Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wracają do świata

Redakcja
2 nowe firmy społeczne zatrudnią w Krakowie 20 osób po kryzysach psychicznych. Wypożyczalnia rowerów i firma cateringowa to efekt rozwoju pensjonatu "U Pana Cogito" - wyjątkowego hotelu prowadzonego przez osoby chore na schizofrenię.

Praca dla ludzi po kryzysach psychicznych

- Praca to część terapii, to jeden z doskonałych leków - _podkreśla dr Andrzej Cechnicki z Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ, ogólnopolski koordynator Stowarzyszenia "Otwórzcie Drzwi". Dr Cechnicki był bardzo zaangażowany w powstanie przed ponad 4 laty pensjonatu "U Pana Cogito" - hotelu przy ul. Bałuckiego 6. Hotel, z 6 pokoi z łazienkami rozrósł się do 14 i przyjmuje 2,5 tys. gości rocznie. Prowadzi także restaurację, która stała się popularna wśród krakowian - organizują tu uroczystości rodzinne, chrzciny, a nawet wesela. Okazało się, że mieszkańcy Dębnik i pracownicy okolicznych firm często proszą o dostarczenie posiłków z hotelowej restauracji, a goście pensjonatu chcą wypożyczyć rowery. Tak narodziły się 2 nowe firmy: "Wypożyczalnia rowerów-Cogito" i "Catering-Cogito".
- _Obalamy mit, że osoby po kryzysach psychicznym są niezdolne do pracy - _podkreśla Cechnicki. - _Dla nich najgorsza jest marginalizacja, wykluczenie ze społeczeństwa, to wykluczenie obejmuje również ich rodziny. _Małgorzata Misiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia "Otwarte Drzwi", dodaje, że dla większości chorych praca jest wybawieniem. - _24 godziny to dużo - _mówi. - _Ciężko je po prostu przeleżeć, skoro człowiek jest sprawny. Praca pozwala wrócić do świata tym, którzy się wycofali.

Firmy "Cogito" powstały dzięki m.in. Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej oraz Europejskiemu Funduszowi Społecznemu EQUAL. Więcej informacji na temat pensjonatu można znaleźć na stronie internetowej: www.pcogito.pl, tel. 012-269-72-00.
(SIE)

W niedzielę na ul. Brackiej

Dzień Solidarności z osobami chorującymi psychicznie. W Polsce z powodu psychoz cierpi ok. 1 mln ludzi, na schizofrenię choruje 400 tys. Polaków. Dzień Solidarności organizowany jest w celu ograniczenia wykluczenia społecznego chorych. Będą zbierane podpisy pod apelem do prezydenta RP o uchwalenie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
W niedzielę w godz. 12-16 na ul. Brackiej będzie można m.in. obejrzeć występy teatralne, posłuchać koncertów, a także porozmawiać z psychologami i psychiatrami, którzy czekać będą w kawiarniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski