Wybudują wiadukt w Batowicach. Umowa z wykonawcą podpisana. Będzie przeprawa na granicy Krakowa i Zielonek

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wiadukt w Batowicach i cały układ drogowy wokół niego zostanie przebudowany. Wykonawca zobowiązał się zrealizować zadanie do listopada 2021 roku
Wiadukt w Batowicach i cały układ drogowy wokół niego zostanie przebudowany. Wykonawca zobowiązał się zrealizować zadanie do listopada 2021 roku Fot. Gmina Zielonki
Udostępnij:
Można zaczynać budowę wiaduktu w Batowicach nad linią kolejową na drodze należącej do powiatu krakowskiego. Przedstawiciele powiatu podpisali umowę z wykonawcą zadania. Zapowiadają zakończenie tej inwestycji na listopad 2021 roku. Zgodnie z planami w Batowicach na granicy gminy Zielonki i ul. Powstańców w Krakowie powstanie nowy wiadukt. Podróżujący czekają na niego od 10 lat, narzekając na fatalny stan obecnej przeprawy przez tory.

FLESZ - Przybędzie niemal 250 fotoradarów

Na podpisanie umowy z wykonawcą także trzeba było długo czekać. Przypomnijmy, że oferty przetargowe - a jest to już trzeci przetarg - zostały otwarte w połowie lutego. W końcu wybrano wykonawcą - została nim spółka IMB-Podbeskidzie, która zadeklarowała zrealizowanie przedsięwzięcia za 29,9 mln zł. Obecny podczas podpisywania umowy wiceprezes firmy Roman Rogowski zaznaczył, że jego spółka startowała także w poprzednich przetargach na to przedsięwzięcie.- Do trzech razy sztuka. Czekaliśmy na tę inwestycję trzy lata - powiedział.

W ramach inwestycji obok wiaduktu ma zostać przebudowany przyległy układ drogowy. Planowana jest budowa trzech rond i fragmentu drogi, chodnika oraz ścieżki rowerowej. Starosta krakowski Wojciech Pałka zaznacza, że zadanie jest skomplikowane. - To największa infrastrukturalna inwestycja w historii powiatu krakowskiego -powiedział podczas podpisania umowy.

Prace przy przygotowywaniu inwestycji komplikowały się od dawna. Najpierw zadanie - jako właściciel drogi - przygotowywał powiat, ale bezskutecznie. Potem przejęła to gmina Zielonki zorganizowała dwa przetargi, jednak były unieważniane, bo ceny o 10 milionów przekraczały szacunkowe koszty. Jednocześnie zrezygnowano z unijnej dotacji, która okazała się zbyt mała. Zadanie ponownie przejął powiat i wystarał się o rządową dotację - z Funduszu Dróg Samorządowych otrzymał ponad 29 mln zł. Dotacja będzie zapewne obniżona, bo przyznając ją szacowano zadanie na 40 mln zł.

Budowa trasy S7 nie zwalnia. Na węźle Szczepanowice-Widoma b...

Przy ostatnim przetargu wykonawcy dali niskie ceny. Jednak jeszcze przed otwarciem ofert pojawiły się problemy. Jedna z firm złożyła odwołanie od specyfikacji, potem wycofała je, gdy powiat przyznał jej rację co do aktualizacji i uzupełnień dokumentacji. Problemy na nowo zaczęły się po otwarciu ofert.

Wszystkie cztery firmy startujące w przetargu zmieściły się w szacowanych kwotach. Firma SKANSKA dała najniższą cenę 26,4 mln zł, przedsiębiorstwo IMB Podbeskidzie 29,9 mln zł, Mota Engil 30,8 mln zł, a Berger Bau Polska 34,4 mln zł. Wtedy pojawił się dylemat, czy najniższa kwota jest realna? Powiat zaczął weryfikować zadanie pod względem rażąco niskiej ceny.

Jako wykonawcę powiat wskazał drugą co do wysokości ofertę, a firma, która dała najniższą- odwołała się. - Procedura trwała dosyć długo, ale w końcu otrzymaliśmy informację od Krajowej Izby Odwoławczej, że możemy podpisywać umowę z wyłonionym wykonawcą - mówi Wojciech Pałka.- Zadanie jest duże i trudne, więc mamy świadomość, że mogą pojawiać się komplikacje, które będziemy rozwiązywać. Mam nadzieje, że w wyznaczonym terminie do listopada przyszłego roku powstanie nowy wiadukt z przyległym układem drogowym - mówi starosta.

Wójt Zielonek Bogusław Król przypominał początki rozmów o budowie wiaduktu, na tej samej sali, w której podpisywano obecnie umowę. - Pamiętam jak 10 lat temu wójt Michałowic Antoni Rumian zgłosił na zarządzie powiatu krakowskiego kwestię wiaduktu w Batowicach, w 10 rocznicę tego wydarzenia udało się podpisać umowę na jego budowę - mówi wójt Zielonek.

Przy podpisywaniu umowy byli także zastępca wójta Michałowic Jarosław Sadowski oraz wicestarosta Arkadiusz Wrzoszczyk i dyrektor Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego Łukasz Wróblewski oraz Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa, który wyraził zadowolenie, że dzięki dużemu dofinansowaniu inwestycja może dojść do skutku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie