MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ćwiczyli na wypadek powodzi

Redakcja
W części teoretycznej wójt Drwini Andrzej Kular omówił zagrożenia powodziowe występujące na terenie tej gminy. Przypomniał, iż występuje tam groźba dwóch rodzajów powodzi: tzw. powódź lokalna, wynikająca z intensywnych opadów, po których woda przy zamkniętych śluzach nie może zostać odprowadzona do rzek, oraz powódź na wielką skalę, po przerwaniu wałów wodnych na Wiśle, Rabie lub Drwince. Stan wałów i urządzeń hydrotechnicznych na terenie gminy omówił Bogdan Moskała z Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie. Zauważył, że mimo iż wszystkie rzeki są obwałowane (jest to w sumie ponad 40 km wałów), istnieją jednak miejsca, które wymagają ciągłego monitoringu. Najlepiej ocenione zostały wały na Rabie. Na zakończenie części teoretycznej sekretarz Gminnego Komitetu Przeciwpowodziowego w Drwini Edward Sądel zreferował podstawowe zadania tej jednostki, a Maria Piekarz - inspektor z Urzędu Gminy - przedstawiła plan ewakuacji w razie bezpośredniego zagrożenia powodzią.

W Drwini i w Niedarach

 W Drwini i w Niedarach odbyły się przedwczoraj ćwiczenia praktyczno-teoretyczne przeprowadzone przez tamtejszy Gminny Komitet Przeciwpowodziowy. Na ćwiczenia przybyli przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, policjanci, przedstawiciele Obrony Cywilnej, urzędnicy z Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie oraz bocheńskiego Starostwa Powiatowego.
 Część praktyczna odbyła się przy przepompowni w Niedarach. Na sąsiadujących z nią wałach wiślanych zademonstrowano sposób układania worków z piaskiem w razie zagrożenia i konieczności podniesienia ich korony. Zapoznano się również ze stanem urządzeń przepompowni. Jednostka OSP z Woli Drwińskiej zaprezentowała na zakończenie możliwość użycia agregatu prądotwórczego do oświetlania terenu podczas działań w porze nocnej.
 Karolina Łuszczkiewicz - sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Przeciwpowodziowego - pozytywnie podsumowując ćwiczenia, zwróciła jednak uwagę na konieczność uzupełnienia planu ewakuacji. Chodziło jej przede wszystkim o plan ewakuacji osób niepełnosprawnych oraz inwentarza żywego. Podczas ćwiczeń wielokrotnie podkreślano też braki w dziedzinie łączności. Wójt gminy zapewnił jednak, że już w przyszłym roku z gminnego budżetu przeznaczone zostaną środki na zakup nowego radiotelefonu.

(PB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski