MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Mieszkańcy masowo przekazują dary dla Ukrainy. Trwa "Pomoc dla Lwowa". Powstaje punkt przyjęć uchodźców

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Punkt zbiórki w "solnym Mieście". Wieliczanie masowo przekazują dary dla mieszkańców Ukrainy. W akcji pomagają m.in.: harcerze z Hufca ZHP Wieliczka, strażacy z jednostek OSP w różnych rejonach gminy, wolontariusze
Punkt zbiórki w "solnym Mieście". Wieliczanie masowo przekazują dary dla mieszkańców Ukrainy. W akcji pomagają m.in.: harcerze z Hufca ZHP Wieliczka, strażacy z jednostek OSP w różnych rejonach gminy, wolontariusze fot. UMiG Wieliczka/Hufiec ZHP Wieliczka
Wieliczan, którzy przekazali dary dla Ukrainy, zaatakowanej przez Rosję, można już liczyć w tysiącach. Punkt zbiórki, który uruchomiono w piątek w „Solnym Mieście” stał się najtłumniej odwiedzanym miejscem w Wieliczce. W akcji pomagają m.in.: harcerze z Hufca ZHP Wieliczka, strażacy z jednostek OSP w różnych rejonach gminy, wolontariusze. Od 28 lutego dary można przynosić także do trzech innych punktów w Wieliczce.

FLESZ - Rosja bombarduje ukraińskie miasta. Coraz więcej ofiar

od 16 lat

Wieliczka przyłączyła się do krakowskiej akcji „Pomoc dla Lwowa”.

- Część darów została już zawieziona do Krakowa i ruszyła w konwojach do Lwowa, a część rzeczy przekazano do punktu przyjęć uchodźców, który powstaje w gminie Wieliczka. Nieustannie zgłaszają się chętni do pomocy jako wolontariusze, w tym osoby znające język ukraiński. Zaangażowanie mieszkańców jest niesamowite – podawał w sobotę po południu Urząd Miasta w Wieliczce.

Obecnie najbardziej potrzebne są takie artykuły jak: ręczniki bawełniane, czajniki bezprzewodowe, worki na śmieci, kosze na śmieci, kubki jedno i wielorazowe, worki, taśmy do pakowania paczek. Zbierane są także: woda, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, makarony, płatki błyskawiczne, zapałki, baterie, zapalniczki, świece, zestawy medyczne.

Zbiórka w „Solnym Mieście” jest prowadzona w trybie ciągłym, codziennie w godz. 6-22. Prócz tego od (28 lutego) otwarte zostaną punkty gromadzenia darów w trzech innych lokalizacjach, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-16: w Wielickiej Mediatece (Plac Skulimowskiego 3), w Miejsko-gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej (ul. Pocztowa 1), w Wielickim Centrum Kultury (Rynek Górny 6).

W Wieliczce uruchomiono również punkt informacyjny dla uchodźców, w budynku dworca autobusowego przy ul. Dembowskiego. Działa on codziennie w godz. 9-17 (jeśli będzie potrzeba czas jego pracy zostanie wydłużony). Także tam mogą zgłaszać się wolontariusze chcący pomóc w organizacji akcji na rzecz Ukrainy (tel. do koordynatora wolontariuszy – 12/278-21-40).

Przygotowywane są punkt wsparcia interwencyjnego dla uchodźców oraz miejsca noclegowe dla nich. Osoby z różnych rejonów gminy, chcące przyjąć u siebie uciekających prze wojną mieszkańców Ukrainy, mogą zgłaszać to do Zespołu Zarządzania Kryzysowego UMiG Wieliczka (tel. 12/263-42-34, e-mail [email protected]).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski