MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka likwiduje ostatnie stare kotłownie. Gminne budynki będą ekologiczne i tańsze w utrzymaniu

Jolanta Białek
Jolanta Białek
II etap termomodernizacji gminnych budynków rozpoczął się od prac w siedzibie OSP Zabawa
II etap termomodernizacji gminnych budynków rozpoczął się od prac w siedzibie OSP Zabawa Agnieszka Rogalska
Ruszył II etap termomodernizacji gminnych budynków. Prowadzony z unijną pomocą projekt obejmie sześć obiektów komunalnych w mieście i sołectwach. Inwestycja przyczyni się do poprawy stanu środowiska. Zmniejszy wydatki na utrzymanie szkół i strażnic OSP. Poprawi komfort użytkowania i estetykę budynków.

FLESZ - Przybędzie niemal 250 fotoradarów

od 16 lat

W siedzibie jednostki OSP Zabawa prace już trwają, a w najbliższych tygodniach rozpoczną się w Szkole Podstawowej oraz remizie w Golkowicach. Na liście budynków, które zostaną poddane termomodernizacji w ramach tego projektu są także: strażnica OSP w Chorągwicy, podstawówka w Sygneczowie oraz siedziba Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczce (przy ul. Sienkiewicza).

Całość inwestycji powinna zakończyć się jesienią tego roku. Wartość wszystkich prac sięga 3,6 mln zł.

Dzięki programowi, na który Wieliczka otrzymała 3,2 mln zł unijnej dotacji (na I i II etap prac), budynki użyteczności publicznej zyskują m.in. nowoczesne kotłownie (na gaz) oraz system grzewczy (wymiana lub modernizacja centralnego ogrzewania), a także ocieplenie od piwnic po dach (łącznie z izolacją fundamentów) i nowe elewacje.

Z wykonanych wcześniej audytów wynika, że prócz oczywistych plusów dla środowiska naturalnego, oszczędność energii w budynkach po termomodernizacji wyniesie co najmniej 70 proc. Wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji Piotr Krupa mówi, że pierwszy etap tych prac zakończył się w listopadzie 2019 roku, dlatego na razie trudno o dokładane dane dotyczące oszczędności w opłatach za utrzymanie obiektów.

- Takie podsumowania zrobimy po roku funkcjonowania zmodernizowanych budynków. Jednak już dziś wiadomo, że oszczędności będą duże. Na przykład strażacy z OSP Raciborsko już teraz podają, że rachunki za gaz są o mniejsze niż kwoty, jakie musieli wydawać wcześniej na zakup ton węgla dla ogrzania budynku przez stare piece. Podobne informacje płyną z Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieliczce. Ponadto wszyscy zwracają uwagę, że termomodernizacja poprawiła znacząco również komfort użytkowania budynków – powiedział nam wiceburmistrz Wieliczki.

Pierwszy etap tego przedsięwzięcia, zrealizowany w latach 2018-2019 objął cztery budynki: Szkołę Podstawową w Grabiu i remizę OSP w Raciborsko oraz miejską „jedynkę” (szkoła przy ul. Piłsudskiego, dawne gimnazjum) i budynek Urzędu Miasta przy ul. Limanowskiego w Wieliczce. Termomodernizacja tych obiektów kosztowała ponad 4 mln zł.

Obecna inwestycja jest już finałem wymiany starych kotłowni w obiektach użyteczności publicznej w gminie Wieliczka. Po zakończeniu tego projektu węglowe piece pozostaną już tylko w dwóch budynkach komunalnych (w remizach w Dobranowicach i Podstolicach).

W ostatniej dekadzie nowoczesne źródła ciepła zamontowano - z pomocą funduszy unijnych oraz pieniędzy z Programu Szwajcarskiego - w większości budynków komunalnych w gminie Wieliczka (w sumie w ok. 50 obiektach).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski