MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zrób przerwę, rozciągnij mięśnie

DD
Fot. Theta
Fot. Theta
Miesiące letnie mogą obniżać naszą wydajność w pracy. Wysokie temperatury oraz wahania ciśnienia wpływają negatywnie na kondycję psychofizyczną. Dodatkowo, praca siedząca, w źle wentylowanych pomieszczeniach sprawia, że możemy odczuwać dolegliwości ze strony układu krążenia.

Fot. Theta

Przełamać stereotypy

82 proc. Polaków pytanych o rady dla przyjaciół po zawale zwraca uwagę na potrzebę wykonywania ćwiczeń fizycznych. Osoby z chorobami układu krążenia, które spędzają część sezonu urlopowego w pracy, powinny szczególnie zadbać o swoje zdrowie, wykonując proste ćwiczenia pobudzające krążenie.
- Brak aktywności ruchowej podczas długotrwałej pracy, powoduje obniżenie wydolności fizycznej i upośledzenie wielu czynności organizmu - przestrzega prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych, przypominając, że wykonywanie regularnych, umiarkowanie intensywnych ćwiczeń fizycznych w biurze pomoże obniżyć ciśnienie tętnicze oraz wpłynie pozytywnie na ogólną wydolność układu krążenia. - Osoby po zawale, powinny latem, kiedy panują niekorzystne warunki atmosferyczne, szczególnie troszczyć się o właściwe funkcjonowanie organizmu - dodaje profesor.
Badania wykazują, że siedzący tryb życia zwiększa ok. 1,5-krotnie ryzyko pojawienia się nadciśnienia. Aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie, powinniśmy regularnie ćwiczyć. Jeśli jednak praca zawodowa nie pozwala nam aktywnie wypoczywać, w utrzymaniu właściwej kondycji całego organizmu pomoże stosowanie kilku prostych zasad.
\\Ćwicz za biurkiem - ćwiczenia gimnastyczne przy biurku zwiększają giętkość ciała, poprawiają samopoczucie i rozładowują napięcie. Rób częste, 10-minutowe przerwy, aby oderwać się od monotonii realizowanego zadania. Wykonuj ruchy okrężne ramion, rozciągaj mięśnie. To sprawi, że krew w organizmie popłynie szybciej, dostarczając więcej energii do pracy.
\\Wyjdź na spacer - w ciągu dnia warto wyjść z biura chociaż na chwilę na świeże powietrze. Krótki spacer, np. do sklepu, na lunch, to skuteczna dawka ruchu w walce z chorobami układu krążenia. Regularna aktywność tego typu dotlenia organizm, a tym samym efektywnie zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału.
\\Po schodach, na zdrowie - chodzenie po schodach w górę i w dół kilka razy dziennie, zamiast jazdy windą, poprawia krążenie. Praca nóg podczas chodzenia i biegania dostarcza ok. 30 proc. energii niezbędnej do przemieszczania krwi w kierunku serca. Taki codzienny wysiłek zwiększa ogólną sprawność układu sercowo-naczyniowego, a także pomaga spalać kalorie.
\\Odpoczywaj w cieniu - jeżeli większość czasu spędzasz pracując na otwartych, mocno nasłonecznionych przestrzeniach bądź w pomieszczeniach nieklimatyzowanych, rób krótkie przerwy. Odpoczywaj w cieniu. Unieś nogi ponad głowę, rozciągnij mięśnie. Unikniesz w ten sposób przegrzania organizmu, poprawisz krążenie, dotlenisz mózg.
Osoby z chorobami układu krążenia mogą prowadzić w pełni aktywne życie zawodowe. Z raportu społecznego przygotowanego przez organizatorów ogólnopolskiego programu edukacyjno-informacyjnego "Serce na nowo" wynika jednak, że co trzeci Polak nie wyobraża sobie współpracy zawodowej z osobą, która cierpi na dolegliwości sercowo-naczyniowe.
Wśród opinii publicznej krąży wiele stereotypów, dotyczących jakości pracy wykonywanej przez osoby z chorobami układu krążenia. Oto najczęściej pojawiające się mity, które obalają eksperci.
(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski