Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwałtowne opady deszczu za każdym razem budzą niepokój u mieszkańców Dzielnicy XII w Krakowie. Czy jest się czego bać?

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Członkowie Stowarzyszenia Bieżanów Prokocim STOP Powodzi od 2021r. dokumentują prace prowadzone na terenie Dzielnicy XII - m.in. budowę suchych zbiorników retencyjnych, stawianie winylowych grodzic.
Członkowie Stowarzyszenia Bieżanów Prokocim STOP Powodzi od 2021r. dokumentują prace prowadzone na terenie Dzielnicy XII - m.in. budowę suchych zbiorników retencyjnych, stawianie winylowych grodzic. Bartłomiej Sosenko/Stowarzyszenie Bieżanów Prokocim STOP Powodzi
Przeżycia sprzed 2 lat, gdy woda zalewała podwórka, piwnice i domy do dzisiaj budzą niepokój u mieszkańców Bieżanowa. Każda nowa inwestycja, która jest planowana w okolicy Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim skłania do refleksji nad tym, czy aby nie przyczyni się do tego, że Serafa będzie wylewała. Stowarzyszenie Bieżanów Prokocim STOP Powodzi organizuje cykl spotkań dla mieszkańców, na którym omawiana jest sytuacja powodziowa, która dotyczy terenu Starego i Nowego Bieżanowa, a także Starego i Nowego Prokocimia. Setki osób na bieżąco śledzi ten temat. Członkowie Stowarzyszenia wymieniają potencjalne zagrożenia, które znów mogą przyczynić się do powodzi w tej części Krakowa. Urzędnicy wyliczają to, co już udało się zrobić.

Setki posesji pod wodą, zalane piwnice, domy i ogrody to obraz terenów okolic rzeki Serafy w 2021 r. Chociaż minęło już sporo czasu, inwestycje mające na celu przeciwdziałanie powodzi trwają i już widać ich efekty, to nadal alerty pogodowe zapowiadające gwałtowne opady deszczu budzą niepokój wśród mieszkańców. Właśnie z tego powodu, tuż po powodzi, 2 lata temu powstało Stowarzyszenie "Bieżanów Prokocim - STOP Powodzi".

Jeszcze w 2021 r. jego przedstawiciele od Złocienia aż do źródła Serafy w Wieliczce przeprowadzili rewizję, aby sprawdzić jaki jest powód zalewania pobliskich terenów. Na tej podstawie zgromadzili niezbędne materiały i zorganizowali pierwsze spotkanie z mieszkańcami podczas, którego omówili wszystkie problemy związane z powodzią. Odbyły się również posiedzenia sztabów kryzysowych zarówno w mieście jak również województwie, a Wody Polskie rozpoczęły inwestycje.

Jak podkreśla Bartłomiej Sosenko, jeden z założycieli Stowarzyszenia, od powodzi w 2021 r. udało się zdziałać naprawdę wiele, jednak do pełnego poczucia bezpieczeństwa i spokoju nadal wiele brakuje, a nowe inwestycje, choć jeszcze nieprzesądzone, budzą nowe obawy.

"Nie jesteśmy przeciwni inwestycjom. Chcemy jedynie by zadbano o nasze bezpieczeństwo"

- „Nowe Miasto" to plan, który został odrzucony przez Radę Miasta, jednak temat wróci po wakacjach. To byłaby dzielnica leżąca tuż obok nas, z szacowaną liczbą mieszkańców na 200-250 tys. Ten temat zdecydowanie nas dotyczy - mówi Sosenko.

Emilia Król z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa wyjaśnia, że proponowany Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Nowego Miasta” od którego odstąpiono, przewidywał odwodnienie terenu kanalizacją opadową i wprowadzenie deszczówki do Drwini Długiej przez trzy przepompownie.

- Warto podkreślić, że na podstawie sporządzonych dokumentacji nie było podejrzenia podtopień przy pełnej pracy pompowni. Społeczne obawy prawdopodobnie dotyczyły konsekwencji oddziaływania opadu w korycie Drwini Długiej, dlatego zawarto porozumienie pomiędzy miastem, a PGW Wody Polskie, które ma doprowadzić do uzyskania optymalnego kierunku działań inwestycyjnych w zlewni Drwinia Długa - wyjaśnia przedstawicielka UMK.

Magdalena Gala, rzecznik prasowy PGW WP-RZGW w Krakowie wyjaśnia, że jednostka jako administrator cieków przepływających przez teren objęty projektem „Nowe Miasto” - wielokrotnie podkreślała fakt, iż z uwagi na powtarzające się w ostatnich latach ekstremalne zdarzenia pogodowe, skutkujące intensywnym spływem wód opadowych a w konsekwencji licznymi podtopieniami głównie w rejonie Bieżanowa, oraz planowaną dalszą intensywną zabudowę tego terenu, zamieszczone w projekcie planu zapisy w zakresie gospodarowania wodami opadowymi nie są wystarczające.

Dodaje również, że - przy realizacji nowych inwestycji powinien być bezwzględnie wprowadzony obowiązek zastosowania działań, mających na celu zatrzymywanie - w jak największym zakresie - wód opadowych i roztopowych na miejscu inwestycji, natomiast w celu ograniczenia odpływu wód opadowych z terenu Nowego Miasta konieczne byłoby retencjonowanie w zlewni rzeki Drwina Długa wód opadowych o pojemności zbliżonej do pojemności realizowanych obecnie zbiorników na Serafie i jej dopływie Malinówka tj. około 280 tys. m3.

Kolejny temat, który chociaż jeszcze odległy, niepokoi mieszkańców Dzielnicy XII. Mowa tutaj o budowie i przebiegu trasy S7.

- Ta inwestycja również może zmienić nasze życie. Wystarczy pomyśleć, że podpięcie wód opadowych z planowanej drogi do Serafy zniosłoby zupełnie efekty budowy zbiornika i grodzic - dodaje mieszkaniec.

Miasto wyjaśnia, że jeszcze nie ma ostatecznego wyboru wariantu przebiegu trasy S7 przez Kraków i dopiero w momencie gdy GDDKiA dokona ostatecznego rozstrzygnięcia przebiegu, wówczas będzie można rozpatrywać potencjalne skutki i możliwe oddziaływanie na wskazane krakowskie zlewnie.

- Należy zaznaczyć, że poszczególne warianty projektowane są tak, by jak najmniej oddziaływać na miejską zlewnię - wyjaśnia Emilia Król.

Pomysłów nie brakuje

Mieszkańcy przedstawiają również swoje propozycje, np. utworzenie nowego parku przy ul. Korepty.

- Lobbujemy w Urzędzie Miasta za budową parku, który byłby też jednocześnie suchym zbiornikiem - wyjaśnia przedstawiciel Stowarzyszenia.

Jednak w ocenie urzędników, jego utworzenie nie przyniesie zamierzonych efektów.

- Analiza retencji, przez modelowanie działki przy ul. Korepty została przeprowadzona. Pierwotnym założeniem modelowania przepływów w kanalizacji opadowej było zbudowanie zbiornika. Wyniki badań hydrodynamicznych pokazały, iż nie jest to zasadne. Odstąpiono od planów budowy zbiornika - informuje Emilia Król.

Wiele już udało się zrobić

Jednostka miejska Klimat-Energia-Gospodarka Wodna po ulewnych opadach w 2021r. niezależnie od uprawnień właścicielskich sprawowanych przez Polskie Koleje także monitoruje stan kraty przy ul. Udzieli, w tym rów Bieżanowski i rów Laskowa-Udzieli. Centrum Zarzadzania Kryzysowego Miasta Krakowa na bieżąco monitoruje poziom wody przy przepuście. W listopadzie 2021 r. zamontowana została tam stacja pomiarowa, która z częstotliwością co 15 minut dokonuje odczytu zwierciadła wody. Na bieżąco również straż miejska kontroluje przepust.

Na okres wiosenny i jesienny w rejonie ul. Kosiarzy umieszczany jest specjalny agregat pompowy, który będzie uruchamiany przy wysokich stanach na Drwince. Dzięki podpisaniu porozumienia między Miastem a Wodami Polskimi jest także realizowane opracowanie wielowariantowej koncepcji ochrony przeciwpowodziowej w zlewni Drwiny Długiej.

- PGW WP przeprowadziło wyrównanie brzegów oraz oczyszczenie koryta potoku, a w razie potrzeby prowadzi działania interwencyjne. Wody Polskie ponadto dokonały udrożnienia odcinka ujściowego koryta Drwiny Długiej oraz planują kolejne odcinki do udrożnienia. Prace te służą obniżeniu zwierciadła wody na wylocie z przepustu w rejonie ul. Kosiarzy, co zwiększy możliwości odprowadzania wody przez przepust - informują urzędnicy.

Na potoku Malinówka wykonywane są prace kończące inwestycję związaną z budową zbiorników retencyjnych oraz zbiornika na rzece Serafie.

Jak podaje Magdalena Gala, aktualna szacunkowa pojemność zbiorników retencyjnych Malinówka 1 i 2 oraz Serafa 2, a także zbiornika Bieżanów wynosi łącznie ok. 336 tys. m3, co stanowi blisko 78 proc. docelowej pojemności pełnej kaskady zbiorników w dolinie rzeki Serafy.

- Oznacza to, że przy obecnym stanie zaawansowania budowy zbiorników Malinówka 1 i 2, Serafa 2, budowane zbiorniki wraz z będącym w eksploatacji zbiornikiem Bieżanów są w stanie zatrzymać wodę o prawdopodobieństwie wystąpienia 1 proc., czyli wodę powodziową, która występuje raz na 100 lat -dodaje rzecznik prasowy PGW WP-RZGW.

Na zaporach wykonywane są obecnie prace takie jak ułożenie maty antyerozyjnej, humusowanie a następnie zostanie wykonane obsianie trawą. Budowa wspomnianych suchych zbiorników retencyjnych ma się zakończyć w III kwartale br.

Z kolei umowa na realizację zbiornika Malinówka 3 powinna zostać podpisana z nowym wykonawcą w listopadzie br. Co za tym idzie, pełna funkcjonalność całej kaskady zbiorników byłaby możliwa w 2025 r.

- KEGW ogłosił postępowanie przetargowe w cyklu 2-letnim na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pozyskaniem wymaganych prawem pozwoleń i decyzji administracyjnych na wykonanie zbiornika retencyjnego wraz z dojazdem w rejonie ul. Udzieli - dodaje magistrat.

Udało się również ukończyć budowę 2-kilometrowego odcinka podwyższenia brzegów rzeki na terenie Bieżanowa. Inwestycja przeciwpowodziowa na terenie Bieżanowa zbudowana została z wodoszczelnych, winylowych grobli na brzegach rzeki Serafy, które zamontowano na prawym brzegu Serafy w rejonie osiedla Złocień oraz obustronnie poniżej zbiornika Bieżanów w rejonie osiedla Bieżanów.

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski