Wybory samorządowe 2018.Tylko Jacek Lelek zmierzył się z pytaniami dla kandydatów w Starym Sączu

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Tatiana Biela
Udostępnij:
Jacek Lelek od sześciu lat pełni funkcję burmistrza Starego Sącza. W tym roku, jego konkurentem w walce o najwyższy urząd w mieście jest Robert Rams, radny miejski startujący z ramienia PIS-u. Zaprosiliśmy obu kandydatów na debatę, ale Rams odmówił.

Wczoraj w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania „Opoka” Jacek Lelek, startujący z Komitetu Wyborczego Gminne Porozumienie Wyborcze w Starym Sączu, odpowiadał na pytania dziennikarek: RDN Nowy Sącz Alicji Stolarczyk, Tatiany Bieli z „Gazety Krakowskiej” i Joanny Nogal-Gromali z NTV Sądeckiej.

Jak Stary Sącz zamierza walczyć ze smogiem?

To trudny problem, z którym wciąż się zmagamy, bo oczywiście słynny wiatr ryterski sprawy za nas nie załatwi. Nasza gmina jest w 80 procentach zgazyfikowana, więc teoretycznie wymiana pieców nie powinna nastręczać trudności. Problemem są fundusze potrzebne na dofinansowanie wymiany pieców na ekologiczne. Gmina będzie się starała przedłużyć program dofinansowania takiej wymiany, w ostateczności sięgniemy po środki własne, by pomóc ludziom wymienić piece.

Czy w gminie są jakieś bardziej uprzywilejowane miejscowości, w których więcej się inwestuje?

Żadna miejscowość nie cieszy się specjalnymi przywilejami, staramy się inwestować tam, gdzie w danym momencie są największe potrzeby. Chcę, żeby gmina rozwijała się w sposób zrównoważony, ale muszę decydować, gdzie najpierw skierować nasze siły.

Na jakim etapie jest budowa ścieżki w koronie drzew na Górze Miejskiej, zapowiadana już od 2015 roku?

Jesteśmy ciągle na etapie przygotowawczym. Wraz z naszym miastem partnerskim - Lewoczą, złożyliśmy wniosek o dofinansowanie, unijne i znaleźliśmy się na liście rankingowej na pozycji rezerwowej. Liczymy, że nasz projekt uzyska w grudniu dofinansowanie, a w przyszłym roku ruszy cała inwestycja.

Czy gmina będzie miała wpływ na rodzaj działalności gospodarczej prowadzonej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, żebyaktywność ta nie szkodziła mieszkańcom?

Według planu zagospodarowania przestrzennego nie ma możliwości ulokowania w tej strefie przemysłu ciężkiego, uciążliwego dla mieszkańców. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy dotychczas zainwestowali w działki, działają w takich obszarach, które są przyjazne dla otoczenia.

Co może zrobić gmina, żeby mieszkańcy zaczęli korzystać z szynobusu na trasie Stary - Nowy Sącz, który jedzie 8 minut, zamiast stać w korkach?

Cóż ja mogę zrobić, żeby ludzie korzystali z szynobusu zamiast cisnąć się w korkach? Chyba tyko zaapelować, żeby zmienili swoje przyzwyczajenia i przesiedli się do pociągu, który pokonuje trasę pomiędzy obydwoma miastami w dziewięć minut. Zwłaszcza, że mamy do dyspozycji tzw. bilet zintegrowany.

Co z Galerią pod 5, skoro kolejne przetargi nie wyłoniły wykonawcy remontu i rozbudowy obiektu?

To dosyć wymagająca inwestycja, niestety na rynku jest mało wykonawców, którzy zdecydowaliby się jej podjąć. Ponieważ cztery przetargi się nie powiodły, mamy otwartą rękę do rozpoczęcia negocjacji z dowolnym oferentem, już bez przetargu. Przedłużyliśmy też czas realizacji tego projektu. Mam nadzieję, że do 2021 roku inwestycja ta zostanie ukończona.

Czy widzi pan potrzebę budowy alternatywy dla projektu Węgierskiej Bis , który nie doczekał się realizacji?

Zdecydowanie tak. Prawdopodobna jest budowa trzeciego mostu na Dunajcu w stronę Świniarska i ta droga będzie mogła pełnić funkcję Węgierskiej BIS. Nasza gmina ma pieniądze na budowę starosądeckiej części niedoszłej Węgierskiej BIS. Ale my ją poprowadzimy w stronę Specjalnej Strefy Aktywności Gospodarczej.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Twój głos się liczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018.Tylko Jacek Lelek zmierzył się z pytaniami dla kandydatów w Starym Sączu - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie