta ponad 120 mln zł, m.in. ok. 100 km kanalizacji i 30 przepompowni ścieków. Dostęp do „sieci” zyska ponad 7000 osób.

Te statystyki mogą jeszcze wzrosnąć, bo Wieliczka zamierza starać się o zwiększenie dotacji z FS lub możliwość przeznaczenia tzw. oszczędności przetargowych na skanalizowanie kolejnych rejonów.

- Chodzi m.in. o Brzeg i Grabie oraz dobudowę odcinków „sieci” w mieście. Mamy dla tych inwestycji dokumentację, ale nie zakwalifikowały się one do dofinansowania, bo kilka lat temu, gdy przygotowywaliśmy wniosek do FS była tam za mała koncentracja ludności (by przyznano dotację musi być minimum 120 mieszkańców na jeden kilometr - red.). Od tego czasu przybyło tam domów, dlatego zleciliśmy firmie projektowej ponowne przeliczenie różnych „wskaźników”, bo najprawdopodobniej te rejony spełniają już wymogi FS - powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Stosując analogiczne procedury Wieliczka zdobyła już dodatkowe unijne pieniądze podczas realizacji pierwszego projektu z Funduszu Spójności (lata 2010-2015). Według założeń miano wybudować wtedy kanalizacyję o łącznej długości 120 km, a ostatecznie powstało jej prawie 150 km.

W Bogucicach praca wre. W kolejce Sułków i Węgrzce Wielkie

50 mln zł na nową infrastrukturę. Taka jest szacunkowa wartość infrastruktury wodociągowej, która powstanie w gminie Wieliczka w ramach Funduszu Spójności. Prace zaplanowano w mieście i dwóch sołectwach.

Rok robót w Bogucicach. Stacja uzdatniania wody o wydajności 360 m sześc. na godzinę, zbiornik czystej wody o pojemności 2000 m sześc., a także obiekt biurowy są budowane na wielickim osiedlu od jesieni 2018 r. Powstaną tam także (wzdłuż ulic Boguckiej i Winnickiej) cztery studnie głębinowe.

Czekają na wodociągi i zbiorniki. Pod szyldem FS zaplanowano też budowę wodociągu Kokotów - Węgrzce Wielkie (9 km) oraz odcinków „sieci” i dwóch zbiorników wody (każdy 200 m sześc.) w Sułkowie. Ostatnia inwestycja ma być wykonana w 2020 r., a pozostałe później.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
absurd

fajnie , Powiat wielicki wyremontował swoje drogi za pieniądze unijne a teraz gmina będzie je rozwalać żeby zbudować Kanalizację sanitarną, ale przewał stulecia. Pewnie wszyscy zarobią a jak będzie za mało kasy to suę ludziom po raz kolejny podniesie opłaty za śmieci czy inne pseudopodatki, albo się zwiększy ludziom zakres działek budowlanych masowo poprzekształca z rolnych i już kasy bediz e że hej. Dszkoda że władze nie pomyslały 2 lata temu jak remontowali drogi powiatowe żeby to jakoś zgrać w czasie, a nie rozwalać teraz świeżutkie drogi

g
gość

Pan Kolary wszystkim tak odpowiada. Ma wzór pisma i zmienia tylko adresata. Ciekawy jestem czy po kilku latach wie już jak można przeprowadzić kanalizację przez działkę z nieuregulowanym stanie prawnym

J
Jacek

Plany piękne. Mieszkam 300 metrów od Rynku Górnego i nie mam kanalizacji ani nawet nie ma perspektyw jej wykonania. Burmistrzowi bardzo dziękuję

S
Stanisław

Niestety sanitarna infrastruktura obejmie może 50% posesji więc trudno te działania uznać za sukces; Po zaciągnięciu opinii przedstawiciela firmy LEMTECH która opracowała

studium wykonalności dla projektu pn. Budowa kanalizacji w Gminie

Wieliczka - etap IV oraz wniosek o dofinansowanie, w Państwaprzypadku (oraz w wielu innych) na przeszkodzie w realizacji sięgaczy kanalizacji sanitarnej stanęły możliwości finansowe Gminy Wieliczka. Marek Kolary

JRP

Dodaj ogłoszenie