Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU "SYSTEM CIEPŁOWNICZY MIASTA KRAKOWA"

Redakcja
REALIZOWANEGO W RAMACH FUNDUSZU SPÓJNOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ

Odgałęzienie sieci ciepłowniczej preizolowanej na os. Kalinowym

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie ma ponad 55 lat doświadczenia na rynku. Zaprojektowany i eksploatowany system ciepłowniczy pracuje i zaopatruje w ciepło ok. 4,5 tys. klientów. MPEC S.A. w Krakowie dostarcza energię cieplną do ok. 8 tys. obiektów położonych w obrębie Krakowa, Skawiny, Wieliczki oraz Miechowa.

Energia wykorzystywana jest nie tylko do ogrzewania, ale także do przygotowania ciepłej wody użytkowej, klimatyzacji, wentylacji i innych specyficznych potrzeb technologicznych, jak np. podgrzewania płyt boisk piłkarskich.

Miejski system ciepłowniczy zasilany jest w nośnik ciepła z trzech źródeł: Elektrociepłowni Kraków S.A., Elektrowni Skawina S.A. i ArcelorMittal Poland S.A., w których MPEC S.A. w Krakowie kupuje obecnie ok. 10 tys. TJ ciepła. System liczy 764 km sieci ciepłowniczych, w tym 358 km wykonanych w nowoczesnej technologii rur preizolowanych, co stanowi ok. 47% wszystkich eksploatowanych i zarządzanych przez Spółkę sieci. MPEC S.A. w Krakowie posiada również 105 kotłowni lokalnych o zainstalowanej mocy 39,5 MW, opalanych tylko paliwami ekologicznymi.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie od początku lat 90. prowadzi modernizację systemu ciepłowniczego. Działania te polegają na wymianie wyeksploatowanych rurociągów na nowe preizolowane, likwidacji kotłowni i pieców węglowych oraz zastąpieniu nieefektywnych węzłów hydroelewatorowych nowoczesnymi węzłami wymiennikowymi, wyposażonymi w automatykę pogodową. Ponieważ są to bardzo kosztowne przedsięwzięcia, MPEC S.A. w Krakowie oprócz zaangażowania własnych środków finansowych skutecznie pozyskuje bezzwrotne dofinansowania, w tym również środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej.

Właśnie w ostatnich latach MPEC S.A. w Krakowie zrealizował projekt p.n. „System ciepłowniczy miasta Krakowa”, który był pierwszym i jak dotychczas największym przedsięwzięciem w Polsce z dziedziny przesyłu ciepła współfinansowanym z Funduszu Spójności. Całkowity koszt projektu oszacowano na 75 513 100 euro, a 72% tych środków, czyli 54 369 432 euro stanowiło dofinansowanie ze środków unijnych.

Zdaniem sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska Pana Stanisława Gawłowskiego zrealizowane przedsięwzięcie przyczyniło się zarówno do podwyższenia standardu życia w Krakowie, jak i do wypełnienia polskich zobowiązań akcesyjnych w zakresie jakości powietrza oraz zapobiegania zanieczyszczeniom, zgodnie ze standardami dyrektywy 96/62/WE z dnia 27 września 1996 r. oraz dyrektywy 96/61/WE z dnia 24 września 1996 r. z późniejszymi zmianami.

Jak ocenia Ministerstwo Środowiska Projekt „System ciepłowniczy miasta Krakowa” jest wzorcowym przykładem inwestycji, która w pełni wykorzystała potencjał, jaki daje nam członkostwo w Unii Europejskiej w postaci środków, jakie możemy z niej otrzymać, w tym przypadku z Funduszu Spójności.  

Zadania zrealizowane przez MPEC S.A. w Krakowie w latach 2006–2009 obejmowały:

Modernizację sieci ciepłowniczych wysokoparametrowych o długości ponad 99 km polegającą na wymianie wykonanych w tradycyjnej technologii rurociągów na nowe wykonane w technologii rur preizolowanych. Nowoczesne rurociągi zmniejszają straty energii na przesyle oraz – dzięki instalacji alarmowej – pozwalają na szybką i precyzyjną lokalizację ewentualnych awarii. Prace prowadzone były na terenie Krakowa i Skawiny w różnych punktach w istniejących sieciach ciepłowniczych, dostarczających ciepło do ogrzewania budynków i podgrzewania wody użytkowej.

• Modernizację sieci ciepłowniczych niskoparametrowych o długości ponad 33 km i kompleksową wymianę węzłów cieplnych. W sumie zostało wykonanych 535 węzłów kompaktowych. Wszystkie węzły po modernizacji są wyposażone w pełną automatykę pogodową. Realizacja tych zadań przebiegała głównie na terenie Nowej Huty, gdzie na obszarach zasilanych z grupowych stacji wymienników ciepła (co najczęściej odpowiada obszarom osiedli) dokonano ich likwidacji wraz z siecią ciepłowniczą niskoparametrową, którą doprowadzana była do budynków woda o temperaturze max  90oC. Takie rozwiązanie technologiczne stosowane w minionych latach uniemożliwiało realizację dostaw ciepła na cele inne niż ogrzewanie budynków, uniemożliwiało też indywidualną regulację dostaw do poszczególnych obiektów, a ponadto ze względu na wiek urządzeń i sieci powodowało duże straty energii. W miejsce zlikwidowanej infrastruktury zastosowano technologię rur preizolowanych i wykonano nowe wysokoparametrowe rurociągi, a w budynkach zamontowano indywidualne kompaktowe węzły grzewcze. Nowe rozwiązanie technologiczne, a więc dostarczanie wody o temperaturze max. 135oC do indywidualnych węzłów, pozwala na wykorzystanie czynnika grzewczego nie tylko do ogrzewania, ale również do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Największym kontraktem pod względem wartości (ponad 9 mln euro netto) oraz najtrudniejszym pod względem technicznym była przebudowa magistrali ciepłowniczej Skawina – Kraków o średnicy 1000 mm na odcinku 2,4 km. W ramach tego zadania, oprócz wymiany starych rurociągów na nowe preizolowane, zmieniono również sposób prowadzenia rurociągów. Przed modernizacją rury były posadowione ponad powierzchnią podłoża na wysokiej estakadzie, natomiast w wyniku przebudowy zostały ułożone w ziemi. Zmiana technologii na preizolowaną zwiększa niezawodność sieci ciepłowniczej oraz zmniejsza straty energii na przesyle, a schowanie rurociągu pod powierzchnię ziemi dodatkowo poprawiło walory estetyczne terenu, przez który przebiega sieć.

Projekt zakładał osiągnięcie następujących celów:

– zmniejszenie emisji za­nie­czyszczeń powietrza o 1 676 Mg SO2 na rok,
– zmniejszenie wykorzystania ciepła na przesyle i węzłach cieplnych o 157 392 GJ na rok,
– zmniejszenie awaryjności systemu ciepłowniczego o ok. 40%,
– zmniejszenie strat wody zdemineralizowanej w sieciach cieplnych o ok. 10%.

Zaplanowane cele zostały osiągnięte, a wydatki podlegające dofinansowaniu nie przekroczyły wartości określonych Decyzją Komisji Europejskiej.

Na Międzynarodowych Targach Ekologicznych POLEKO 2007 w Poznaniu, MPEC S.A. w Krakowie otrzymało wyróżnienie dla projektu „System ciepłowniczy miasta Krakowa” w grupie projektów zatwierdzonych w latach 2004–2006 w konkursie EKO–LIDERA Funduszu Spójności 2007. Konkurs organizowany był przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy współpracy z Ministerstwem Środowiska.

W 2009 r. Przedsiębiorstwo zostało laureatem pierwszej edycji Światowej Nagrody Klimatycznej dla Miejskich Systemów Energii Cieplnej pod patronatem Międzynarodowej Agencji Energii. Wręczenie nagrody odbyło się 3 listopada 2009 r. podczas szczytu Miejskiej Energii Cieplnej w Kopenhadze. Przyznana nagroda podkreśla dotychczasowe osiągnięcia MPEC S.A. w Krakowie w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności likwidację emisji zanieczyszczeń przez eliminowanie nieefektywnych źródeł ciepła.

Projekt ten, współfinansowany przez Unię Europejską, przyczynia się do zmniejszania różnic społecznych i gospodarczych pomiędzy obywatelami Unii

**

Łączenie rurociągów preizolowanych

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski