Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona energia to nie slogan

Monika Kaczyńska
Powszechna jest świadomość, że dużo energii zużywa sprzęt AGD
Powszechna jest świadomość, że dużo energii zużywa sprzęt AGD Fot. 123rf
Nowe rozwiązania w domu. Dostępna technika pozwala zmodernizować nawet bardzo stare budynki, w tym zabytkowe. Korzyści, jakie przynosi, są wymierne i idą w tysiące złotych

Choć ekologia wciąż przez niektórych mylnie kojarzona jest z chwilową modą, doświadczeni inwestorzy w pełni zaakceptowali już fakt, że dbałość o środowisko to nieodzowny element nowoczesnego budownictwa.

Na popularność ekologicznych budynków niewątpliwie mają również wpływ wyjątkowo niskie koszty ich eksploatacji. To w oczywisty sposób sprawia, że zainteresowanie rozwiązaniami energooszczędnymi rośnie. Dotyczy to zarówno inwestycji o charakterze użytkowym – biurowców, instytucji użyteczności publicznej, jak i mieszkalnych – wielo- i jednorodzinnych.

Oszczędnie z certyfikatem
O tym, czy dany budynek spełnia restrykcyjne kryteria ,,zielonego budownictwa”, świadczą znane na całym świecie prestiżowe certyfikaty nadawane budynkom, takie jak BREEAM, LEED i DGNB.

Pełniąc funkcję obiektywnego narzędzia wyznaczającego zasady, jakim muszą podporządkować się nowoczesne budynki, pozwalają one nie tylko podnieść atrakcyjność danej inwestycji, ale – ze względu na obostrzenia prawne dotyczące energochłonności budynków – stają się coraz częściej czystą koniecznością, aniżeli tylko efektownym dodatkiem.

Każda z instytucji certyfikujących, wydających wspomniane wyżej świadectwa, ma odmienne kryteria, które decydują o regułach przyznawania certyfikatów, niemniej wszystkie utrzymują podobną politykę w kwestii energooszczędności nowych budowli. – Ponieważ duże straty energii cieplnej wiążą się z instalacjami grzewczymi i klimatyzacyjnymi oraz niewłaściwym zaizolowaniem ich przewodów, to właśnie ku nim często kierowana jest uwaga kapituły przyznającej certyfikat – podkreśla Maria Witkowska, dyrektor techniczny rynku firmy Armacel. – Całkowite zniesienie strat energii jest z punktu widzenia współczesnej architektury rzeczą niewykonalną, niemniej wykorzystanie precyzyjnie dopasowanych systemów izolacyjnych pomaga ograniczyć je do minimum.

Kluczowym aspektem doboru optymalnych otulin jest nie tylko sprofilowanie ich właściwości względem charakteru zabezpieczanych przewodów, ale także wybór materiału o właściwej grubości i strukturze.

Podobnie, decyzje o zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań coraz częściej i chętniej podejmują indywidualni inwestorzy. W tym ostatnim przypadku jednak na przeszkodzie w podjęciu właściwych decyzji stoi brak wiedzy.

Jak wynika z badania ,,Energooszczędność w moim domu” przeprowadzonego w ubiegłym miesiącu, 46 proc. respondentów stwierdziło, że najwięcej energii w ich domach pochłania zasilanie urządzeń elektrycznych. Tylko 24 proc. badanych wskazało na ogrzewanie pomieszczeń.

W rzeczywistości na ogrzewanie zużywamy ponad 70 proc. energii pobieranej na potrzeby funkcjonowania gospodarstw domowych.

– W podobnym badaniu, przeprowadzonym w 2013 roku, także najwięcej ankietowanych (51 proc.) jako najbardziej energochłonny element gospodarstwa domowego wskazało sprzęt RTV/AGD – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł z firmy Effective PR, organizującej badanie. – Te wyniki pokazują, że mimo podejmowanych programów edukacyjnych, wiedza z __zakresu energochłonności naszych domów zmienia się bardzo powoli.

Stan wiedzy Polaków determinuje wiele decyzji podejmowanych przy budowie, wykończeniu i urządzeniu domu. O ile kupując sprzęt RTV czyAGD, w większości przypadków zwracamy uwagę na jego klasę energetyczną, a także przekonaliśmy się do oszczędnych technologii oświetleniowych, o tyle rozwiązania związane z ograniczeniem zużycia energii wciąż są zbyt mało popularne.

– Sektor mieszkaniowy to największy krajowy konsument energii _– mówi architekt Monika Kupska-Kupis z firmy Velux, ekspert kampanii ,,Energoosz-czędność w moim domu”.W Europie budynki pochłaniają około 40 procent zużywanej energii, kryjąc duży potencjał, jeśli chodzi o _zmniejszenie zużycia.

Mamy dobre rozeznanie
Aby znacząco ograniczyć ilość energii potrzebnej dla budownictwa mieszkaniowego, konieczna jest popularyzacja energooszczędnych standardów w budownictwie. Dotyczy to zarówno nowo budowanych domów, jak i już istniejących.

– Są rozwiązania, które pozwalają zmodernizować nawet bardzo stare budynki, znacząco podnosząc ich standard energetyczny – mówi Piotr Pawlak z firmy Rockwool. – Jeśli średnie zapotrzebowanie na ciepło w budynkach konwencjonalnych, budowanych starymi metodami wynosi od 120 do 250 kWh/mkw. rocznie, to dzięki termomodernizacji można je zmniejszyć do standardu energooszczędnego, to jest 60-70 kWh/mkw. Do tego potrzebne jest jednak przekonanie właścicieli, że warto to zrobić z powodu konkretnych oszczędności finansowych z __tytułu mniejszych opłat eksploatacyjnych.

Co ciekawe, wiedza o korzyściach z termomodernizacji jest dość powszechna. 74 proc. respondentów badania ,,Ener-gooszczędność w twoim domu” wskazała ją (rozumianą jako ocieplenie budynku od fundamentów po dach) jako potencjalne źródło oszczędności na opłatach. Na drugim miejscu na liście działań zmierzających do zmniejszenia domowych opłat za energię znalazła się wymiana żarówek tradycyjnych na bardziej energooszczędne źródła światła (65 proc. wskazań).

W pytaniu dotyczącym czynników wyboru oświetlenia większość respondentów (78 proc.) podkreśliło, że w pierwszej kolejności kieruje się kryterium energooszczędności, następnie kryterium ceny i zastosowania technologii LED.

Najważniejszą zaletą oświetlenia LED jest mniejsze zużycie energii (nawet do 90 proc.) w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła. – Ponadto diody elektro-luminescencyjne są nadzwyczaj trwałe, mogą świecić do 40 tys. godzin. Są także znacznie bardziej odporne na częste włączania i __wyłączania oraz wahania napięcia – mówi dr Andrzej Wiśniewski, doradca techniczny firmy Osram. – Między innymi za te właśnie cechy twórcy technologii LED w 2014 roku otrzymali Nagrodę Nobla w __dziedzinie fizyki.

Wybierając oświetlenie LED, warto zwrócić uwagę na jego jakość. Produkty wysokiej jakości nie tylko gwarantują wyższy poziom energooszczędności, ale także gwarantują, że wytwarzane przez nie światło nie będzie niekorzystnie oddziaływać na wzrok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski