MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Niepołomice. Za chwilę otwarcie pierwszego P&R w Podłężu. Kolejne dwa parkingi będą na koniec roku

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Park&ride po północnej stronie stacji PKP w Podłężu zostanie otwarty przed końcem wakacji. Jest tam 120 miejsc dla postojowych, a kolejnych 60 powstanie na P&R Podłęże Południe
Park&ride po północnej stronie stacji PKP w Podłężu zostanie otwarty przed końcem wakacji. Jest tam 120 miejsc dla postojowych, a kolejnych 60 powstanie na P&R Podłęże Południe zdjęcia: UMiG Niepołomice
Zakończyła się budowa parkingu typu park&ride (parkuj i jeźdź) po północnej stronie stacji kolejowej w Podłężu. Gotowa jest również ulica Trawniki, czyli droga dojazdowa w ten rejon. Jednak trwająca od jesieni 2018 roku ogromna komunikacyjna inwestycja ma coraz większe opóźnienie. Zakończenia całości robót można spodziewać się dopiero za rok.

FLESZ - Tak wygląda polski samochód elektryczny

Na P&R Podłęże Północ jest 120 miejsc dla samochodów. By możliwy był dojazd w ten rejon konieczne było wyznaczenie nowego przebiegu ul. Trawniki. Na drodze – długiej na 430 m, szerokiej na 6 m, zaopatrzonej w chodnik – trwają ostatnie prace związane z jej asfaltowaniem.

Otwarcie pierwszego podłęskiego park&ride oraz ul. Trawniki jest planowane w sierpniu. Z informacji niepołomickiego magistratu wynika, że nową infrastrukturę można by udostępnić kierowcom na dniach, ale by to uczynić trzeba zakończyć jeszcze procedury z Tauronem, dotyczące zasilania oświetlenia oraz przepompowni nowego obiektu.

- Wykonawca prac rozpocznie teraz budowę dwóch kolejnych P&R: Podłęże Południe (na 60 miejsc) oraz przy stacji kolejowej w Staniątkach (120 miejsc). Te parkingi mają być gotowe do końca tego roku. Natomiast zakończenie ostatniej części inwestycji: przebudowy ulic Kolejowej w Podłężu (tu trzeba uzyskać jeszcze pozwolenie na budowę – red.) oraz Staniąteckiej w Staniątkach potrwa prawdopodobnie do czerwca przyszłego roku – mówi Grzegorz Sendor, kierownik Referatu Inwestycji Drogowych Urzędu Miasta w Niepołomicach.

Niepołomicki komunikacyjny projekt o wartości 26,5 mln zł zakładający wykonanie nowej infrastruktury: w Niepołomicach, Podłężu, Staniątkach i Woli Batorskiej, rozpoczęto jesienią 2018 roku. Początkowo planowano, że cała inwestycja - obejmująca również liczne roboty drogowe, m.in. przebudowę 2,6 km ulic w Podłężu i Staniątkach – zakończy się do grudnia 2019 roku. Jednak w tym terminie gotowy był tylko P&R na 136 miejsc i dworzec autobusowy przy ul. Kolejowej w Niepołomicach (otwarto go w styczniu br.).

Już wtedy było wiadomo, że ogromne przedsięwzięcie (prowadzone z pomocą unijną) będzie mieć około roku opóźnienia. Potem okazało się, że „poślizg” jeszcze wzrośnie.

Inwestycja - kluczowa dla rozwoju transportu w gminie Niepołomice - jest obecnie mniej więcej na półmetku. Prócz nowej infrastruktury komunikacyjnej w mieście i P&R Podłęże Północ oraz części prac drogowych, wykonano również nieduży (34 miejsca postojowe) park&ride w rejonie szkoły, przy drodze wojewódzkiej 964 w Woli Batorskiej.

Otwarto go na przełomie kwietnia i maja br., ale mieszkańcy nacieszyli się parkingiem ledwie kilka dni. 4 maja nowiutki P&R został dosłownie staranowany przez samochód osobowy, który wypadł z jezdni. Zniszczenia były bardzo duże. Obiekt zamknięto.

- Liczymy, że P&R w Woli Batorskiej uda się wyremontować na wrzesień br. Wydawało się, że zrobione zostanie to dużo szybciej, jednak przeciągały się negocjacje z ubezpieczycielem (gmina dochodziła roszczeń odszkodowawczych od sprawcy wypadku, z obowiązkowej polisy OC od pojazdów mechanicznych – red.) dotyczące wartości szkód – powiedział nam Grzegorz Sendor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski