Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki eurowyborów. Małopolska murem za PiS, tylko Kraków dla Koalicji Europejskiej

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
26.05.2019 warszawawybory do europarlamentu wieczor wyborczy komitetu prawo i sprawiedliwosc w siedzibie pis na noogrodzkiejnz jaroslaw kaczynski beata szydlo mateusz morawieckifot bartek syta
26.05.2019 warszawawybory do europarlamentu wieczor wyborczy komitetu prawo i sprawiedliwosc w siedzibie pis na noogrodzkiejnz jaroslaw kaczynski beata szydlo mateusz morawieckifot bartek syta Bartek Syta
W Małopolsce są gminy, w których poparcie dla partii rządzącej przekracza 80 proc. To choćby Korzenna w powiecie nowosądeckim i Laskowa w powiecie limanowskim. PiS przegrało z opozycyjnym sojuszem wyborczym jedynie w Krakowie.

Eurowybory potwierdziły, że Małopolska jest bastionem PiS i że samotną wyspą w regionie, gdzie partia rządząca przegrywa, jest Kraków. Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, w okręgu małopolsko-świętokrzyskim na PiS zagłosowało ponad 980 tys. osób. Popierających Koalicję Europejską było prawie dwa razy mniej, bo 505 tys. Wygrana PiS jest okazała - stosunkiem 56,33 proc. do 29,03 proc.

Za to w Krakowie to opozycyjny sojusz wyborczy zdobył 144,6 tys. głosów, a partia rządząca 118,5 tys. Różnica na rzecz Koalicji Europejskiej nie jest aż tak ogromna jak w całym okręgu, bo to 43,93 do 36 proc. I to jedyne pocieszenie dla opozycyjnej koalicji wyborczej. Całe województwo, poza jego stolicą, zdominowane jest przez zwolenników PiS. W niektórych miejscach poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego przekracza 80 proc.

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Tak głosowała Małopol...

Rekordy w Małopolsce

Rekordowe 78-proc. poparcie Prawo i Sprawiedliwość zanotowało w powiecie limanowskim.

W tamtejszej gminie Laskowa zagłosowało na jego kandydatów aż 86,72 proc. wyborców. W gm. Limanowa - 81,16 proc., w Kamienicy - 81,0 proc., w Łukowicy - 81,27 proc., w gminie Mszana Dolna - 82,91 proc., w Niedźwiedziu - 80,59 proc., w Słopnicach - 83,73 proc., w Tymbarku - 80,02 proc.

W powiecie nowosądeckim partia rządzącą dostała 76,28 proc. głosów. W Gródku nad Dunajcem PiS ma poparcie na poziomie 79,9 proc. W pobliskim Podegrodziu jest to już 81,85 proc., w Grybowie - 83,09 proc., w Łososinie Dolnej - 84,99 proc., a w Korzennej - 85,16 proc.

- Programy rządowe, zwłaszcza społeczne, dla takiej małej, niezamożnej gminy jak nasza po prostu trafiają w sedno. Ludzie poczuli tę różnicę. Wcześniej PiS też cieszyło się u nas dużym poparciem, bo fundamentalne wartości jak wiara czy ciężka praca, które promuje, są tu bliskie - komentuje Leszek Skowron, wójt Korzennej.

Miażdżącą przewagę kandydaci PiS mieli też w gminach wiejskich na Orawie. Np. w Jabłonce PiS zdobył 84,94 proc., a Koalicja Europejska zyskała zaledwie 6,53 proc. W gminach na Podhalu poparcie dla PiS przekraczało 60 proc.

PiS znokautowało konkurencję również na ziemi tarnowskiej i Powiślu Dąbrowskim. W powiecie tarnowskim otrzymało 71,35 proc. głosów, Koalicja Europejska tylko 16,6 proc. Na Dąbrowszczyźnie na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało prawie 75 proc. wyborców, gdy na Koalicję Europejską niecałe 15 proc.

Rekord w Polsce

Wysokie poparcie przełożyło się na 4 mandaty dla PiS w naszym okręgu. Tylu partia rządząca nie ma w żadnym innym okręgu.
Nie powinien więc też dziwić rekordowy wynik Beaty Szydło. Była premier dostała aż 525 811 głosów, najwięcej ze wszystkich kandydatów startujących w eurowyborach w Polsce.

Nie było niespodzianki w rodzinnej wiosce Beaty Szydło Przecieszynie, gdzie na 416 ważnych głosów była premier zdobyła 241. W gminie Brzeszcze, w której była kiedyś burmistrzem, uzyskała 3630 z 8,4 tys. wszystkich głosów.

O świetnym wyniku można też mówić w przypadku Patryka Jakiego - ponad 250 tys. głosów i to przy takiej liderce listy, godne jest zauważenia. Zwłaszcza że liderka konkurencyjnej listy Róża Thun miała dużo gorszy wynik od wiceministra sprawiedliwości.

O sporym osiągnięciu może też mówić Ryszard Legutko. Wprawdzie jego 65,7 tys. głosów nie robi wrażenia, ale zdobycie takie liczby, kiedy znajduje się na liście pomiędzy Beatą Szydło a Patrykiem Jakim, nie było łatwym zadaniem.

Przegrani

To m.in. dzięki dobremu wynikowi prof. Legutki i Dominika Tarczyńskiego, mandatu europosła nie zdobył Arkadiusz Mularczyk. - W okręgu mieliśmy niezwykle mocną listę, najmocniejszą w Polsce. Z piątki najbardziej rozpoznawalnych polityków prawicy, dwa nazwiska: premier Beaty Szydło i ministra Patryka Jakiego startowały właśnie u nas - tłumaczy swoją porażkę poseł Arkadiusz Mularczyk.

Za przegranego może się też uważać Bogusław Sonik. Różnica między nim a Adamem Jarubasem, który wziął drugi mandat przypadający Koalicji Europejskiej w naszym okręgu, była olbrzymia. Były marszałek województwa świętokrzyskiego dostał ponad 138,8 tys. głosów, europoseł z Krakowa - niespełna 53,8 tys. Na czwartą kadencję w europarlamencie ma szansę tylko wtedy, jeśli Thun lub Jarubas zrezygnują z europosłowania, na co się nie zanosi.

Największym przegranym jest Konrad Berkowicz, lider listy Konfederacji KORWiN, Liroy Braun Narodowcy. Kiedy w niedzielny wieczór największe stacje telewizyjne podawały wyniki badania exit poll, już czuł się europosłem, bo wówczas Konfederacji dawano ponad 6 proc. Wczoraj okazało się, że ten komitet nie przekroczył 5-proc. progu wyborczego i Berkowicz wciąż pozostanie wiecznym kandydatem - startującym bez powodzenia w kilku kolejnych wyborach.

Pechowiec

O wielkim pechu może mówić również Dominik Tarczyński. Choć zdobył mandat europosła, na razie go nie obejmie. Wszystko przez brexit, a właściwie ciągłe jego odwlekanie.

Do tej pory Polsce przypadało 51 miejsc w Parlamencie Europejskim. Miejsca po Wielkiej Brytanii zostały rozdzielone między inne kraje członkowskie i jeden z nich należy się Polsce. Tyle że do tej pory Wielka Brytania nie opuściła unijnej wspólnoty, na Wyspach odbyły się nawet eurowybory. Ten 52. mandat przypadł w udziale właśnie Dominikowi Tarczyńskiemu. Teraz musi poczekać, aż brexit się urzeczywistni.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU - Wieża Kontroli Ruchu Lotniczego Kraków Airport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski