Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka awaria w Krakowie. Pięć bloków na osiedlu Podwawelskim bez gazu, a może być więcej

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Pięć bloków na os. Podwawelskim w Krakowie obecnie nie ma gazu. O odcięciu ponad 300 mieszkań m.in. przy ul Komandosów od sieci zdecydowała Spółdzielnia Mieszkaniowa Podwawelska, po tym, jak próby szczelności instalacji dały wynik negatywny. Co gorsza, istnieje ryzyko, że liczba bloków bez gazu zwiększy się o dodatkowe 11. Co z mieszkańcami?

Jak informuje nas Zarząd SM Podwawelska, przeprowadzane obecnie próby szczelności wykonywane są w ramach przeglądów budynków po październikowym trzęsieniu ziemi, które mocno odczuwalne było w Krakowie.

Ponad 300 mieszkań bez gazu

- Ciśnieniowe próby szczelności pionów gazowych w skontrolowanych dotychczas budynkach wysokich (Komandosów 9, 16 i 25 oraz Słomiana 13 i 19) - w których dotychczas nie przeprowadzano prac modernizacyjnych instalacji gazowej - dały wynik negatywny, wobec czego konieczne było wyłączenie instalacji z eksploatacji i natychmiastowe przeprowadzenie w trybie awaryjnym remontu/wymiany pionów instalacji gazowych oraz częściowa wymiana instalacji wewnętrznych - informuje nas Prezes Zarządu SM Podwawelska mgr inż. Radosław Żołubak

AKTUALIZACJA: We wtorek, po godzinie 15.00 Zarząd SM Podwawelska poinformował, że Komandosów 9 jest już podłączany do sieci, zaś wyłączeniu uległ budynek przy Komandosów 11.

Na chwilę obecną bez gazu pozostaje pięć wysokich bloków, czyli łącznie ok. 330 lokali mieszkalnych.

Możliwe wyłączenia w kolejnych 11 budynkach

Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców - w związku ze złym stanem technicznym i nieszczelnością instalacji gazowych (głównie zabudowanych w ścianach pionów, wykonanych z rur skręcanych), jak informuje nas Radosław Żołubak, spółdzielnia będzie kontynuować badania szczelności w pozostałych budynkach wysokich.

-Istnieje możliwość wyłączenia z użytkowania instalacji gazowych w kolejnych 11 budynkach wysokich (ok. 726 lokali) oraz konieczność przeprowadzenia ich remontów w trybie awaryjnym. Mamy świadomość, że zaistniała sytuacja wiąże się dla mieszkańców z wieloma niedogodnościami, dlatego też na bieżąco informujemy na stronie spółdzielni o aktualnej sytuacji, jak również dokładamy wszelkich starań, aby prace remontowe instalacji gazowej zostały przeprowadzone możliwie sprawnie - mówi Prezes SM Podwawelska

Jak informuje spółdzielnia, szacunkowy czas wykonania kompleksowego remontu w budynku wysokim waha się od dwóch do czterech tygodni (łącznie z podłączeniami lokali). Czy to oznacza, że mieszkańcy będą marznąć przez najbliższe 4 tygodnie?

-Szczęśliwym zbiegiem okoliczności w roku ubiegłym spółdzielnia zakończyła prace związane z wykonaniem instalacji ciepłej wody użytkowej we wszystkich wieżowcach, dzięki czemu niedogodności dla mieszkańców związane z wyłączeniem gazu ograniczają się jedynie do braku możliwości korzystania z kuchenek gazowych, natomiast mogą oni korzystać z ciepłej wody podgrzewanej centralnie - uspokaja mgr inż. Radosław Żołubak

Wieloletnie zaniedbania przyczyną awarii

Przyczyną awarii zdaniem władz SM Podwawelska jest zły stan instalacji gazowych, będący wynikiem wieloletnich zaniedbań. Dotychczas bowiem w budynkach wysokich, które eksploatowane są od czasu powstania budynków (ok. 50 lat), nie przeprowadzono żadnych remontów instalacji gazowych.

- W roku 2015 r. ówczesny zarząd - mając wiedzę, w jakim stanie znajdują się instalacje gazowe - zlecił opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę instalacji gazowych we wszystkich budynkach Spółdzielni. Uzyskano ostateczne decyzje o pozwoleniu na budowę, jednakże przez kolejne lata nie wykonano kompleksowego remontu/przebudowy instalacji gazowych w budynkach wysokich (wyremontowano/przebudowano instalacje gazowe jedynie w budynkach niskich) - relacjonuje prezes SM Podwawelska

Ważność wydanych decyzji na przebudowę instalacji gazowych w budynkach wysokich upłynęła jesienią 2018 r. Jak mówi Żołubak, ze znajdujących się w posiadaniu spółdzielni dokumentów nie wynika, aby dokonano prawidłowego zgłoszenia rozpoczęcia robót budowlanych (zgodnie z obowiązującymi w tym czasie przepisami), jak również aby wykonano jakiekolwiek roboty umożliwiające przedłużenie „ważności” decyzji o pozwoleniu na budowę.

-W wyniku tego wydatkowane na dokumentację projektową dla budynków wysokich środki, znaczne kwoty zostały zmarnowane. Jednocześnie, w związku z niewykonaniem planowanego remontu i przebudowy instalacji gazowych doszło do naruszenia obowiązków właściciela/zarządcy obiektu budowlanego wynikających ustawy Prawo budowlane, a tym samym narażono mieszkańców na katastrofę budowlaną oraz na realne zagrożenie utraty zdrowia i życia - mówi Radosław Żołubak.

Czas na tańsze budowanie? W styczniu taniały materiały budowlane

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wielka awaria w Krakowie. Pięć bloków na osiedlu Podwawelskim bez gazu, a może być więcej - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski