Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z rewitalizacją Bulwarów Wiślanych w Krakowie? Na razie brak pieniędzy i uzgodnień

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Bulwary Wiślane w Krakowie
Bulwary Wiślane w Krakowie Wojciech Matusik
Miasto przymierza się do rewitalizacji Bulwarów Wiślanych. Na razie gotowy jest projekt dla lewego brzegu. Dokument trafił do uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Zarząd Zieleni Miejskiej nie zabezpieczył jeszcze pieniędzy na wykonanie inwestycji. Cały projekt "Wisła łączy" to koszt ponad 40 mln złotych.

W pierwszej kolejności Zarząd Zieleni Miejskiej planuje poddać rewitalizacji lewy brzeg, a zatem odcinek od ujścia Rudawy do Wisły do okolic mostu Kotlarskiego. Odnowione zostaną więc: Bulwar Rodła, Bulwar Czerwieński, Bulwar Inflancki oraz Bulwar Kurlandzki. Jak informują urzędnicy, dla tego obszaru został już opracowany wielobranżowy projekt. Dokument jest w trakcie uzgodnień z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Krakowie oraz z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie.

- Projekt zakłada poprawę funkcjonalności, bezpieczeństwa i estetyki obecnego zagospodarowania brzegów Wisły poprzez rozdzielenie ruchu pieszego i rowerowego, wprowadzenie dodatkowego pasa zieleni, utworzenie nowych miejsc wypoczynku z widokiem na Wisłę oraz zastosowanie wysokiej jakości materiałów, podkreślających prestiż tego wyjątkowego miejsca - napisali urzędnicy w odpowiedzi na interpelację radnego Artura Buszka (Nowoczesny Kraków).

Dopiero gdy dokument zostanie uzgodniony przez Wody Polskie i konserwatora zabytków, Zarząd Zieleni Miejskiej planuje zabezpieczyć pieniądze na wykonanie inwestycji. Przypomnijmy, że realizacja projektu "Wisła łączy", w ramach którego odnowiony zostanie m.in. lewy brzeg, ma kosztować ponad 40 mln zł. Bulwary po drugiej stronie również doczekają się rewitalizacji w ramach tego samego zadania. Tam jednak żadne prace jeszcze się nie rozpoczęły.

Przypomnijmy, że Bulwary Wiślane - wraz z umocnieniami przeciwpowodziowymi i mostem Retmańskim na Wildze - na odcinku od mostu kolejowego w rejonie ul. Halickiej do ujścia Rudawy do Wisły, objęte są ochroną na mocy wpisu do rejestru zabytków. Stąd wszystkie planowane tam inwestycje muszą być uzgodnione z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Krakowie.

Główne założenia projektu "Wisła łączy":

  • kompleksowa rewitalizacja lewego brzegu Wisły: wymiana istniejącej nawierzchni ścieżek pieszych i rowerowych, dopasowanie mebli miejskich do wysokiej rangi przestrzeni i wprowadzenie nowych nasadzeń zieleni wysokiej i niskiej,
  • budowa ścieżki rowerowej na wałach Wisły, między ul. Na Zakolu Wisły i ul. Łutnia,
  • budowa ścieżki rowerowej na Wałach Wisły, pomiędzy ul. Popielnik i ul. Kąkolową,
  • utworzenie przestrzeni wypoczynkowej wraz z ciągiem komunikacyjnym, łączącym ul. Kobierzyńską z bulwarami Wisły,
  • budowa ciągu pieszo-rowerowego, wraz z infrastrukturą wypoczynkową, łączącego ul. Balicką z bulwarami Wisły,
  • budowa ścieżki rowerowej na wałach Dłubni, łączącej ul. Tadeusza Ptaszyckiego z bulwarami Wisły,
  • pozyskiwanie i regulowanie stanu prawnego działek w celu zapewnienia ciągłości trasy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej z rewitalizacją Bulwarów Wiślanych w Krakowie? Na razie brak pieniędzy i uzgodnień - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski