Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Willa Lubomirskich odnowiona. Urocze wnętrza posłużą jako centrum kultury, sala ślubów oraz izba regionalna

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Willa w Kochanowie po konserwacji i odnowie. Zachwyca swoja architekturą, wnętrzami, wystrojem i klimatem
Willa w Kochanowie po konserwacji i odnowie. Zachwyca swoja architekturą, wnętrzami, wystrojem i klimatem gmina Zabierzów
Piękne wnętrza dawnego dworku myśliwskiego księcia Lubomirskiego w Kochanowie będą służyć mieszkańcom gminy Zabierzów. W zachwycającym, odnowionym obiekcie zaczyna działalność filia zabierzowskiego centrum kultury.

Pierwsze wydarzenie, które będzie miało tutaj miejsce - to wystawa "Ceramiczna dekada". Odbędzie się w sobotę, 4 marca o godz. 18. Organizuje je Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów.

Ta wystawa będzie jednocześnie otwierała naszą działalność jako centrum kultury w tej nowej filii - w willi Lubomirskich. Zostaną zaprezentowane prace artystów, pasjonatów ceramiki, członków Stowarzyszenia "Ceramika bez granic" - mówi Aleksandra Małek, dyrektor centrum kultury w Zabierzowie.

Kilka lat trwały prace konserwatorskie, modernizacyjne, odnawianie i odświeżanie willi Lubomirskich w Kochanowie. Ten urokliwy dworek powstał w 1896 r. Zanim gmina zaczęła jego konserwację, to przez lata niszczał. Teraz to się zmienia.

W willi nie tylko będzie miejsce dla filii centrum kultury, salę wystawową, sale dla Gminnej Orkiestry Dętej z Zabierzowa i miejsca do ćwiczeń gry na instrumentach. Zaplanowano tutaj i wyposażono już salę ślubów, która znajduje się na pietrze budynku oraz izbę regionalną z eksponatami przeniesionymi ze Szkoły Podstawowej w Zabierzowie. W willi są także sale na zajęcia plastyczne, przede wszystkim dla osób dorosłych.

Obiekt jest piękny z zewnątrz, ale i wnętrza są naprawdę urocze. Wystrój willi jest wyjątkowy, a do tego jest jeszcze szczególny klimat tego miejsca - mówi Aleksandra Małek.

Willa w Kochanowie właściwie od czasów Lubomirskich służyła nie tylko właścicielom obiektu, ale i społeczeństwu. Książę Eugeniusz Lubomirski w lecie dzielił się nieruchomością z krakowskim towarzystwem organizującym odpoczynek dla dzieci i na czas wakacji willę wykorzystywano jako dom kolonijny. Poza tym okresem funkcjonowała jako dworek myśliwski. Był tu też sierociniec, potem przez pół wieku szkoła podstawowa, następnie świetlica wiejska. Aż obiekt tak zniszczał, że nie można było prowadzić zajęć. W końcu konserwator na gminie wymusił remont. Teraz urokliwy obiekt znów będzie oddany dla mieszkańców.

Darcie pierza w Zielonkach. W Izbie Regionalnej odtwarzają dawny zwyczaj ludowy

Zapustne darcie pierza. W Zielonkach wracają do starych, lud...

Na ile procent Polska otrzyma pieniądze z KPO?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski