MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czerwce zapomniane. Felieton Grzegorza Tabasza

Grzegorz Tabasz
Nadchodzi miesiąc czerwiec. Kiedyś jeden z najważniejszych miesięcy dla naszych przodków. Tak ważnych, że zamiast nazwać pierwszy miesiąca lata spolszczoną frazą june, jak większość narodów Europy, uparliśmy się na czerwiec. Do tego śladowo czerw oznacza beznogą, robakowatą larwę much… Wszystko przez jeden gatunek rośliny i owada.

Pierwsza, to niepozorny i pospolity chwast rosnący na kwaśnych, nieurodzajnych piaskach zwany czerwcem trwałym. Drugi, to pluskwiak noszący miano czerwca polskiego, choć żyje także w ościennych krainach. W połowie roku czyli od końca maja włościanie jak jeden mąż kopali czerwca. Z korzeni rośliny zbierali krwistoczerwone kuleczki wielkości ziaren grochu czyli czerwie. Surowiec do wyrobu doskonałego barwnika zwanego koszenilą.

Do końca średniowiecza mieliśmy czerwcowy monopol, dzięki czemu szlachta i kupcy opływali w dostatki. Czerwony barwnik był obok soli, zboża, drewna, potażu i bursztynu głównym produktem eksportowym. Wielką niewdzięcznością byłoby pominięcie w kalendarzu dwóch tak znaczących dla gospodarki Rzeczypospolitej gatunków.

Wszystko, co dobre ma swój kres. Efektem wypraw Kolumba stało się odkrycie owada żerującego na kaktusach. Dawał tańszy pigment i definitywnie wypchnął naszego czerwca z rynku. Na otarcie łez została nazwa w kalendarzu. Co z naszymi czerwcami? Nic. Dzisiaj to już całkowicie zapomniane gatunki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski