Zielone Świątki w Krakowie. Metropolita u Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski Andrzej Banas
Udostępnij:
23 maja wypadają Zielone Świątki, czyli jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim. Dzień zesłania Ducha Świętego obchodzi się siedem tygodni po Wielkanocy. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego w kościele św. Tomasz abp Marek Jędraszewski przewodniczył mszy św. z okazji zakończeniu jubileuszu 800-lecia obecności w Polsce Zakonu Ducha Świętego.

FLESZ - Do 12 dni w roku pracy zdalnej. Jest projekt ustawy

Według historyków Zielone Świątki były pierwotnie świętem pogańskim, związanym z obchodami wiosny, czyli siłą drzew oraz płodnością. Palono wówczas ognie, ozdabiano domy wszelkiego rodzaju roślinami, aby chronić je przed złymi urokami, jak również okadzano bydło dymem palących się, poświęconych ziół. Wraz z procesją obchodzono zasiane pola i śpiewano pieśni religijne. Zwyczaje te były popularne szczególnie wśród pasterzy.

Zielone Świątki, zwane w Kościele Katolickim Zesłaniem Ducha Świętego, wzięły swoją nazwę od wydarzenia Biblijnego. W Nowym Testamencie czytamy, że w dniu pięćdziesiątnicy po zmartwychwstaniu Chrystusa na zebranych w wieczerniku uczniów zstąpił Duch Święty. Dzięki jego mocy otrzymali oni charyzmaty, jak również zaczęli mówić w różnych językach.

Podczas mszy świętej odprawianej przez abpa Marka Jędraszewskiego, metropolita krakowski podkreślił, że Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia od ośmiu wieków głęboko wpisuje się nie tylko w krajobraz Krakowa, ale w jego najbardziej żywotną tkankę, która jest uczyniona z miłości.

Arcybiskup w homilii zwrócił uwagę, że choć Apostołowie słyszeli nauczanie Jezusa i widzieli znaki, jakich dokonywał, a także mimo wyznawania wiary w Niego, ich poznanie Chrystusa nie było ani pełne, ani do końca trwałe. Metropolita wskazał na przykład zaparcia się św. Piotra, który w Wieczerniku zapewniał o wierności Chrystusowi. Poznanie i miłość Apostołów miał dopełnić dopiero Duch Święty.

– By osiągnąć wieczność, mamy dać się prowadzić Duchowi Świętemu, po to, aby nasze czyny były z Ducha. A to wiąże się ze szczególną – niezbędną dla naszego zbawienia – więzią z Chrystusem dźwigającym krzyż, cierpiącym i zmartwychwstałym. (…) Cieszyć się owocami Ducha, to znaczy także zmagać się ze swoimi słabościami, pokusami, które płyną z zewnątrz i tym wszystkim, co chciałoby nas zniewolić – mówił arcybiskup, zwracając uwagę na owoce Ducha Świętego: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie, a także wspaniałomyślność, skromność i czystość.

Metropolita zauważył, że do tego nawiązał bł. Gwidon, założyciel duchaczy, który w godle zakonu umieścił podwójny krzyż o dwunastu rozgałęzieniach. – Doskonale rozumiał, co znaczy nowy człowiek narodzony z Jezusa Chrystusa mocą Ducha Świętego. Rozumiał, jak ważne są te zmagania, które musi przyjąć wierny uczeń Jezusa Chrystusa – dodawał abp Marek Jędraszewski.

Arcybiskup podkreślił, że Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia od ośmiu wieków głęboko wpisuje się nie tylko w krajobraz Krakowa, ale w jego najbardziej żywotną tkankę, która jest uczyniona z miłości.

– Z miłości płynącej z góry, od Ducha Świętego, z miłości, która zaraża swoim entuzjazmem i gotowością niesienia pomocy innych ludzi, miłością, która poprzez tych szlachetnych ludzi rozlewa się na najbardziej potrzebujących i spragnionych miłości – mówił abp Marek Jędraszewski, dziękując za 800 lat „prawdziwie żywego strumienia miłości”, który płynie od Ducha Świętego na Kraków i inne miejsca naszej ojczyzny, wszędzie tam, gdzie są siostry od Ducha Świętego.

Sanka. Jubileusz w Sanktuarium Matki Bożej Pani Saneckiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Zielone Świątki w Krakowie. Metropolita u Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego - Gazeta Krakowska

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kot Kaczora

Tylko ta modlitwa przyniesie światu prawdziwy pokój:

"Panie Jezu Chryste, Synu Ojca, ześlij teraz Ducha Twego na ziemię.

Spraw, aby Duch Święty zamieszkał w sercach wszystkich narodów i chronił je od upadku, katastrofy i wojny.

Niechaj Pani Wszystkich Narodów, która kiedyś była Maryją, stanie się naszą Orędowniczką.

Amen."

Przypomnijmy sobie: dokładnie 10 lat przed upadkiem komunizmu w roku 1989, Papież Jan-Paweł II tak się modlił na Placu Zwycięstwa w Warszawie (2 czerwca 1979):

" I wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież, wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi:

Niech zstąpi Duch Twój!

Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi!

Tej ziemi!

Amen."

K
Karol

Ponoć państwo polskie ma ponad 1000 lat, to dlaczego ten pan Duch Swięty w Polsce jest dopiero 800 lat ? Skąd on przybył i jak się tu dostał ?

Co to jest ten Wieczernik i dlaczego mężczyźni pełniący funkcje kapłanów przywdziewają dziwaczne stroje ? Mężczyzni w takich ciuchach kojarzą mi się tylko z tymi co robią z siebie wariatów na homo paradach.

G
Gość
23 maja, 22:14, Gość:

wymarła tradycja majenia domów i mieszkań ku czci Ducha Świętego....a Duch Święty może zbawić nawet dusze w piekle, oczywiście dopiero podczas Paruzji - jeżeli ich grzechy zostaną wynagrodzone lub odprawione zostaną odpusty...tyle nadziei a tak mało wiary!..bo Duch może zmienić nasze oblicza i przywrócić nas do życia...przeceniany Jezus działał nie swoją mocą a mocą Ducha: wźemijcie Ducha Świętego mówił do Apostołów...

dodam jeszcze, że Duch ma naturę kobiecą...i Jej miłość przenika piekło..o tym musi pamiętać Jędraszek...że po śmierci jest Sąd z miłości i że jedyną deską ratunku dla niego z piekła będzie ratunek przez Ducha podczas Paruzji

G
Gość

wymarła tradycja majenia domów i mieszkań ku czci Ducha Świętego....a Duch Święty może zbawić nawet dusze w piekle, oczywiście dopiero podczas Paruzji - jeżeli ich grzechy zostaną wynagrodzone lub odprawione zostaną odpusty...tyle nadziei a tak mało wiary!..bo Duch może zmienić nasze oblicza i przywrócić nas do życia...przeceniany Jezus działał nie swoją mocą a mocą Ducha: wźemijcie Ducha Świętego mówił do Apostołów...

G
Gość

"Z miłości płynącej z góry, od Ducha Świętego, z miłości, która zaraża swoim entuzjazmem i gotowością niesienia pomocy innych ludzi" - gdzie to u jedraszewski widac?

p
px

Pan Jędraszewski to ohydna, niemoralna postać.

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie