Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z nowohuckich fontann tryśnie woda, albo rozkwitną w nich róże

Marzena Rogozik
Marzena Rogozik
Nadchodzący rok ma być przełomowy m.in dla fontanny na osiedlu Zgody. Wreszcie stanie się estetycznym centrum podwórka
Nadchodzący rok ma być przełomowy m.in dla fontanny na osiedlu Zgody. Wreszcie stanie się estetycznym centrum podwórka Joanna Urbaniec
Nowa Huta. Po latach wreszcie przyszedł czas na reaktywację wizytówki osiedlowych podwórek. Fontanny odzyskają dawny blask

Kiedyś były sercem nowohuckich podwórek. W lecie dawały przyjemną ochłodę i upiększały przestrzeń między blokami. Teraz od lat nieczynne fontanny m.in. na os. Zgody, Uroczym czy Szkolnym zarosły chwasty.

Już za kilka miesięcy wszystko może się zmienić. W fontannach zaczną pojawiać się pachnące róże i kocimiętka. Taki pomysł na ożywienie zdewastowanych dawnych wodotrysków ma jedna z nowohucianek.

- Mieszkam na osiedlu Zgody i na co dzień mam nieciekawy widok z okna, dlatego postanowiłam spróbować to zmienić - przyznaje Monika Pomaniec, pomysłodawczyni akcji, udzielająca się w inicjatywie Magistrat Nowohucki. - Zniszczona fontanna może zamienić się w piękną donicę, wystarczy ją tylko umiejętnie zagospodarować - dodaje. Jej plan jest prosty i tani.

Na początek pięć nowohuckich fontann na os. Zgody, Szkolnym, Uroczym, Górali i Sportowym trzeba wypielić i obsadzić kwiatami oraz małymi krzewami. - Dzięki temu, choć nie będzie w nich wody, staną się na nowo ozdobą podwórek i miejscem spotkań mieszkańców - mówi Monika Pomaniec.

Nie chodzi tylko o nasadzenie kwiatów, ale stworzenie wokół fontann kwietnych skwerów. - Można też zainwestować w elementy małej architektury: ławeczki, siedziska, a może nawet hamaki - sugeruje nowohucianka z os. Zgody.

Podwórka stałyby się małymi sensorycznymi ogródkami działającymi na zmysły wyglądem i zapachem. Do swojego pomysłu Monika dobrała już nawet kwiaty: róże z gatunku Pomponella o ciekawym wyglądzie i intensywnym zapachu, które kwitną do później jesieni i kocimiętkę odporną na choroby oraz mróz.

Pomysł zyskał już przychylność Zarządu Zieleni Miejskiej. - To fantastyczna inicjatywa, mają u mnie zielone światło. W styczniu chcę ustalić szczegóły by na wiosnę ruszyć z sadzeniem - mówi Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Akcję sadzenia urzędnicy pokryliby z budżetu na bieżące utrzymanie nowohuckiej zieleni. ZZM na razie nie chce kalkulować jakie będą koszty takiej inicjatywy. - Myślę, że spokojnie możemy zamknąć się w kilku tysiącach złotych - zapewnia dyrektor Kempf.

Tymczasem jest duża szansa, że część wizytówek osiedli nie skończy jako kwietnik. Planowana jest bowiem reaktywacja wodotrysków, o którą od lat zabiegali nowohucianie.

- Trwa renowacja nowohuckich murków, których inwentaryzację zrobiliśmy w ubiegłym roku, w tym chcemy podjąć podobne działania by przywrócić fontannom wodę - mówi Stanisław Moryc, przewodniczący dzielnicy XVIII.

To najwyższy czas na rewitalizację wodotrysków, bo niektóre z nich już prawie znikły wśród chaszczy. Radni przymierzają się do inwentaryzacji i klasyfikacji fontann już od stycznia. Określą, które z nich będzie można ponownie uruchomić, a w przypadku których nie ma już na to szans.

- Nasze działania mogą więc iść w parze z pomysłem mieszkańców. Dla tych najbardziej zdewastowanych fontann, w których nie będziemy mogli podłączyć wody, posadzenie kwitnących kwiatów to bardzo dobra alternatywa - twierdzi przewodniczący Moryc.

Specjalna komisja ds. rewitalizacji fontann przeprowadzi spis obiektów i wycenę prac, a mieszkańcy sami zdecydują, czy chcą w swojej fontannie wodę czy kwietnik.

Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej twierdzi z kolei, że przywrócenie wodotrysków może potrwać co najmniej rok i nic nie stoi na przeszkodzie by tymczasowo obsadzić je kwiatami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski