MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znacznie łatwiej o etaty dla inżynierów

Redakcja
Absolwenci PWSZ najczęściej rejestrują się jako bezrobotni w pośredniakach w Nowym Sączu FOT. STANISŁAW ŚMIERCIAK
Absolwenci PWSZ najczęściej rejestrują się jako bezrobotni w pośredniakach w Nowym Sączu FOT. STANISŁAW ŚMIERCIAK
Młodzi sądeczanie najchętniej studiują na kierunkach ekonomicznych i pedagogicznych. Tylko w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu w minionym roku akademickim 420 osób ukończyło wydział ekonomiczny, a 360 - pedagogiczny. Większość nie znalazła pracy, ponieważ w ich zawodach panuje największe bezrobocie na Sądecczyźnie.

Absolwenci PWSZ najczęściej rejestrują się jako bezrobotni w pośredniakach w Nowym Sączu FOT. STANISŁAW ŚMIERCIAK

NOWY SĄCZ. Prym wśród bezrobotnych wiodą młodzi nauczyciele po pedagogice, wychowaniu fizycznym i polonistyce oraz specjaliści od administracji

Pod koniec sierpnia Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Sączu zarejestrował 951 absolwentów uczelni i szkół ponadgimnazjalnych. W Sądeckim Urzędzie Pracy (obsługującym Nowy Sącz) ta grupa liczyła 300 osób. Prym wśród bezrobotnych wiodą młodzi nauczyciele po pedagogice, wychowaniu fizycznym i polonistyce oraz specjaliści od administracji.

- Nie można powiedzieć, że to osoby bez doświadczenia. Wiele podczas studiów odbywało praktyki lub pracowało w wolontariacie - mówi Tomasz Szczepanek, zastępca dyrektora SAdeckiego Urzędu Pracy.

Dla nauczycieli praktycznie w ogóle nie ma ofert pracy na Sądecczyźnie. Pośredniaki co najwyżej oferują staże, szkolenie oraz poradnictwo zawodowe.

- Po ukończeniu szkoły dostałam się na trzymiesięczny staż - mówi 25-letnia Joasia z Nowego Sącza (nazwisko do wiadomości redakcji). Po jego zakończeniu nie została zatrudniona. Osiem miesięcy szukała pracy.

- Osobiście roznosiłam podania. Udało się, dostałam pracę sezonową w sklepie - dodaje.

Na sądeckim rynku znacznie łatwiej o etaty dla inżynierów.

- Z myślą o nich uruchomiliśmy studia magisterskie na Wydziale Technicznym - podkreśla Tomasz Zacłona, rzecznik prasowy PWSZ.

- Sądeckie firmy poszukują inżynierów z bardzo dobrą znajomością języka obcego - dodaje rzecznik.

Tomasz Zacłona zapewnia, że jego uczelnia śledzi sytuację na lokalnym rynku pracy. W tym celu nawiązała współpracę z przedsiębiorcami i stworzyła obraz przyszłego, poszukiwanego pracownika. - To absolwent z wiedzą techniczną, kompetencjami menedżerskimi i znajomością języków obcych - wylicza rzecznik PWSZ. - Uczelnia otwiera nowe kierunki studiów podyplomowych, dzięki którym łatwiej się przekwalifikować.

***

Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Sączu zarejestrował już 3539 bezrobotnych do 25 lat. Wśród nich jest 951 tegorocznych absolwentów uczelni wyższych i szkół ponadgimnazjalnych (około 300 ma wyższe wykształcenie).

Bez pracy jest więcej kobiet niż mężczyzn. Nieco lepiej wygląda sytuacja w Sądeckim Urzędzie Pracy. 960 bezrobotnych nie ukończyło 25. roku życia. Stanowią 21 proc. wszystkich zarejestrowanych. Około 270 sądeczan bez pracy w tym roku ukończyło naukę. Więcej jest osób z wyższym wykształceniem - 173, niż średnim - 92 czy podstawowym - 12. W pośredniaku zarejestrowało się 68 absolwentów PWZS, 36 - WSB, 30 - innych uczelni.

ANNA KOZIAŁ-OGORZAŁEK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski