Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Wimmer, pierwszy burmistrz Niepołomic w wolnej Polsce. To dzięki niemu jeździła Niepołomka

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Niepołomice uczciły 100. rocznicę objęcia urzędu burmistrza przez Andrzeja Wimmera, pierwszego szefa miasta po 1918 roku. Otwarto wystawę, odsłonięto pamiątkową tablice, park miejski zyskał patrona
Niepołomice uczciły 100. rocznicę objęcia urzędu burmistrza przez Andrzeja Wimmera, pierwszego szefa miasta po 1918 roku. Otwarto wystawę, odsłonięto pamiątkową tablice, park miejski zyskał patrona zdjęcia: BP Niepołomice/UMiG Niepołomice
Nadanie imienia Andrzeja Wimmera miejskiemu parkowi, otwarcie tematycznej wystawy, odsłonięcie tablicy pamiątkowej – tak uczczono w Niepołomicach 100. rocznicę objęcia urzędu burmistrza przez Andrzeja Wimmera, pierwszego szefa miasta w wolnej Polsce. Co ciekawe - Rada Miejska Niepołomic podjęła decyzję o ufundowaniu tablicy upamiętniającej jego osiągnięcia już w marcu 1930 roku, ale uchwała w tej sprawie czekała na wykonanie przez... 91 lat.

FLESZ - Bon turystyczny obejmie przyszłe wakacje

od 16 lat

Legionista, działacz władz PSL Andrzej Wimmer, syn Władysława Wimmera, który szefował Niepołomicom w latach 1892-1915, w porównaniu do ojca rządził gminą stosunkowo krótko. Jednak jego zasługi trudno kwestionować.

Był pierwszym burmistrzem (naczelnikiem) Niepołomic już w wolnej Polsce, kierował miastem od maja 1921 roku. Dzięki jego inicjatywie uruchomiono połączenie kolejowe Kraków-Niepołomice, zwane „Niepołomką”, a po Wiśle zaczął kursować nowoczesny prom pasażerski. To on założył niepołomicką Miejską Szkołę Handlową oraz kilka innych placówek oświatowych.

W 1925 roku Andrzej Wimmer złożył rezygnację z funkcji burmistrza z powodów osobistych (m.in. choroba żony), ale potem powrócił – na dwa lata– na to stanowisko. Zmarł w styczniu 1930 roku w wieku 39 lat.

Już kilka tygodni po jego śmierci, bo 26 marca 1930 roku odbyło się posiedzenie Rady Miejskiej, na którym podjęto uchwałę „o trwałym upamiętnieniu osoby Andrzeja Wimmera i jego dokonań przez ufundowanie i wmurowanie tablicy pamiątkowej”. Rozważano wtedy trzy miejsca: ratusz, nową szkołę lub „budynek dla ubogich” (dzisiejsza siedziba szkoły muzycznej), gdzie wtedy mieściła się Trzechletnia Miejska Koedukacyjna Szkoła Handlowa. Jednak ostatecznie uchwały nie zrealizowano.

Pomysł, aby wrócić do tego projektu pojawił się na jednym z pierwszych spotkań Społecznego Zespołu – „Niepołomiczanie 100-lecia”, utworzonego z inicjatywy Koła Przyjaciół Harcerstwa. Stowarzyszenia Byłych Instruktorów, Wychowanków i Sympatyków Szczepu PUSZCZA m.in. dla „ułożenia” autorskiej listy osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju Niepołomic. Badacz niepołomickiej historii Tadeusz Jasonek przypomniał wtedy postać i dokonania Andrzeja Wimmera.

- Ponad trzy lata temu, w związku ze zbliżającą się rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, KPH zwróciło się do Rady Miejskiej z oficjalnym wnioskiem o upamiętnienie osób ważnych dla niepołomickiego środowiska harcerskiego. Wystąpienie to niestety pozostało bez odpowiedzi. W 2021 roku członkowie stowarzyszenia wrócili do tematu, zapraszając do współpracy przedstawicieli Rady Miejskiej oraz Biblioteki Publicznej, która jest od lat depozytariuszem materiałów archiwalnych, dotyczących historii Niepołomic. 11 maja 2021 roku przypadła setna rocznica objęcia urzędu burmistrza przez Andrzeja Wimmera, dlatego zdecydowano, że to jego postać będzie upamiętniona jako pierwsza. Nie wiedząc o tej inicjatywie, z biblioteką nieoczekiwanie skontaktowała się mieszkająca we Wrocławiu prawnuczka Andrzeja Wimmera - Marta Golińska, która przekazała liczne i niezwykle cenne pamiątki po swoim wybitnym krewnym. Dzięki tym materiałom powstała wystawa – relacjonują Agnieszka Grab i Ewa Korabik z Biblioteki Publicznej w Niepołomicach.

Na ekspozycji „Andrzej Wimmer, pierwszy burmistrz Niepołomic w wolnej Polsce”, która powstała we współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie, pokazano fotografie, pamiątki rodzinne i dokumenty. Materiały na wystawę udostępnili także: Marta i Mateusz Golińscy, Wojciech Wimmer, Marta i Łukasz Korabikowie, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej, Muzeum Niepołomickie, Dawid Gostomski (Pocztówka z Niepołomic). Wystawa prezentowana w Laboratorium Aktywności Społecznej (przyziemie biblioteki) będzie czynna do 31 października br.

Park Miejski im. Andrzeja Wimmera – tak nazywa się od kilku dni enklawa zieleni w centrum Niepołomic. Podczas uroczystości z okazji setnej rocznicy objęcia urzędu przez pierwszego burmistrza Niepołomic odsłonięto także poświęconą mu tablicę pamiątkową (umieszczono ją w magistracie).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski