Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Felieton Grzegorza Tabasza. Ważki

Grzegorz Tabasz
Półmetek lata za nami, choć pogoda pokazuje raczej na jesień. I jak to w połowie wakacji latają liczne ważki. To bardzo stara grupa owadów, której przodkowie zaistnieli na ziemi już dwieście pięćdziesiąt milionów lat temu. Są zdecydowanie starsze od słynnych dinozaurów i co ciekawsze, gdy wielkie gady wyginęły bez śladu to ważki przetrwały kataklizm bez większego szwanku.

Dość wspomnieć całym świecie żyje ich ponad siedem tysięcy gatunków, zaś w naszym kraju entomolodzy naliczyli ich ponad siedemdziesiąt. Ważki uchodzą za dość prymitywną grupę owadów, to ich model budowy jest wyjątkowo odporny na upływ czasu. Ba, niektóre osiągnięcia ważek biją młodsze rodowodem owady na głowę.

Są na ten przykład bardzo sprawnymi i szybkimi lotnikami potrafiącymi zawisać nieruchomo w powietrzu niczym helikoptery. Wszystkie mają podobną anatomię i ten sam sposób życia. Wszystkie ważki są drapieżnikami. Dorosłe osobniki polują w locie na różne owady latające, a żyjące w wodzie larwy łowią wodne bezkręgowce. Potrafią upolować tak dużą zdobycz jak kijanki lub narybek. Entomolodzy podzielili je na dwie grupy: równoskrzydłe i różnoskrzydłe.

Nieco to uproszczę. Część ważek skład skrzydła wzdłuż ciała, inne nigdy. Te pierwsze, jak choćby świtezianka (której wkrótce poświęcę więcej czasu) są ładnie ubarwione. Te drugie to jedne z największych i najdłużej żyjących u nas owadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski