MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za mało kopert?

Redakcja
Niepełnosprawni proszą o dodatkowe koperty m.in. na ul. Smolki Fot. Anna Kaczmarz
Niepełnosprawni proszą o dodatkowe koperty m.in. na ul. Smolki Fot. Anna Kaczmarz
Wraz z nadejściem nowego roku wielu niepełnosprawnych kierowców ma duże problemy z parkowaniem. Obowiązująca od kilku miesięcy uchwała Rady Miasta, dotycząca wykupu preferencyjnej karty abonamentowej, nakłada na takich użytkowników samochodów obowiązek stawienia się przed Powiatowym Zespołem ds. Orzekania Niepełnosprawności w celu weryfikacji. Wielu kierowców, wykupujących abonament na 12 miesięcy i więcej, nie zdążyło jednak tego uczynić przed końcem roku kalendarzowego.

Niepełnosprawni proszą o dodatkowe koperty m.in. na ul. Smolki Fot. Anna Kaczmarz

PARKOWANIE. Niepełnosprawni kierowcy skarżą się na utrudniony dostęp do abonamentów i miejsc postojowych

- Cała procedura wiąże się z wieloma wizytami u lekarzy i długim oczekiwaniem na komisję. Prosimy władze Krakowa o ponowne przeanalizowanie uchwały i dokonanie jej aktualizacji. Nowe zapisy są krzywdzące dla osób niepełnosprawnych - twierdzi Dionizy Smyk, przewodniczący Małopolskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, który w tej sprawie wystosował list otwarty do władz miasta.

Wśród osób, znajdujących się obecnie w trudnej sytuacji, jest pan Wojciech, który jest inwalidą od 1968 r. Krakowianin od 20 lat pracuje przy ul. Smoleńsk i tam właśnie zawsze parkował samochód.

- Od 1 stycznia nie mogę tego robić, bo nie mogłem wykupić nowego identyfikatora postojowego. Mam bezterminowo wydaną Europejską Kartę Parkingową, pobieram także rentę inwalidzką. Nie rozumiem, dlaczego ponownie muszę udowadniać, że jestem inwalidą, angażując przy tym szereg osób i instytucji, by wykazać to, co już dawno zostało stwierdzone - mówi Wojciech Iwanow z os. Strusia. Dodaje, że zimą jeszcze bardziej utrudnia mu to dotarcie do pracy.

Jak się dowiedzieliśmy, nowe zasady ubiegania się o abonament i konieczność weryfikacji to m.in. efekt wielu nadużyć, które miały miejsce w naszym mieście. Zdarzało się, że członkowie rodziny osoby niepełnosprawnej rejestrowali na nią kilka aut, na które był wydawany preferencyjny abonament. - Na pewno będę w tym miesiącu rozmawiał jeszcze z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu, czy nie można jakoś uprościć całej procedury. Obecna sytuacja tworzy pewne niedogodności, jednak chodzi o to, by te abonamenty trafiały do osób, które najbardziej ich potrzebują - tłumaczy Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.

Innym problemem, który podnoszą krakowianie, jest brak wystarczającej liczby miejsc dla osób niepełnosprawnych, czyli tzw. kopert. W sumie w mieście jest ich około 650. Zdaniem niepełnosprawnych kierowców to za mało.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu twierdzi jednak, że reaguje na indywidualne wnioski i tam, gdzie jest to możliwe ze względu na parametry ulic, wyznaczane są kolejne koperty. Ostatnio pojawiły się prośby o dodatkowe miejsca postojowe przed Biurem Obsługi Strefy Płatnego Parkowania na rogu ulic Kalwaryjskiej i Smolki.

- Naprzeciwko biura jest już wyznaczona koperta dla niepełnosprawnych. Kolejną, jeśli będzie taka potrzeba, możemy wyznaczyć na drugiej części ulicy Smolki, jednak wiąże się to z koniecznością pokonania przez niepełnosprawnego przejścia dla pieszych przy ul. Kalwaryjskiej. Na odcinku, gdzie jest wejście do biura, nie ma już możliwości wyznaczenia kolejnej koperty - wyjaśnia rzecznik ZIKiT Jacek Bartlewicz.

Marcin Warszawski

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski