Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalety wędrówki

Grzegorz Tabasz
Kiedy z utęsknieniem zerkam na wciąż puste bocianie gniazdo w miej przypomniałem sobie ornitologiczny artykuł o podróżach. Konkretnie mówiąc o tym, iż podróże kształcą. Banalny truizm. Co powiecie na naukowy dowód powiedzonka?

Naukowcy przebadali dwa gatunki wędrownych ptaków. Były to podróżujące samopas drobne ptaki trzcinniki i preferujące grupowe wyprawy turkawki wielkości zwyczajnego gołębia. U obydwu stwierdzono powiększanie mózgów. Sprytnym sposobem analizując skład pierwiastków w tkankach ustalono, gdzie i jak daleko przebiegały trasy wędrówek. Potem rozebrano ptasie mózgi na drobne części, co niestety wymagało pozbawienia życia schwytany zwierzaków. Okazało się, iż u podróżujących samopas trzcinników rozwojowi ulega część mózgu odpowiadająca za orientację w terenie, czyli taki ptasi odpowiednik GPS-u.

Zaś u wędrujących gromadnie turkawek ośrodki kierujące wzajemną komunikacją w grupie, tak potrzebną w czasie zbiorowej podróży. Jak się łatwo domyśleć, im dalej wędrowały ptaki, tym mózgi były większe. Krótko mówiąc bezsporny dowód, iż podróże, przynajmniej u ptaków, kształcą. I kolejne odkrycie, czyli zdolność do powiększania centralnego układy nerwowego u dorosłych zwierząt, co bynajmniej nie było to tej pory oczywiste.

Mam nadzieję, że nikt nie weźmie na warsztat latając znacznie dalej bocianów. Moje gniazdo mogłoby nie doczekać się lokatorów…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski