MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inżynierowie artyści

KATARZYNA KLIMEK-MICHNO
Politechnika Krakowska wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych będzie kształcić inżynierów - designerów. W październiku rusza kierunek: inżynieria wzornictwa przemysłowego. To oferta dla tych, którzy chcą połączyć zainteresowania naukami ścisłymi z artystyczną pasją.

NAUKA. Politechnika i uczelnia artystyczna łączą siły, by przyciągnąć przyszłych studentów niebanalnym pomysłem

- Praktycznie wszystkie użyteczne, ładne i atrakcyjne przedmioty, nowe pojazdy, narzędzia, maszyny, urządzenia powstają w oparciu o projekty wzornicze. Wykonanie takiego projektu wymaga wiedzy z różnych dziedzin: technicznej, ekonomicznej, znajomości ludzkich potrzeb i gustów, tego jak dostosować przedmiot do cech fizycznych człowieka itd. - wylicza prof. Edward Lisowski z Katedry Systemów Informatycznych i Modelowania Komputerowego Wydziału Mechanicznego PK, wyjaśniając, że każdy projekt nowego produktu to efekt pracy interdyscyplinarnych zespołów. Tworzą go m.in. projektanci wzornictwa przemysłowego, inżynierowie, ekonomiści, marketingowcy.

Współpraca specjalistów z różnych dziedzin często jednak trafia na bariery. Każdy z nich mówi innym językiem, ma inne cele, wyobrażenia, oczekiwania. Studia z inżynierii wzornictwa przemysłowego mają ułatwić łączenie różnych punktów widzenia.

- Inżynier chce, żeby samochód niezawodnie jeździł, projektant chce, żeby budził zachwyt sylwetką. Inżynier wzornictwa przemysłowego rozumie i jedną, i drugą potrzebę - zaznacza prof. Edward Lisowski, dodając, że studia na tym kierunku przygotowują do zawodu specjalistów, których w Polsce nikt jeszcze nie kształci. Absolwenci będą mogli szukać zatrudnienia m.in. w branży motoryzacyjnej, elektrotechnicznej i elektronicznej oraz mechanicznej.

Nowością na Politechnice Krakowskiej będą także informatyka stosowana oraz chemia budowlana. Uczelnia chce też rozwijać naukę w języku angielskim - oferta poszerzy się o informatykę i fizykę techniczną.

Pozostałe krakowskie uczelnie również uruchamiają od października nowe kierunki studiów i specjalności. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II planuje otworzyć studia stacjonarne z turystyki religijnej. Pozwolą one zdobyć wiedzę m.in. z teologii, psychologii, socjologii i organizacji turystyki, ale też zaznajomią studentów z krajami biblijnymi, szlakami pielgrzym-kowymi i kulturą chrześcijańską. Absolwenci będą mogli szukać zatrudnienia w biurach podróży, jako przewodnicy grup turystycznych i pielgrzymkowych, oprowadzający po obiektach chrześcijańskiej kultury, oraz jako organizatorzy duszpasterstwa w sanktuariach czy domach pielgrzyma.

Spory wybór czeka kandydatów chcących studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oferta studiów I stopnia zostanie poszerzona m.in. o filologię rumuńską. Pojawią się studia azjatyckie, ze specjalnościami: studia bliskowschodnie i studia dalekowschodnie. Jako odrębny kierunek zostało też powołane edytorstwo, do tej pory będące specjalnością na filologii polskiej.

Więcej propozycji i nowe programy czekają na studiach II stopnia, czyli uzupełniających magisterskich. Mowa m.in. o bezpieczeństwie narodowym i kognitywistyce. Wzbogaci się też oferta studiów III stopnia. Na Wydziale Nauk o Zdrowiu po raz pierwszy pojawiają się studia doktoranckie w dziedzinie nauk o zdrowiu.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym większy wybór czeka studentów studiów II stopnia. Nowością są: informatyka stosowana, rachunkowość i controlling oraz analityka gospodarcza.

Akademia Górniczo-Hutnicza przygotowuje od października na Wydziale Zarządzania (studia II stopnia) kierunek: informatyka i ekonometria.

Na Wydziale Odlewnictwa planowane jest otwarcie studiów: inżynieria procesów odlewniczych.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski