18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bank wyręczy sołtysów

Ewa Tyrpa
Grzegorz Lelek, sołtys Ochodzy ma zastrzeżenia do propozycji burmistrza
Grzegorz Lelek, sołtys Ochodzy ma zastrzeżenia do propozycji burmistrza FOT. Ewa Tyrpa
Skawina. Burmistrz chce zlikwidować system pobierania podatków przez szefów wsi. Choć dostaną rekompensatę, nie wszyscy są zadowoleni z takiego rozwiązania.

W większości wsi, do tej pory sołtysi są poborcami podatków. Dostają za to 7-procentową prowizję. Gmina rocznie wydaje na to 80 tys. zł. Ale nakazy płatnicze roznoszą bezpłatnie.

Adam Najder, burmistrz Skawiny, na poniedziałkowym spotkaniu z sołtysami zapewniał, że nie chodzi o oszczędzanie na nich. Pomysł, by mieszkańcy dokonywali wpłat w banku, na poczcie czy przez Internet uzasadnia bezpieczeństwem sołtysów, lepszą ochroną danych osobowych, a także rozpowszechniającą się bezgotówkową formą dokonywania płatności. Utwierdził się w tym po półrocznym funkcjonowaniu systemu opłat za wywóz odpadów. Ludzie co miesiąc płacą za nie bez pośrednictwa inkasentów.

Jednak sołtysom, co podkreślał Grzegorz Klimas z Rzozowa, przewodniczący Związku Sołtysów Gminy Skawina, nie chodzi o zarobek, ale o kontakt z mieszkańcami, którzy najczęściej zgłaszają różne problemy podczas zbierania podatków. – Na pewno trudno będzie płacić podatki w nowym systemie osobom starszym, które nie mają kont bankowych, komputerów i trudno im dojechać do Skawiny do banku,bo jest to dla kosztowna wyprawa _– zaznaczał Czesław Blak, sołtys Woli Radzi-szowskiej, u którego podatki płaci 50–60 procent mieszkańców. Halina Marczyńska, sołtys Facimiecha dodała, że z form płacenia za śmieci ludzie wcale nie są zadowoleni. Ona wysłuchała sporo uwag w tej sprawie. – _Sam kilku osobom płacę podatki za __śmieci – dodaje Grzegorz Klimas.

Sołtysi mieli też żal do burmistrza, że o planach zmiany systemu dowiedzieli się dopiero po styczniowej sesji. Adam Najder ripostował: gdyby chociaż czasem uczestniczyli w sesjach i odbierali materiały z biura Rady Miejskiej, wtedy wiedzieliby więcej. Jednak w sesjach bierze udział tylko kilku sołtysów z liczącej 16 wiosek gminy. Przypomnijmy, nie zobowiązują ich do tego statuty. Taki obowiązek mają sołtysi wielu gmin w powiecie krakowskim, np.: Czernichów, Jerzmanowice-Przeginia, Krzeszowice, Mogilany, Wielka Wieś, Zielonki. Za nieuczestniczenie w sesjach potrącana jest im część diety. Sołtysi z gminy Skawina swoją nieobecność tłumaczą pracą zawodową.

Interesuje nas, co dzieje się w gminie, ale nie zawsze możemy zwalniać się z pracy. Gdyby na przykład co druga sesja odbywała się po południu, to na pewno bralibyśmy w nich udział _– powiedziała nam Zdzisława Bała, sołtys Radziszowa. W jej wsi coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych ,wnosi opłaty przez Internet. To i argument o bezpieczeństwie ją przekonuje. – _Jednak na zmianę przyzwyczajeń osób starszych i dotarcie do nich powinien być dłuższy czas, przynajmniej pół roku, a nie miesiąc – mówiła sołtys.

Wiceburmistrz Stanisław Żak wyjaśnił, że sprawa inkasa nie jest przesądzona. O tym zdecydują radni na sesji 26 lutego. Mają już opinię sołtysów. Na wniosek Franciszka Czekaja, sołtysa Pozowic, głosowali oni nad nowym systemem: ośmiu było za, jeden wstrzymał się od głosu, pięciu było przeciw.

Stefan Jezioro, przewodniczący Komisji Infrastruktury Wsi i Rolnictwa zaprosił sołtysów na posiedzenie 25 lutego. Jego wypowiedź o obowiązku informowania o zmianie systemu mieszkańców przez sołtysów, wywołała ostrą reakcję m.in. Grzegorza Lelka, sołtysa Ochodzy. – Dlaczego mamy brać na siebie tłumaczenie ludziom? Nie zdążymy tego zrobić, zwłaszcza sołtysi w liczniejszych wioskach – stwierdził. Ustalono, że informacje o nowym systemie znajdą się na tablicach ogłoszeń. Gmina zwróci się też o nagłaśnianie ich przez księży.

Burmistrz Najder obiecuje sołtysom rekompensatę za utracone dochody z tytułu inkasa. Na najbliższej sesji wniesie projekt uchwały o płatne roznoszenie przez nich nakazów płatniczych oraz podwyżkę diet dla nich i przewodniczących osiedli.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski