Wieliczka. Nowe zasady przyjmowania odpadów komunalnych. Mieszkańcy oburzeni

Jolanta BiałekZaktualizowano 
Gminy próbują uszczelniać system śmieciowej gospodarki. Nowe reguły nie zawsze podobają się mieszkańcom
Gminy próbują uszczelniać system śmieciowej gospodarki. Nowe reguły nie zawsze podobają się mieszkańcom Tomasz Czachorowski
Nowe reguły przyjmowania śmieci w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych część mieszkańców określa jako niezrozumiałe utrudnienia. Urzędnicy mówią o „próbie uszczelnienia systemu” i obiecują szukanie lepszych rozwiązań

Wcześniej mieszkańcy oddający odpady w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (ul. Jedynaka 30) musieli podać imię, nazwisko i adres zamieszkania. Obecnie - od 1 lipca - trzeba okazać deklarację (złożoną wcześniej w UMiG Wieliczka) o wysokości opłaty za gospodarowanie śmieciami.

Novum, które jak podaje wielicki Zakład Gospodarki Komunalnej - ma „pomóc uniknąć składowania odpadów w PSZOK przez osoby, firmy i instytucje nie partycypujące w kosztach utrzymania punktu”, oburzyło wiele osób.

- Interweniuję w tej sprawie na wniosek mieszkańców. Muszą oni okazywać w PSZOK-u deklaracje, a jeśli ktoś jej nie ma, czeka go wycieczka po kopię dokumentu do Wydziału Gospodarki Komunalnej. Można założyć, że część osób tego nie zrobi, zniechęci się i śmieci wylądują gdzieś w rowie. Inne gminy respektują okazanie rachunku z ostatniej wpłaty za wywóz odpadów, a wielicki PSZOK nie - mówiła radna Małgorzata Przetaczek, podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

Wymaganie od mieszkańców „śmieciowych” deklaracji określili jako zły pomysł także Robert Skowronek i Michał Roehlich.

- Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie kodów kreskowych, bazują na tym inne gminy. Poza tym warto pomyśleć o limitach na odbiór odpadów, bo inaczej utoniemy w śmieciach – twierdził pierwszy z radnych.

- W XXI wieku można chyba znaleźć inny sposób niż angażowanie mieszkańców w zdobywanie deklaracji. Co za problem na przykład wydrukować karty z nazwiskami osób, które je złożyły i dać pracownikom PSZOK-u? - proponował Roehlich.

Radnym odpowiadał wiceburmistrz Wieliczki Piotr Krupa. - Poprzez te deklaracje ZGK podjęło próbę uszczelnienia systemu. Wiadomo już, że zniknęło z PSZOK-u część osób, które oddając śmieci, rzekomo świadczyły usługi dla sąsiadów, dotyczy to szczególnie odpadów zielonych - mówił.

Dodał, że informacja o przyjmowaniu śmieci na podstawie deklaracji pojawiła się na portalu ZGK z miesięcznym wyprzedzeniem (30 maja br.). - Możecie państwo uchwalić kody kreskowe, ale i po nie mieszkańcy będą musieli podejść do urzędu. A listy nazwisk dla PSZOK-u nie możemy wydrukować, bo takie dane są objęte tajemnicą skarbową - zaznaczył Krupa, który zapowiedział też szukanie nowych rozwiązań problemu.

- Wielicki PSZOK ma służyć wyłącznie mieszkańcom gminy. Respektujemy deklaracje, ale jeśli ktoś okaże potwierdzenie opłaty za wywóz odpadów, również może zostawić śmieci - powiedział nam w środę Bogdan Sowa, prezes ZGK w Wieliczce.

Czytaj także

FLESZ - Suche krany w Polsce? Deficyt wody narasta

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pan Burmistrz Kozioł nie jest w Pis i już dawno nie ma poparcia od tej partii!!!!!! Mam nadzieję, że do mieszkańców gminy w końcu dotrze ta informacja i się obudzą.

G
Gość
2019-08-08T09:53:35 02:00, Gość:

Myślę że to dobre rozwiązanie! Każdy mógł przywieść swoje śmieci z poza Wieliczki. Często się zdażyło że mieszkańcy Krakowa znając kogoś z Wieliczki przywozili swoje śmieci i podawali adres znajomych z Wieliczki. Ja pobrałam deklaracje to 10 minut w Urzędzie.

2019-08-08T10:14:03 02:00, Wielki:

Dobre ?? Dla kogo ? Dla wyznawcōw debili pisu .

Teraz ,to ja walnë to gdziekolwiek ,może koło gtwojego domeczku ...

A Gdzie Panie Kozioł ...me me me Rodo ???

A tys= ten co napisal komentarz . to dopiero mądrala

2019-08-09T07:56:49 02:00, BW:

Debila to jednak pozna się po komentarzu... Czy w Wieliczce rządzi pis? Nie. Kozioł ma być kandydatem PO na senatora, pomyśl na przyszłość zanim coś napiszesz

to nie będzie ambasadorem w Watykanie?

B
BW
2019-08-08T09:53:35 02:00, Gość:

Myślę że to dobre rozwiązanie! Każdy mógł przywieść swoje śmieci z poza Wieliczki. Często się zdażyło że mieszkańcy Krakowa znając kogoś z Wieliczki przywozili swoje śmieci i podawali adres znajomych z Wieliczki. Ja pobrałam deklaracje to 10 minut w Urzędzie.

2019-08-08T10:14:03 02:00, Wielki:

Dobre ?? Dla kogo ? Dla wyznawcōw debili pisu .

Teraz ,to ja walnë to gdziekolwiek ,może koło gtwojego domeczku ...

A Gdzie Panie Kozioł ...me me me Rodo ???

A tys= ten co napisal komentarz . to dopiero mądrala

Debila to jednak pozna się po komentarzu... Czy w Wieliczce rządzi pis? Nie. Kozioł ma być kandydatem PO na senatora, pomyśl na przyszłość zanim coś napiszesz

B
BW
2019-08-08T09:53:35 02:00, Gość:

Myślę że to dobre rozwiązanie! Każdy mógł przywieść swoje śmieci z poza Wieliczki. Często się zdażyło że mieszkańcy Krakowa znając kogoś z Wieliczki przywozili swoje śmieci i podawali adres znajomych z Wieliczki. Ja pobrałam deklaracje to 10 minut w Urzędzie.

2019-08-08T10:14:03 02:00, Wielki:

Dobre ?? Dla kogo ? Dla wyznawcōw debili pisu .

Teraz ,to ja walnë to gdziekolwiek ,może koło gtwojego domeczku ...

A Gdzie Panie Kozioł ...me me me Rodo ???

A tys= ten co napisal komentarz . to dopiero mądrala

2019-08-08T11:58:22 02:00, Gość:

No powiedz mi, jaki masz problem żeby podejść do urzędu i wziąć tą deklarację? Ba! Nawet powinieneś mieć jej kopię w domu, przecież ja składałeś w urzędzie, więc o ile nie jesteś bałaganiarzem to nawet do urzędu nie musisz isć, tylko otwórz teczkę z dokumentami i już! To jest JEDNORAZOWA czynność. JEDNORAZOWA.

I ile będę czekał na to w wielickim urzędzie? 3 godziny? Oczywiście w godzinach mojej pracy, urlop będę brał, żeby w sobotę wywieźć parę gratów. Tłumaczenie, że nie da się wydrukować kart to jakaś bzdura i kpina. Kolejne utrudnianie życia mieszkańcom i próba uniknięcia wywiązywania się ze swoich ustawowych obowiązków przez urzędasów.

G
Gość

ludzie o co to bicie piany!!! wydanie dokumentu trwa 5 minut a sama osobiście znam takich co na "cudze " nazwiska i adresy wywozili co chcieli - niestety my Polacy mamy we krwi kombinowanie a jak się nam to utrudnia to krzyk i krzywda - wstydzić się trzeba i tyle !!!!!!!!!

l
lont
2019-08-08T09:53:35 02:00, Gość:

Myślę że to dobre rozwiązanie! Każdy mógł przywieść swoje śmieci z poza Wieliczki. Często się zdażyło że mieszkańcy Krakowa znając kogoś z Wieliczki przywozili swoje śmieci i podawali adres znajomych z Wieliczki. Ja pobrałam deklaracje to 10 minut w Urzędzie.

2019-08-08T10:14:03 02:00, Wielki:

Dobre ?? Dla kogo ? Dla wyznawcōw debili pisu .

Teraz ,to ja walnë to gdziekolwiek ,może koło gtwojego domeczku ...

A Gdzie Panie Kozioł ...me me me Rodo ???

A tys= ten co napisal komentarz . to dopiero mądrala

skoro mieszkancy wyznawcy pisu to wg ciebie debile to jak nazwiesz burmistrza ktory to wymyślił i który staje sie prominentym działaczem platformy obywatelskiej?

G
Gość
2019-08-08T09:53:35 02:00, Gość:

Myślę że to dobre rozwiązanie! Każdy mógł przywieść swoje śmieci z poza Wieliczki. Często się zdażyło że mieszkańcy Krakowa znając kogoś z Wieliczki przywozili swoje śmieci i podawali adres znajomych z Wieliczki. Ja pobrałam deklaracje to 10 minut w Urzędzie.

Piszesz serio? Mieszkaniec Krakowa jechał do Wieliczki do PSZOK pomimo, że w Krakowie na MPO ma taki sam punk, nawet lepszy. Kolejny po drodze do Wieliczki ma na Baryczy, ale uparcie robił kilometry i jechał do Wieliczki. Właśnie sam w sobotę byłem na PSZOK i mi odpadu nie przyjęli, bo nie mam deklaracji. Nie składałem jej, bo składał Administrator. Nam takiej nie udostępnił. Auto miałem załadowane po sufit, więc co miałem zrobić? Pomysł pierwszy do rowu, ale nie pojechałem na Barycz i oddałem tam na adres z prawa jazdy, bo mam jeszcze Krakowski. Tym sposobem mieszkaniec Wieliczki wywiózł do Krakowa. Według Ciebie jest na odwrót :)

G
Gość
2019-08-08T09:53:35 02:00, Gość:

Myślę że to dobre rozwiązanie! Każdy mógł przywieść swoje śmieci z poza Wieliczki. Często się zdażyło że mieszkańcy Krakowa znając kogoś z Wieliczki przywozili swoje śmieci i podawali adres znajomych z Wieliczki. Ja pobrałam deklaracje to 10 minut w Urzędzie.

2019-08-08T10:14:03 02:00, Wielki:

Dobre ?? Dla kogo ? Dla wyznawcōw debili pisu .

Teraz ,to ja walnë to gdziekolwiek ,może koło gtwojego domeczku ...

A Gdzie Panie Kozioł ...me me me Rodo ???

A tys= ten co napisal komentarz . to dopiero mądrala

No powiedz mi, jaki masz problem żeby podejść do urzędu i wziąć tą deklarację? Ba! Nawet powinieneś mieć jej kopię w domu, przecież ja składałeś w urzędzie, więc o ile nie jesteś bałaganiarzem to nawet do urzędu nie musisz isć, tylko otwórz teczkę z dokumentami i już! To jest JEDNORAZOWA czynność. JEDNORAZOWA.

G
Gość

Tak naprawdę to wszyscy płacimy za śmieci w chwili zakupu wszelkiego towaru w formie opakowań i na tym powinien być koniec a nie jeszcze i jeszcze w końcu kto wprowadził jednorazowe opakowania

K
Kol

Niestety ludzie wyrzucają śmieci gdzie popadnie, dlaczego nie ma kublow do segregacji tak jak na zachodzie?? Sam segreguje tylko papier i plastyk bo na inne nie mam miejsca. Wystarczyło by na wioskach czy w mieście postawić takie kontenery. Nie ogarniam tego.

O
Onn
2019-08-08T09:53:35 02:00, Gość:

Myślę że to dobre rozwiązanie! Każdy mógł przywieść swoje śmieci z poza Wieliczki. Często się zdażyło że mieszkańcy Krakowa znając kogoś z Wieliczki przywozili swoje śmieci i podawali adres znajomych z Wieliczki. Ja pobrałam deklaracje to 10 minut w Urzędzie.

2019-08-08T10:16:53 02:00, Wiocha:

A ja nie mogę podjechac do urzędu ,bom po operacyji a somsiadów ni

Tak tysiące osób jechało z Krakowa że śmieciami do Wieliczki!!! Bzdura

E
Emem

No ..wali we łbach .wali . Rodo .wladcy tego g?,jakim jest Wieliczka

W
Wiocha
2019-08-08T09:53:35 02:00, Gość:

Myślę że to dobre rozwiązanie! Każdy mógł przywieść swoje śmieci z poza Wieliczki. Często się zdażyło że mieszkańcy Krakowa znając kogoś z Wieliczki przywozili swoje śmieci i podawali adres znajomych z Wieliczki. Ja pobrałam deklaracje to 10 minut w Urzędzie.

A ja nie mogę podjechac do urzędu ,bom po operacyji a somsiadów ni

M
Mycka

He he tylko pisowiec może takie debilizmy wymyślać .a może niedlugo deklaracje na walenie g..wna ?

W
Wielki
2019-08-08T09:53:35 02:00, Gość:

Myślę że to dobre rozwiązanie! Każdy mógł przywieść swoje śmieci z poza Wieliczki. Często się zdażyło że mieszkańcy Krakowa znając kogoś z Wieliczki przywozili swoje śmieci i podawali adres znajomych z Wieliczki. Ja pobrałam deklaracje to 10 minut w Urzędzie.

Dobre ?? Dla kogo ? Dla wyznawcōw debili pisu .

Teraz ,to ja walnë to gdziekolwiek ,może koło gtwojego domeczku ...

A Gdzie Panie Kozioł ...me me me Rodo ???