MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie i zręczne ręce

Redakcja
O pracę przy taśmie za granicą jest stosunkowo łatwo. Zwłaszcza Wielka Brytania stanowi dynamiczny i chłonny rynek, gdzie pracownik bez kwalifikacji i bez znajomości języka angielskiego, ale o dobrej kondycji, może bez większego problemu znaleźć źródło zarobku. Jakiego? Aktualnie najczęściej ok. 6 funtów brutto za godzinę.

Pierwszy kontrakt zwykle podpisuje się na sześć miesięcy, z możliwością przedłużenia go na czas dłuższy, a nawet nieokreślony. Tydzień pracy trwa 40 godzin, ale prawie zawsze możliwe są nadgodziny.
- Dwa lata temu i rok temu rekrutowaliśmy bardzo wielu pracowników fizycznych do pracy przy taśmie. Oferowane stanowiska - w przemyśle spożywczym czy w firmach produkujących sprzęt elektroniczny - łączyło to, że pracodawcy nie wymagali od kandydatów wykształcenia ani nawet znajomości języka, choć oczywiście zawsze były one bardzo mile widziane. Liczyło się dobre zdrowie i chęć do ciężkiej pracy, nierzadko przez dwanaście godzin dziennie, czasami w bardzo trudnych warunkach - opowiada Marta Mentlewicz, menedżer ds. rekrutacji w krakowskiej firmie rekrutacyjnej ITC Praca. - Z punktu widzenia naszej firmy takie projekty rekrutacyjne nie należą do łatwych, dlatego że kandydaci - często ludzie bezrobotni, bardzo zdesperowani - chwytają się takiej pracy jako ostatniej deski ratunku. Pomimo tego że za każdym razem organizujemy szkolenie, podczas którego ludzie ci przechodzą różnorakie testy, np. manualne i obszernie informujemy o warunkach pracy, wielu ludzi decyduje się na nią trochę lekkomyślnie. Nie dopuszczają do siebie, że jest to bardzo ciężka praca. W efekcie zdarzało się, że rozczarowani kandydaci rezygnowali, a my szybko musieliśmy znaleźć kogoś na zastępstwo. Istotne jest też to, że coraz więcej Polaków wyjeżdża do Wielkiej Brytanii na własną rękę i znajdują sobie tego typu pracę samodzielnie. Nie potrzebują już pośrednictwa agencji. Również brytyjskie firmy, mając bogaty wybór pracowników na nasyconym Polakami rynku, samodzielnie przeprowadzają rekrutację.
Oprócz osób bezrobotnych, bez większych kwalifikacji, na pracę przy taśmie decydują się nierzadko wykształceni młodzi ludzie. Traktują ją jako etap przejściowy w życiu. Chcą się usamodzielnić, zarobić szybko trochę pieniędzy, podszkolić język i wrócić do Polski lub poszukać innego, ciekawszego zajęcia za granicą. Młodzi ludzie zdali sobie też sprawę, że szukając pracy na własną rękę, mogą czasami wynegocjować wyższe stawki.
Pracodawcy najchętniej zatrudniają osoby, które nie przekroczyły 45. roku życia. Czasami zdarza się, że pracownik, który ma wyższe kwalifikacje (np. informatyk zatrudniony w firmie produkującej komputery), awansuje - początkowo na team leadera, a następnie na pracownika biurowego. Nie są to jednak bardzo częste przypadki.
Z reguły wynagrodzenie pracownika przy taśmie, wraz z nadgodzinami - wynosi ok. 12-14 tys. funtów rocznie. Zdarza się, że pracodawca zapewnia też po atrakcyjnej cenie wyżywienie w czasie przerwy w pracy. Polacy mieszkają zwykle po kilka osób w jednym mieszkaniu. Koszty wynajmu dla jednej osoby oscylują wówczas ok. 200 funtów miesięcznie.
ALEKSANDRA NOWAK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski