Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z pierwotnej urody czasami pozostaje tylko nazwa

Grzegorz Tabasz
Magnolie, tulipanowce, ambrozjowce czy kielichowce są w Europie zaliczane do roślin obcego pochodzenia. Rzeczywiście wszystkie gatunki rosną w naturalnych warunkach w Azji bądź Ameryce, skąd około sto lat temu sprowadzono je na Starą Ziemię. Niemniej prawdziwość owego twierdzenia o obcym pochodzeniu jest rzeczą względną.

Dwadzieścia kilka milinów lat temu całą Europę porastały lasy magnolii, tulipanowców i ambrozjowców. Nawiasem mówiąc ich rodowód sięga blisko 100 milionów lat, czyli epoki dinozaurów. Gdyby nie kolejne zlodowacenia, które objęły Europę, magnolie wciąż rosłyby w naszych lasach. Piękne i stare rośliny przetrwały w Japonii i Ameryce Północnej, gdzie lodowiec miał znacznie mniejszy zasięg.

Przy najbliższej okazji proszę zerknąć do wnętrza kwiatu magnolii. Słupki i pręciki ułożone są spiralnie, co jest dowodem na pradawne pochodzenie. Podobnie liczne płatki. Zaś u współczesnych roślin części kwiatu ułożone są w kilku zaledwie kręgach. Mniejsza o historię. Kwitnące magnolie to najpiękniejsza widokówka wiosny. Pozbawione liści drzewa obsypane wielkimi, białymi, różowymi kwiatami. Najpiękniejsze są stare gatunki, które mają pachnące kwiaty. Zawdzięczamy je poprzednim pokoleniom, które miały czas by posadzić roślinę i cierpliwie czekać na pierwsze kwiaty.

Dzisiaj wszyscy chcą mieć wszystko od zaraz. Także kwitnąca magnolie. Z pierwotnej urody została im tylko nazwa, bo czy podobać się może lichy patyczek obciążony gigantycznymi, spasionymi pąkami, które widać z daleka, ale za to całkowicie pozbawione zapachu?

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski