Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Przyznano nagrody kulturalne za 2021 rok. Wyróżnienia trafią do muzyka oraz rzeźbiarza

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wielicka nagroda kulturalna za 2021 rok trafi do dwóch artystów: muzyka i wokalisty Janusza Radka oraz rzeźbiarza Pawła Janowskiego
Wielicka nagroda kulturalna za 2021 rok trafi do dwóch artystów: muzyka i wokalisty Janusza Radka oraz rzeźbiarza Pawła Janowskiego materiały UMiG Wieliczka
Wyłoniono laureatów Nagrody Kulturalnej Burmistrza Wieliczki za 2021 rok. Wyróżnienia te są przyznawane od kilkunastu lat za osiągnięcia artystyczne i upowszechnianie kultury. Tym razem nagrodę otrzymają rzeźbiarz Paweł Janowski oraz muzyk, wokalista, aktor spektakli muzycznych – Janusz Radek, który od kilku lat mieszka w podwielickiej Lednicy Górnej.

FLESZ - Co nas czeka w turystyce kosmicznej w 2022 roku?

od 16 lat

Wielicka Nagroda Kulturalna jest przyznawana od 15 lat. Ustanowiono ją w 2006 roku dla inspirowania i promowania osiągnięć w sferze kultury. Wyróżnienie jest przyznawane w formie pieniężnej osobom, zespołom, instytucjom lub organizacjom, wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury.

Laureatów nagrody wybiera kapituła konkursu spośród kandydatów zgłaszanych wcześniej (w formie wniosków) przez mieszkańców, organizacje, instytucje kultury itp.

Każdego roku przyznawane są dwie takie nagrody. Tym razem uhonorowano wieliczanina Pawła Janowskiego oraz Janusza Radka.

Paweł Janowski, rzeźbiarz-samouk, jest autorem i współautorem wielu prac, wykonanych z różnych materiałów. Wyrzeźbił m.in. figury św. Franciszka i św. Klary (z drewna lipowego), które są umieszczone w ołtarzu na trasie pielgrzymkowej wielickiej Kopalni Soli „Wieliczka” oraz wizerunki Chrystusa, które można oglądać w cechowni przy szybie świętej Kingi oraz w nadszybiu szybu Daniłowicza.

Jest współautorem m.in. solnego pomnika Jana Pawła II, znajdującego się w kaplicy św. Kingi oraz podziemnej stacji drogi krzyżowej, otwartej w wielickiej kopalni w 2010 roku. Zaprojektował i wyrzeźbił 14 stacji drogi krzyżowej na Campus Misericordiae w Brzegach. Jego rzeźby były prezentowane również na Targach Turystycznych EXPO-2005 w Japonii.

- W 2012 roku artysta przeszedł na emeryturę i nieustannie rozwija swoją rzeźbiarską pasję. W sposób szczególny zaangażował się w renowację zabytkowych kapliczek w gminie Wieliczka, odrestaurował m.in. drewniane ołtarze w Kaplicy pw. Nawiedzenia Matki Boskiej w Gorzkowie – Czarnocinach oraz w Kaplicy Niedzielskich w Śledziejowicach, a także rzeźbę Jana Nepomucena w kaplicy w Wieliczce oraz krzyże przydrożne w Pawlikowicach i Sygneczowie. Na 100-lecie urodzin Jana Pawła II wykonał wyjątkową płaskorzeźbę z wizerunkiem polskiego papieża. Paweł Janowski jest także autorem wielu rzeźb i płaskorzeźb w soli i w drewnie, służących jako pamiątki dla odwiedzających Wieliczkę gości – podaje Urząd Miasta w Wieliczce.

Janusz Radek, muzyk i wokalista znany w całej Polsce, ma na koncie liczne recitale (m.in.: Królowa Nocy, Serwus Madonna, Dom za miastem, Dziękuję za miłość, Dziwny ten świat – opowieść Niemenem, Serwus do jutra, Poświatowska/Radek, Popołudniowe przejażdżki), koncerty okolicznościowe, role w spektaklach muzycznych (m.in. Jesus Christ Superstar, Opowieści Jedenastu Katów, Opera za trzy grosze, Gorączka, Zakochany Paryż).

Karierę rozpoczynał od poezji śpiewanej. W latach 1994–1995 współtworzył krakowski kabaret Zielone Szkiełko; śpiewał również w zespołach: punkrockowym Gównoprawda oraz rockowych Moonwalker, Obcy, Jutro i Zanderhaus. W 2003 roku za wykonanie utworu z repertuaru Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, otrzymał nagrodę dziennikarzy na 40. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Rok później, z utworem „Pocztówka z Avignon”, zajął piąte miejsce w Krajowych Eliminacjach do 49. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Współpracował z Piotrem Zanderem, Andrzejem Mogielnickim, Zbigniewem Preisnerem, Leszkiem Możdżerem, Piwnicą Pod Baranami, Łukaszem Czujem, Piotrem Rubikiem, Mateuszem Pospieszalskim oraz Robertem Kasprzyckim. Był jednym z solistów Tryptyku Świętokrzyskiego, autorstwa Zbigniewa Książka i Piotra Rubika. Bardzo często bierze udział w koncertach okolicznościowych, podczas których wykonuje jednorazowo specjalnie przygotowane utwory lub covery. Do tej pory nagrał osiem albumów solowych.

Artysta często występuje w podkrakowskim mieście. Zagrał tu m.in. koncert „Janusz Radek w Wieliczce” oraz recital „Na głos i ręce”. Występował wraz z zespołem podczas „Solnego Uwielbienia” oraz projektów „Rynek w centrum kultury” i WieliczkArt, a także koncertu online w Wielickiej Mediatece. A w trakcie pandemii artysta zasłynął z „domówek”, czyli koncertów online transmitowanych na swym Facebooku.

„Pandemiczne”, niedzielne „domówki” Janusza Radka zyskały bardzo dużą popularność. Odbywają się bez przerwy, czasami w zmienionej formie lub nadawane z innego miejsca i gromadzą online liczną widownię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski