Wojewódzkie dotacje ratują regionalne zabytki

Redakcja
Kilkadziesiąt parafii w regionie tarnowskim skorzystało do tej pory z dotacji od marszałka województwa małopolskiego na ratowanie zabytków sztuki sakralnej.

REGION. Nie tylko na konserwacje dzieł sztuki

Realizowany od kilku lat program ma na celu pomoc w ratowaniu cennych zabytków. Jak podkreśla Adam Kwaśniak, radny wojewódzki, a zarazem członek komisji oceniającej wnioski, w naszym regionie najcenniejszymi zabytkami są zabytki sztuki sakralnej. - Wiele z nich jest w fatalnym stanie, parafii nie stać osuszenie czy odgrzybienie ścian, na konserwację obrazów, figur, rzeźb. To wydatki w dziesiątkach, a nawet setkach milionów złotych. Przekazując pieniądze na ten cel, pomagamy "przetrwać" zabytkom i przekazać je następnym pokoleniom - mówi.

W ubiegłym roku prace konserwatorskie były prowadzone z dotacji marszałka, w ramach konkursu ogłoszonego przez samorząd wojewódzki. Rekordowa kwota blisko dziewięciu milionów złotych, w znacznej mierze trafiła do naszego regionu: prawie trzy miliony na ratowanie zabytków architektury sakralnej otrzymały parafie w regionie tarnowskim. Były to prace konserwatorskie, restauratorskie lub prace budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. - Dotacje otrzymały obiekty posiadające istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub kulturowe znajdujące się w złym stanie technicznym. Na liście instytucji, które wsparł samorząd województwa małopolskiego znalazł się klasztor w Tuchowie. Ojcowie redemptoryści otrzymali 190.000 zł na renowację i konserwację zabytkowego kościoła pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Tuchowie. Osuszono tam zawilgocone ściany kościoła. 150 tysięcy przyznano na renowację Bazyliki Mniejszej w Szczepanowie. Ksiądz prałat Władysław Pasiut, kustosz tamtejszego Sanktuarium, podkreśla, że dzięki tej dotacji udało się wykonać prace konserwatorskie przy elewacji południowej i wschodniej XV-wiecznego kościoła pod wezwaniem św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie. W tej samej kwocie dotacja trafiła na konto parafii św. Mikołaja w Bochni (na remont dachu Bazyliki). Natomiast parafia pod wezwaniem Przeniesienia Relikwii św. Kazimierza w Radgoszczy, za kwotę 150.000 zł, wykonała kapitalny remont zabytkowego, drewnianego kościoła. Remont ogrodzenia kościoła parafialnego pod wezwaniem Narodzenia NMP w Borzęcinie został również wykonany dzięki pomocy samorządu województwa małopolskiego. Radni wysupłali na ten cel 110 tysięcy złotych. 30 tysięcy przekazano na konto parafii w Jastrzębiej, koło Ciężkowic. Do druga dotacja w ostatnich dwóch latach dla tamtejszej wspólnoty. Pozwoliła na wymianę okien i drzwi oraz wykonanie izolacji fundamentów w tej zabytkowej, XVI wiecznej świątyni. - Cieszy mnie ta dotacja, bo pozwoliła zakończyć wcześniej remont kościoła, niż początkowo planowaliśmy - mówi ksiądz prałat Stanisław Pazdan, proboszcz parafii Jastrzębia.

To oczywiście tylko kilka z wielu przykładów miejsc, do których trafiły środki o samorządu województwa małopolskiego. Pieniądze otrzymały parafie w: Starym Wiśniczu, Iwkowej, Czchowie, Szczucinie, Szczurowej, Łapczycy, Żelichowie, Uściu Solnym, Dąbrowie Tarnowskiej, Okocimiu, Żabnie, Pleśnej, Tymowej, Ryglicach, Domosławicach, Lipnicy Murowanej, Grobli, Maszkienicach. - Samorząd Województwa Małopolskiego jako jeden z nielicznych w kraju przekazuje tak znaczące środki na renowację zabytków. Celem prowadzonych przez nas działań jest zahamowanie procesów degradacji zabytków i doprowadzenie do poprawy i przywrócenia ich dawnej świetności. Zależy nam szczególnie na odnowie regionalnej architektury sakralnej, ochrony przed zniszczeniem, a także właściwym utrzymaniem obiektów o niekwestionowanych wartościach artystycznych i historycznych - mówi Adam Kwaśniak. Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Andrzej Sztorc podkreśla, że współfinansowane przez samorząd projekty mają służyć zapewnieniu bezpieczeństwa obiektów zabytkowych, utrzymaniu ich atrakcyjności turystycznej opartej o walory dziedzictwa kulturowego Małopolski. (MIR)

miroslaw.kowalski@dziennik.krakow.pl

Jakie są możliwości spłaty mikropożyczki? Ekspert radzi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie