MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy stać Cię na mieszkanie w Małopolsce? Tyle musisz zarabiać, żeby wziąć kredyt. Ale jaki?

OPRAC.:
Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Joanna Urbaniec / Polska Press
Dla wielu osób zakup mieszkania za gotówkę pozostaje poza finansowym zasięgiem. W takich sytuacjach rozwiązaniem może być kredyt hipoteczny. Aby go jednak otrzymać, trzeba posiadać zdolność kredytową. Ile musisz zarabiać, aby bank udzielił Ci kredytu na zakup nieruchomości, jeżeli chcesz zamieszkać na terenie województwa małopolskiego? Sprawdził to serwis rynekpierwotny.pl

Ile trzeba średnio zapłacić za 1 mkw. mieszkania w miastach województwa małopolskiego?

Dla wielu nabywców cena nieruchomości to kluczowy parametr – kryterium, od którego rozpoczynają oni poszukiwania. Na jaki koszt trzeba się przygotować, planując zakup mieszkania w województwie małopolskim? 11 459 zł – to średnia cena transakcyjna 1 mkw. mieszkania z rynku pierwotnego, którą podaje Bank Polski PKO w cyklicznej publikacji „Rynek Mieszkaniowy” za 1 kwartał 2023 r. W tym samym źródle można znaleźć też informację o średniej cenie 1 mkw. mieszkania z rynku wtórnego – to 12 240 zł (cena ofertowa) i 10 390 zł (cena transakcyjna). Jednak podobnie jak w innych regionach Polski średnia cena nieruchomości w województwie małopolskim kształtuje się nieco inaczej w poszczególnych miastach.

Czy stać Cię na mieszkanie w Małopolsce? Tyle musisz zarabiać, żeby wziąć kredyt. Ale jaki?

Gdzie szukać bardziej szczegółowych informacji o średnich cenach 1 mkw. lokali mieszkalnych? Z pomocą przychodzą dane udostępniane przez portale RynekPierwotny.pl i GetHome.pl. Wynika z nich, że różnice są znaczące – przykładowo nowe mieszkania w Krakowie kosztują średnio 14 066 zł za 1 mkw., podczas gdy w oddalonej o ok. 15 km Wieliczce cena ta jest niższa o niemal 6000 zł (dane na dzień 16.08.2023 r.).

Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Osoby planujące zaciągnąć kredyt na zakup nieruchomości w województwie małopolskim często błędnie zakładają, że zdolność kredytowa jest uzależniona wyłącznie od zarobków. Rzeczywiście, to jeden z ważniejszych czynników, ale dla banku równie istotne są: stabilność dochodu, historia kredytowa, forma zatrudnienia i wreszcie deklarowane koszty utrzymania, które obejmują też wcześniej zaciągnięte zobowiązania finansowe. Stąd też korzystając z internetowych kalkulatorów do wyliczania zdolności kredytowej, można uzyskać jedynie orientacyjny wynik.

Ile może wynosić zdolność kredytowa? Sprawdziliśmy to na kilku przykładach, uwzględniając indywidualne sytuacje finansowe i życiowe. Z szacunkowych kalkulacji wynika, że:

 • · 28-letni singiel z Krakowa, którego miesięczny dochód netto wynosi 5000 zł, a deklarowane koszty życia 1200 zł, może pożyczyć od banku od ok. 220 000 do 315 000 zł;
 • · małżeństwo po 30. roku życia mieszkające w Nowym Sączu i zarabiające łącznie 7000 zł netto z miesięcznymi wydatkami rzędu 2000 zł może pożyczyć od ok. 300 000 do 440 000 zł;
 • · dwóch kredytobiorców szukających mieszkania w Wieliczce, z których każdy zarabia średnią krajową (łącznie ok. 10 600 zł netto) i kosztami życia wynoszącymi 4000 zł miesięcznie, ma szansę na kredyt w wysokości do 700 000 zł.

Dobrą wiadomością dla osób rozważających zakup mieszkania jest zmiana zasad obowiązujących podczas badania przez banki zdolności kredytowej. Jeszcze przed wejściem w życie programu Bezpieczny kredyt 2 proc. Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła nowelizację Rekomendacji S, czyli dokumentu zawierającego zbiór dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. Co się zmieniło?

Dokonując oceny zdolności kredytowej klienta, banki uczestniczące w programie Bezpieczny kredyt 2 proc. powinny uwzględniać rządowe dopłaty. Rezultat? Poprawa zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy, która spadła z powodu wcześniejszego (marzec 2023 r.) podwyższenia przez KNF buforu bezpieczeństwa z 2,5 pp. do 5 pp.

Na jakich zasadach udzielany jest Bezpieczny kredyt 2 proc.?

Osoby poszukujące mieszkania, które nie mogą sfinansować zakupu nieruchomości z własnych środków, mają dziś dwie możliwości – „zwykły” kredyt hipoteczny lub kredyt z rządową dopłatą do raty, czyli Bezpieczny kredyt 2 proc. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zacząć trzeba od założeń programu Bezpieczny kredyt 2 proc. – preferencyjne finansowanie nie jest dostępne dla każdego.

Rządowy program Bezpieczny kredyt 2 proc. – zasady:

 • · sfinansowany może zostać zakup mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, nie obowiązuje też limit ceny za 1 mkw. nieruchomości;
 • · przewidziany został maksymalny wiek kredytobiorcy – 45 lat;
 • · kredytobiorca nie może posiadać nieruchomości – mieszkania, domu czy spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego;
 • · maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł dla singla i 600 tys. zł dla małżeństw i rodzica z dzieckiem;
 • · dopłaty do kredytu hipotecznego są udzielane przez okres 10 lat;
 • · przez pierwszych 10 lat oprocentowanie kredytu będzie wynosiło 2 proc.;
 • · marża banku nie może być wyższa niż w przypadku pozostałych kredytów hipotecznych oferowanych przez bank.

Jak podaje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju i Technologii, program Bezpieczny kredyt 2 proc. cieszy się sporym zainteresowaniem – w ciągu pierwszych 6 tygodni do banków wpłynęło 29 368 wniosków kredytowych, zawarto też 2021 umów na łączną kwotę ok. 729 mln zł. Z opublikowanych informacji wynika też, że średnia kwota kredytu udzielanego w ramach tego programu wynosi 360 838 zł.

Potencjalni kredytobiorcy (również z województwa małopolskiego) mają jednocześnie coraz większy wybór. W połowie sierpnia 2023 r. kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach oferuje 9 banków. W przyszłości liczba ta wzrośnie – wiadomo już, że 5 kolejnych instytucji planuje przystąpić do programu w III lub IV kwartale bieżącego roku.

„Zwykły” kredyt hipoteczny czy Bezpieczny kredyt 2 proc. – jakim kredytem sfinansować zakup mieszkania w Małopolsce?

W odpowiedzi na powyższe pytanie pomóc może analiza uwzględniająca indywidualną sytuację kredytobiorcy. Bazując na internetowych kalkulatorach, taka analiza naturalnie będzie miała charakter jedynie orientacyjny, ale może być pomocna.

Przykład 1: Ola jest 26-letnią singielką zainteresowaną zakupem mieszkania z rynku pierwotnego na terenie Nowego Sącza. Jej zdolność kredytowa dochodzi do 300 000 zł. Po zapoznaniu się z ofertami deweloperów kobieta zdecydowała się na 28-metrowe mieszkanie z ceną 8400 zł za 1 mkw. – zakup kawalerki będzie kosztował Olę 235 200 zł (wkład własny – 50 000 zł). Ile może ona zyskać, wybierając Bezpieczny kredyt 2 proc.?

Jeżeli Ola zaciągnie kredyt na 25 lat, to w ciągu tego okresu będzie musiała spłacić:

 • · 396 179,68 zł – gdy zdecyduje się na „zwykły” kredyt hipoteczny;
 • · 312 829,39 zł – gdy wybierze Bezpieczny kredyt 2 proc.

W kieszeni Oli może zostać 83 350,29 zł, jeżeli złoży wniosek o preferencyjny kredyt hipoteczny. Pierwsza rata wyniesie wówczas 1056,57 zł (zamiast 1922,99 zł), a po 10 latach Ola będzie płacić ratę w wysokości 1091,64 zł.

Przykład 2: Agata, Damian i Zuzia to 3-osobowa rodzina, która ma dość wynajmu i marzy o własnym mieszkaniu. Zdolność kredytowa rodziców Zuzi kształtuje się w granicach od ok. 650 000 zł do 1 mln zł. Interesujące nabywców 60-metrowe mieszkanie w Niepołomicach kosztuje 420 000 zł, przy czym małżeństwo nie zamierza wpłacać wkładu własnego. Ile mogą zyskać kredytobiorcy, jeżeli zdecydują się na Bezpieczny kredyt 2 proc.?

Zakładając, że małżeństwo rozłoży spłatę kredytu na 25 lat, zapłacić będzie musiało:

 • · 898 463,40 zł – kredyt hipoteczny bez dofinansowania;
 • · 709 440,04 zł – Bezpieczny kredyt 2 proc.

Zysk małżeństwa, gdy zdecyduje się ono na Bezpieczny kredyt 2 proc., wyniesie 189 023,36 zł. Pierwsza rata kredytu będzie wynosić 2396,10 zł (zamiast 4361 zł), z kolei po 10 latach małżeństwo będzie płacić miesięcznie 2475,64 zł.

Podsumowując: ile trzeba zarabiać, aby kupić mieszkanie w województwie małopolskim? Z uwagi na dużą rozpiętość cenową nieruchomości, potencjalni kredytobiorcy powinni rozpocząć poszukiwanie lokalu od sprawdzenia swojej zdolności kredytowej. Ta wiedza pomoże w określeniu parametrów mieszkania pozostającego w ich finansowym zasięgu. Dobra wiadomość jest taka, że kupując mieszkanie w Małopolsce, można skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. – zapewnia on preferencyjne warunki spłaty zobowiązania.

ŹRÓDŁO: rynekpierwotny.pl

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski