Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadają powietrze przy kombinacie

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Teraz Kraków ma 6 pyłomierzy
Teraz Kraków ma 6 pyłomierzy Fot. Michał Gąciarz
Środowisko. Po majowych wyrzutach pyłu przez kombinat pojawił się pomysł, aby stacja monitorująca powietrze została umieszczona po wschodniej stronie zakładu.

W Krakowie ma pojawić się siódma stacja monitorująca powietrze. Na jej zakup zarezerwowano ok. 300 tys. zł w tegorocznym budżecie miasta. Nie wiadomo jednak, gdzie zostanie umieszczona: na razie są dwie koncepcje. Jedna z nich zakłada ustawienie urządzenia mierzącego pyły na Rynku Podgórskim. - Podejrzewamy, że ten teren może być dość mocno zanieczyszczony, ze względu na piece węglowe, występujące tu w starym budownictwie - mówi Ryszard Listwan, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Po majowych wyrzutach pyłu przez kombinat pojawił się także pomysł, aby stacja monitorująca powietrze została umieszczona po wschodniej stronie zakładu. W ten sposób w Nowej Hucie działałaby dwa pyłomierze: jeden już jest przy ul. Bulwarowej. Nowa stacja znajdująca się przy granicy Krakowa, mierzyłaby zanieczyszczenie przemysłowe, nie tylko z kombinatu, dla także działających tam firm.

W na terenie Krakowa znajduje się już sześć stacji, z czego dwie sprawdzają zanieczyszczenie komunikacyjne: przy ul. Dietla i Alejach Trzech Wieszczów. - Po ich wynikach widać np. dokładnie, kiedy zaczął się remont na Wielickiej. Od tego czasu więcej kierowców zaczęło wybierać przejazd ul. Dietla i na tej ulicy są nawet większe stężenia zanieczyszczeń niż na Alejach Trzech Wieszczów - mówi Witold Śmiałek, doradca prezydenta ds. ochrony powietrza.

Jego zdaniem siedem stacji monitorujących powietrze w Krakowie na razie wystarczy. - Będą tworzyć dość dokładny, szczelny system badający powietrze w Krakowie - uważa Witold Śmiałek.

Teraz naukowcy mają zająć się badaniem tego, co pyłomierze wychwytują w monitorowanych miejscach. W magistracie przygotowywany jest przetarg na wyłonienie instytucji, która miałaby przeprowadzić takie analizy.

Naukowcy sprawdzą, jaki procent zanieczyszczenia pochodzi z pieców węglowych, jaki z kominków, z zakładów przemysłowych i z samochodów. Od określenia źródeł pyłów będą zależeć kolejne działania na rzecz ochrony powietrza na tym terenie. Być może także wkrótce poszczególne części Krakowa będą rozliczane z tego, jak szybko likwidują smog.

Teraz Kraków ma najwięcej stacji badających powietrze w całej Małopolsce: siedem na 27 w województwie. Znajdują się: przy Alei Krasińskiego, Bulwarowej, Bujaka, Dietla, na os. Piastów, przy ul. Złoty Róg.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski