Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zięba zwyczajna

Grzegorz Tabasz
Zięba. Szczupły ptak wielkości wróbla mieszka w każdym miejskim parku i ogrodzie. Wiosną uwagę zwracają samce. Rdzawy spód ciała, brązowy grzbiet i niebieska czapeczka na głowie. Przy tym pięknie śpiewają. Głos mają charakterystyczny, łatwy do rozpoznania. Niektóre zwrotki pieśni mają wróżyć nadchodzący deszcz.

Patrząc na długoterminowe prognozy pogody, samce zięb mają teraz wyjątkowo łatwą pracę. Cokolwiek zanucą, deszcz jest gwarantowany. Panie Ziębowa są skromniejsze. Jak większości samic ptaków. Składają jaja i tym samym ich funkcja biologiczna jest ważniejsza. Lepiej milczeć i nie rzucać się w oczy i uszy, czego absolutnie nie można rzec o panach. Policzono, iż każdego dnia śpiewają po kilka tysięcy razy. Tak ładnie, iż kiedyś trzymano je w klatkach tak jak dzisiejsze kanarki.

Kilka wieków temu we Flandrii urządzano zawody samczych walk, a widowiska przyciągały tłumy. Rozemocjonowana gawiedź zawierała zakłady. Wygrywano i tracono pokaźne kwoty! Emocje zapewniał ptaszek noszący miano zięby zwyczajnej.

Współczesna rzesza miłośników zięb, zwanych ziębiarzami, liczy dziesiątki tysięcy sympatyków. Namiętnie opisują zachowania i rodzaje śpiewów i lokalne pasie dialekty. Poeci chętnie wplatali ziębę w strofy poematów. W jednym z wierszy Juliana Tuwima zięby miały ćwierkać, świstać, kwilić, pitpilitać i pimpilić. Ot, co znaczy wyobrażnia.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski