Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawny E. Wedel...

Redakcja
Jeśli ktoś pamięta, jak chodziło się w juniorkach, co naprawdę oznaczał anons prasowy "powracającemu z zagranicy sprzedam..." i jak smakował wyrób czekoladopodobny w opakowaniu zastępczym, którego smaku nie dało się spłukać "gruźliczanką" ani przegryźć oranżadą w proszku, ten może dalej czytać ten tekst. Jeśli nie - to jest ryzyko, że nie będzie wiedział, o co chodzi. Wszak dzisiaj mamy (a raczej mieliśmy) święto państwowe 22 Lipca (dawny E. Wedel).

Dziś 22 lipca. Szukamy śladów PRL

   Ślady PRL na pewno tkwią w naszej świadomości. Wielu olkuszan nadal mówi, że coś jest koło Komitetu albo "Pewexu", choć obie te instytucje nie istnieją od wielu lat. Ale ślady PRL można jeszcze zobaczyć na naszych ulicach.
   W kilku gminach powiatu olkuskiego nadal pozostały dość kontrowersyjne nazwy ulic, sięgające rodowodem PRL. W Bukownie nadal są ulice Manifestu Lipcowego, Janka Krasickiego, Hanki Sawickiej, Mariana Buczka i 1 Maja. Co prawda - przed dwoma miesiącami Rada Miejska Bukowna przyjęła wniosek, aby w najbliższym czasie przeprowadzić konsultacje wśród mieszkańców ul. 1 Maja, której nazwa ma zostać zmieniona na Jana Pawła II, ale nie wiadomo, kiedy one się odbędą.
   - Pamiętam, jak na początku lat 90. Rada zmieniła nazwę ulicy Nowotki na ks. Zelka. Uważam, że powinno się przyjrzeć postaciom, które patronują naszym ulicom, bo nie wszystkie były negatywne. Jeśli były, to powinno się taką nazwę zmienić - uważa Stefan Piętka, radny i były przewodniczący bukowieńskiej Rady.
   Śladów PRL można się także doszukać w Kluczach, gdzie jest XXX-lecia PRL i w Wolbromiu, gdzie są z kolei osiedle XX-lecia PRL i ulica 1 Maja. Przed kilkoma miesiącami podczas sesji wolbromscy radni zastanawiali się, czy aby nie zmienić tej nazwy na Armii Krajowej.
   Przed kilkunastoma laty wiele szkół w powiecie olkuskim miało patronów, którzy okazali się kontrowersyjni. Do tej pory na tablicy pamiątkowej przy wejściu do olkuskiej SP 3 bieleje miejsce, z którego wydrapano napis informujący, że nadano tej placówce imię gen. Karola Świerczewskiego. Wyjątkiem pozostała niewielka Szkoła Podstawowa w Zarzeczu (gmina Wolbrom), której patronem nadal jest Marian Buczek, działacz komunistyczny (od 1921 roku członek KPP), który zginął w czasie działań wojennych we wrześniu 1939 roku.
   Najmniej śladów PRL pozostało na ulicach Olkusza, gdzie w 1992 roku radni zmienili niemal wszystkie kontrowersyjne nazwy ulic. Wtedy Bieruta zastąpiono Piłsudskim, ulica Pstrowskiego zmieniła nazwę na Dworską, 20 Stycznia na Krakowskie Przedmieście, a plac 15 Grudnia został znowu Rynkiem. Ale... trochę śladów pozostało. Osiedle Pakuska w Olkuszu jest swoistym "skansenem PRL".
   Hasło na jednym z bloków przy alejach 1000-lecia: "Dobro Polskich Rodzin - celem działania partii" nikogo już nie dziwi. Obok wejść do klatek schodowych widnieją tabliczki z numerami budynków i nazwami ulic. W większości dobrze widoczne szyldy informują o byłych patronach ulic - Marcelim Nowotce, Pawle Finderze. Jest tu również ulica Manifestu Lipcowego, obecnie Strzelców Olkuskich.
   Inne ślady z tamtej epoki znajdują się w okolicznych szkołach. Na ścianie budynku I LO widnieje kolejne propagando hasło. Podobny kilkunastometrowy napis odnaleźliśmy na budynku przy ulicy Skalskiej. Powoli jednak ostatnie ślady PRL znikają. Choć nadal na olkuskim skwerku straszą pomazane sprayem pozostałości pomnika "utrwalaczy władzy ludowej", popularnie zwanego "UBeliskiem".
(syp),
wspóŁpraca: Łukasz Kmita

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski