Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie na talerzu

(DD)
Witamina B7 i kwas pantotenowy obecne są m.in. w żółtku jaj
Witamina B7 i kwas pantotenowy obecne są m.in. w żółtku jaj 123RF
Witaminy z grupy B

Rozpuszczalne w wodzie, wchodzą w skład enzymów lub je aktywują. Potrzebne są głównie naszym nerwom, ale nie tylko. Dziś kolejne witaminy z grupy B.

Witamina B7 (biotyna) - wchodzi w skład enzymów, które biorą udział w syntezie kwasów nukleinowych oraz w syntezie kwasów tłuszczowych. Uczestniczy w metabolizmie białek i węglowodanów. Wspomaga funkcje układu nerwowego i rozrodczego, zwana jest czynnikiem wzrostowym - występuje w dużych ilościach w tkankach płodu.

Witamina B7 przeciwdziała wypadaniu włosów, łysieniu, utrzymuje dobry stan skóry. Niedobór zmniejsza syntezę białek ustrojowych i kwasów tłuszczowych. Objawy niedoboru to znużenie, bóle mięśniowe, brak łaknienia, depresja, niedokrwistość, podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Najwięcej biotyny jest w drożdżach piwnych, czekoladzie, kalafiorze, grzybach, orzeszkach ziemnych, wątrobie wołowej, żółtkach jaj oraz w warzywach strączkowych.

Kwas pantotenowy - warunkuje prawidłowy metabolizm węglowodanów oraz tłuszczów i jest ściśle związany z wytwarzaniem energii. Jest również konieczny do wytwarzania przeciwciał. Niedobór prowadzi do uszkodzeń kory nadnerczy oraz zaburzeń układu mięśniowego i nerwowego. Źródłem kwasu są produkty zbożowe gruboziarniste, nasiona roślin strączkowych, żółtko jaja, drożdże, chude mięso, wątroba, nerki. Syntetyzowany jest też przez florę jelitową.

Witamina B12 (kobalamina) - niezbędna do tworzenia krwinek czerwonych i białych, otoczek nerwowych oraz syntezy białek i kwasu deoksyrybonukleinowego DNA. Konieczna do prawidłowej czynności układu nerowego i przewodu pokarmowego. Niedobór prowadzi do niedokrwistości złośliwej, zaniku błony przewodu pokarmowego i bezkwaśności i zmian zwyrodnieniowych rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych.

Źródłem witaminy B12 są wątroba i nerki, w mniejszych ilościach występuje w mięsie, w mleku i jego przetworach, w żółtkach jaj. Nie ma jej w warzywach, owocach i produktach zbożowych. W niewielkich ilościach wytwarzana jest przez florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski