Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Wielka szansa na uratowanie zabytkowego tulipanowca z Ogrodu Żupnego. Drzewo przeszło specjalistyczne badania

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Zachwycający tulipanowiec amerykański z Ogrodu Żupnego przy muzeum w Wieliczce zostanie najprawdopodobniej przycięty, ale uratowany
Zachwycający tulipanowiec amerykański z Ogrodu Żupnego przy muzeum w Wieliczce zostanie najprawdopodobniej przycięty, ale uratowany materiały Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
Zbadano tomografem wnętrze zachwycającego tulipanowca amerykańskiego, królującego od lat w Ogrodzie Żupnym przy Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Od pewnego czasu cenne drzewo jest w złym stanie. Pojawiła się groźba jego wycinki, co zaniepokoiło wiele osób.

Wielicki tulipanowiec jest ogromny, jego obwód pnia wynosi 2,8 m (na wysokości 1,3 m). Na pierwszy rzut oka okazałe drzewo wydaje się być w dobrej kondycji, jednak podczas inwentaryzacji pomników przyrody w gminie Wieliczka, którą prowadzono w 2021 roku, stwierdzono w miejscu połączenia pni tulipanowca ogromny ubytek oraz zgniliznę drewna.

W efekcie – drzewo stanowi zagrożenie dla ludzi i mienia, ponieważ może dojść do oderwania się jego dwóch bocznych pni.

Informacje o tym podano publicznie kilka tygodni temu, podczas lipcowej sesji wielickiej Rady Miejskiej. Cenne drzewo straciło wtedy status pomnika przyrody. Sytuacja zaniepokoiła radnych oraz wielu mieszkańców. Pojawiły się obawy, że tulipanowiec będący ozdobą Wieliczki, może zostać wycięty.

- Będziemy walczyć o tulipanowca. Zrobimy kolejną analizę i badanie stanu drzewa, by oceniać czy jest szansa na zmniejszenie zagrożenia oderwania się pni i jego uratowanie – zapowiedziała wówczas Olga Biestek, szefowa Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Wieliczce.

W ostatnich dniach zbadano tulipanowca za pomocą specjalistycznego sprzętu – tomografu, który pozwala zajrzeć (z wykorzystaniem techniki komputerowej) do wnętrza pnia, ocenić zmiany strukturalne drewna, lokalizację i rozmiar zgnilizny, stopień wypróchnienia itp.

- Zarówno w naszej wstępnej ocenie, jak i firmy prowadzącej badania – nie będzie konieczności usuwania tulipanowca. Drzewo zostanie poddane odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym, które mają zachować jak najwięcej z jego obecnej struktury i sprawić by nie zagrażało już bezpieczeństwu. Ekspertyza pokaże i stan zdrowotny tulipanowca i zabiegi, które należy wykonać, by go ocalić. Pierwsze wnioski z badań tomografem mamy otrzymać już w przyszłym tygodniu, a cały raport najpóźniej do 10 października 2022 – powiedział nam Krzysztof Kałuża, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Wieliczce.

Najdroższy lek świata będzie refundowany

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski