Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Miasto zorganizuje testy na koronawirusa dla pracowników przedszkoli

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Finansowane z wielickiego budżetu testy na COVID-19 ruszyły 30 kwietnia. Do tej pory przebadano 170 mieszkańców gminy
Finansowane z wielickiego budżetu testy na COVID-19 ruszyły 30 kwietnia. Do tej pory przebadano 170 mieszkańców gminy Agnieszka Rogalska
Testy na COVID-19 dla pracowników placówek dla najmłodszych zaplanowano w przyszłym tygodniu. Projekt zostanie przeprowadzony w ramach bezpłatnego badania mieszkańców pod kątem koronawirusa, na co Rada Miejska Wieliczki przeznaczyła 200 tys. zł. Do tej pory poddano testom 170 osób.

FLESZ - Otwierają się żłobki i przedszkola. Co z zasiłkiem?

od 16 lat

Przedszkola samorządowe w gminie Wieliczka wznowiły pracę 18 maja. Jak mówi burmistrz Artur Kozioł, nie ma podejrzeń, by w którejś z placówek pojawiło się zagrożenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Proponowane pracownikom przedszkoli badania będą mieć charakter profilaktyczny.

- Oczywiście testy nie będą obowiązkowe. Stworzymy możliwość, by pracownicy przedszkoli mogli przebadać się na miejscu, w Wieliczce, dla ich własnego spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Skierowaliśmy już zapytanie do Wydziału Edukacji dotyczące ilości nauczycieli zainteresowanych udziałem w badaniach. Planujemy, że będą one prowadzone w najbliższym tygodniu – powiedział nam burmistrz Wieliczki.

Od poniedziałku otwarto większość przedszkoli publicznych w gminie Wieliczka. Pracują wszystkie (5) takie placówki w mieście oraz 12 w sołectwach. Na razie przedszkolaków jest bardzo mało, bo łącznie tylko 75-80 (w zależności od dnia).

Placówki działają w reżimie sanitarnym. Jego elementem jest m.in. mierzenie temperatury dzieciom wchodzącym do budynku. Pierwszy tydzień pokazał, że codziennie trzeba odsyłać do domu 1-2 dzieci, które rodzice próbują posłać do przedszkola z gorączką. Stąd apel do rodziców o większą odpowiedzialność i rozwagę w dobie epidemii. Wysłanie chorego malucha do przedszkola może obecnie skutkować koniecznością zamknięcia placówki oraz poddania jej kwarantannie i dezynfekcji.

Wielickie badania pod kątem COVID-19 ruszyły 30 kwietnia. Testom finansowanym przez gminę są poddawane osoby z grup ryzyka, a więc mające w ramach pracy zawodowej czy społecznej kontakt z wieloma osobami - także z seniorami, osobami niepełnosprawnymi czy przebywającymi w kwarantannie - lub z innych powodów narażone na ewentualny kontakt z koronawirusem.

Opactwo Benedyktynek w Staniątkach jest pomnikiem historii. To skarbiec bezcennych zabytków i obiekt o wyjątkowej wartości dla polskiej kultury

Opactwo Benedyktynek w Staniątkach pomnikiem historii

Badania obejmują m.in. strażaków z jednostek OSP uczestniczący w licznych akcjach ratowniczych i pomocowych, pracowników służb komunalnych oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i ośrodków opiekuńczych, a także mieszkańców, którzy opuszczają kwarantannę.

Testy są wykonywane w Wieliczce, w przygotowanych na ten cel specjalnych kontenerowych pomieszczeniach. Do czwartku (21 maja) przebadano 170 osób. Nie stwierdzono żadnego przypadku COVID-19.

Finansowymi przez gminę testami na koronawirusa zostaną objęci prawdopodobnie także pracownicy szkół, które mają wznowić pracę 25 maja (klasy I-III SP).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski