Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójt z 25-letnim stażem i 50-lecie gminy. Jubileusz to okazja do pochwalenia się wielkim rozwojem podkrakowskiej gminy

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Gala jubileuszowa 50-lecia gminy Zielonki i 25-lecia pracy wójta Bogusława Króla
Gala jubileuszowa 50-lecia gminy Zielonki i 25-lecia pracy wójta Bogusława Króla gmina Zielonki
W podkrakowskiej gminie Zielonki odbyła się gala, a na niej trzy jubileusze: 50-lecie powstania gminy Zielonki, 25-lecie piastowania urzędu wójta przez Bogusława Króla oraz 25-lecie istnienia Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zielonkach. Uroczystości pokazujące rozwój gminy i jej osiągnięcia oraz sposób zarządzania prezentowano tłumnie zebranym gościom i publiczności w hali sportowej Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.

Gmina Zielonki podobnie jak i inne została utworzona w styczniu 1973 roku na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie. Uroczystości jubileuszowe 50-lecia to okazja do wspomnień wydarzeń z półwiecza i podsumowań oraz pokazania jak gmina Zielonki rozwija się, jak powstaje nowa infrastruktura, ta drogowa, wodno-kanalizacyjna, obiekty szkolne, rekreacyjne służące mieszkańcom na co dzień.

Liczą się mieszkańcy gminy Zielonki

- Można wymieniać ogromne przedsięwzięcia. Inwestycje oświatowe - w tym budowę, rozbudowę szkół, basenów, sal sportowych za setki milionów złotych. Można wymieniać inwestycje wodno-kanalizacyjne również za setki milionów. Do tego dodać inwestycje w obiekty komunalne dla poszczególnych miejscowościach naszej gminy, miejsca spotkań, obiekty rekreacyjne. Ale największym osiągnięciem gminy jest potencjał ludzki. Mieszkańcy zaangażowani w życie swoich społeczności - to jest istotne - mówi Bogusław Król, wójt gminy Zielonki.

Podkreśla, że dla niego najważniejszy jest fakt, że mieszkańcy tej gminy - z których już około 80 procent to ludność napływowa - utożsamiają się z gminą, pracują dla niej, integrują się.

- To mieszkańcy swoją postawą, zaangażowaniem, udziałem w wielu wydarzeniach podkreślają to wielkie dziedzictwo kulturowe, ostatnio zamanifestowane podczas święta stroju ludowego. To jest najcenniejsze, ludzie którzy pokazują, że ta gmina z jej walorami, historią i tradycją to ich miejsce życia - mówi Bogusław Król, wójt gminy Zielonki, który sprawuje funkcje szefa gminy od 25 lat.

Bogusław Król jest jednym z najdłużej rządzących wójtów pod Krakowem. Większy staż na takim stanowisku w powiecie krakowskim ma Marek Jamborski, wójt gminy Kocmyrzów-Luborzyca oraz Stanisław Gorajczyk, wójt Sułoszowej.

Najważniejsze to nie wyhamować rozwoju

Wójt Król opowiada, że gdy on szedł do szkoły średniej, to był uważany za wieśniaka. Potem to myślenie wszystkich dookoła się zmieniało, gmina się rozwijała. Teraz liczy się od dawna w rankingach rozwoju, zdobywania funduszy zewnętrznych, dobrego zarządzania i dobrej jakości życia mieszkańców.

- Ta gmina ze swoimi wspaniałymi mieszkańcami zasługuje na dobre zarządzanie, na ciągły rozwój, nowe pomysły i nowe możliwości - mówi Bogusław Król.

Podczas jubileuszu 25-lecia wójtowania w gminie Zielonki Bogusław Król nie ogłosił, czy będzie kandydował w najbliższych wyborach samorządowych. Ma obecnie 65 lat i ciągłe możliwości dalszego rządzenia gminą.

- Nie zarządzam tak, jakbym miał kończyć kadencję, nie stawiam granic. Zależy mi na tej gminie dziś tak samo, jak przed laty. A swoja decyzję o tym, czy wystartuję w najbliższych wyborach samorządowych ogłoszę na "Śledziku" (dorocznej uroczystości "Śledzik u Wójta" organizowanej w gminnie na koniec karnawału). Na przygotowanie się do wyborów jest jeszcze czas - mówi wójt Zielonek.

Uroczystości jubileuszowe to była okazja do wspomnień i podziękowań w obecności przybyłych gości reprezentujących parlamentarzystów, przedstawicieli województwa małopolskiego, powiatu krakowskiego, gminy Zielonki i innych zaprzyjaźnionych gmin, instytucji i organizacji gminnych oraz instytucji wojewódzkich regionalnych, z którymi gmina od lat współpracuje.

Podczas 50-lecia gminy wiele do zaprezentowania miał Radosław Małysz kierownik Referatu Inwestycji Sieciowych Urzędu Gminy Zielonki, który zaprezentował podsumowanie programu Infrastruktura i Środowisko 2008-2023. Pokazując infrastrukturę za setki milionów wykonaną dla mieszkańców gminy.

Podziękowania za współpracę z gminą Zielonki

Gala jubileuszowa była okazją do podziękowań osobom szczególne zaangażowanym w rozwój gminy Zielonki. Dyplomy otrzymali:

 • Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa,
 • Tadeusz Trzmiel, były zastępca prezydenta Krakowa,
 • Przemysław Ligenza, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne,
 • Patrycja Szyszko, główny specjalista Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska,
 • Kazimierz Koprowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie,
 • Piotr Ziętara, prezes zarządu Wodociągów Miasta Krakowa.

Ważnym punktem było podsumowanie 25-lecia istnienia Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zielonkach, które przedstawił prezes spółki Łukasz Rudzki. Mówił o początkach instytucji i jej rozwoju. Zaprezentowano także nowy budynek, który powstał przy siedzibie firmy w Węgrzcach. Prezes Rudzki dziękował wójtowi, Radziey Nadzorczej, wszystkim pracownikom spółki oraz Referatu Inwestycji Sieciowych Urzędu Gminy Zielonki i Wodociągów Miasta Krakowa.

Radni gminni z największym stażem

Przy okazji jubileuszu wyróżnieni zostali radni, którzy przez co najmniej 20 lat sprawowali swoją funkcję. Są to:

 • Ryszard Krawczyk (31 lat),
 • Antoni Banaś (24 lata),
 • Krzysztof Olawski (21 lat)
 • Władysław Orzechowski (20 lat).

Wyróżnieni sołtysi

Wójt i przewodniczący Rady Gminy Mirosławem Golanko podziękowali także sołtysom, którzy pełnili swoją funkcję przynajmniej przez pięć kadencji. Wyróżnieni zostali:

 • Krzysztof Król,
 • Dorota Król,
 • Adam Duliński,
 • Janusz Macała-Wrześniowski,
 • Krzysztof Olawski,
 • Ryszard Krawczyk.

Uznanie dla pracowników gminy

Podziękowania otrzymali pracownicy Urzędu Gminy Zielonki:

 • Bożena Kudaszewicz-Wal, kierownik Referatu Geodezji, Rolnictwa i Gospodarki Gruntami,
 • Agata Skoczeń, wieloletni pracownik Urzędu Gminy Zielonki, a obecnie pracownikowi GOPS,
 • Elżbieta Rożek, starszy inspektor w Referacie Dochodów i Budżetu,
 • Agata Adamczuk, skarbnikowi gminy Zielonki
 • Arnold Kuźniarski, zastępca wójta gminy Zielonki.

Wszyscy wyróżnieni otrzymali grafiki z gminnym krajobrazem oraz pamiątkowe dyplomy. Na koniec doceniono także wkład pracy wójta gminy Zielonki Bogusława Króla za jego zaangażowanie dla gminy przez 25 lat.

Święto Stroju Krakowskiego w Zielonkach

Święto Stroju Krakowskiego w Zielonkach. Setki ludzi w spódn...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski